به گزارش مهر، رقابت های گرند سوئیس از جمله تورنمنت های ثبت شده در تقویم فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) برای سال جاری میلادی است که در هر دو بخش مردان و بانوان برگزار می شود.

شرکت کنندگان در هر بخش جزو ۱۰۰ نفر برتر جهان هستند که سهمیه حضور در این رقابت ها را به دست آورده اند. سه شطرنجباز کشورمان هم از جمله شرکت کنندگان در این رقابت ها هستند.

پرهام مقصودلو و سارا خادم الشریعه به واسطه جایگاهی که در ریتینگ جهانی دارند صاحب سهمیه حضور در مسابقات گرند سوئیس شده اند. محمد امین طباطبایی هم سومین سهمیه شطرنج ایران را برای شرکت در این رقابت ها به دست آورده است.

طباطبایی جزو بازیکنان رزرو برای مسابقات گرند سوئیس بود که به دنبال انصراف برخی شطرنجبازان و همچنین با توجه به عملکردی که در مسابقات جام جهانی روسیه داشت وارد فهرست اصلی رقابت ها شد. طباطبایی در جام جهانی روسیه تا مرحله یک چهارم نهایی پیش رفت و در جمع هشت نفر برتر مسابقات قرار گرفت.

مسابقات شطرنج گرندسوئیس طی روزهای ۳ تا ۱۷ آبان ماه (۲۵ اکتبر تا ۸ نوامبر) به میزبانی لتونی برگزار می شود.

این برای نخستین بار است که شطرنجبازان ایران سهمیه حضور در مسابقات گرند سوئیس را کسب می کنند. دو نفر این رقابت ها در هر بخش سهمیه مسابقات کاندیداتوری جهان را به دست می آوردند.