• امروز : دوشنبه - ۱۳ آذر - ۱۴۰۲

تفاوت تیرآهن و هاش در چیست؟ کدام بهتر است؟

  • 28 مرداد 1402 - 14:11
تفاوت تیرآهن و هاش در چیست؟ کدام بهتر است؟

تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش یکی از پرکاربردترین انواع تیرآهن و پروفیل فولادی است. بال پهن در تیرآهن هاش، استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به تیرآهن معمولی به ارمغان می آورد. از این رو انواع تیرآهن هاش یا همان تیرآهن بال پهن کاربرد بسیاری در ساختمان سازی و صنایع دارد.

در این مطلب قصد داریم به بررسی ویژگی ها و مشخصات فنی تیرآهن هاش بپردازیم. همچنین به بیان تفاوت تیرآهن هاش با تیرآهن معمولی و عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن هاش خواهیم پرداخت. پس اگر به دنبال آشنایی بیشتر و یا خرید تیرآهن هاش هستید، این مطلب را از دست ندهید!

تیرآهن هاش چیست؟

تیر آهن هاش یکی از انواع تیرآهن است که بال آن پهن تر از تیرآهن های معمولی است. به زبان ساده ظاهر I شکل تیرآهن به دلیل پهن بودن بال به حرف اچ انگلیسی یا همان هاش (H) شباهت پیدا می کند. از این رو به آن تیرآهن هاش گفته می شود. از دیگر نام های آن می توان به تیرآهن بال پهن، تیرآهن IPB و یا اچ بیم اشاره کرد.

جالب است بدانید بال (flange) و جان (web) دو مشخصه اصلی در تیرآهن ها به شمار می رود. در تیرآهن های معمولی غالباً اندازه بال کوچکتر و نزدیک به نصف اندازه جان است. اما در تیرآهن هاش، اندازه این دو بخش یعنی بال و جان تیز با یکدیگر برابر است.

مشخصات فنی و مزایای تیرآهن هاش

همان طور که اشاره شد، ویژگی بارز و اصلی تیرآهن هاش، پهن بودن بال هاست. در تیرآهن معمولی پهنای بال به وضوح کمتر از ارتفاع یا همان جان تیرآهن است. همین ویژگی است که به تیرآهن های معمولی ظاهری I شکل داده است. در حالی که در تیرآهن هاش بال پهن تر بوده و با جان تیرآهن برابر است.

از دیگر مشخصات فنی تیرآهن هاش می توان به قابلیت خوب آن برای جوشکاری و برش اشاره کرد. این ویژگی در کنار استحکام و مقاومت مناسب خمشی و برشی یکی مزیت خوب محسوب می شود.

تیرآهن اش فضای کمتری نسبت به سایر انواع تیرآهن اشغال می کند. همچنین سرعت اجرا و نصب مناسبی دارد. در نتیجه در مدیریت زمان پروژه نقش حائز اهمیتی دارد.

قیمت تیرآهن هاش از تیرآهن معمولی گرانتر می باشد ولی در کمتر شدن هزینه عملیاتی این تفاوت جبران می شود.

برای دریافت مشاوره فنی و قیمت تیرآهن ذوب آهن با تلفن ۸۸۶۵۴۲۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

محدودیت های استفاده از تیرآهن هاش

در کنار مزایای ارزشمند تیرآهن بال پهن، خوب است نیم نگاهی به معایب تیرآهن هاش بیندازیم. این نوع تیرآهن ها در دماهای بالا، مقاومت قابل توجهی ندارند. همچنین در برابر شرایط خوردگی، حفاظت خوبی از خود نشان نمی دهند. انجام آزمایش های جوش نیز در تیرآهن هاش معمولاً پر هزینه محسوب می شود. توصیه می کنیم در پروژه های خود حتماً به این عوامل توجه کرده و نسبت به دریافت مشاوره تخصصی اقدام نمایید.

انواع تیرآهن هاش

تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش در دو نوع تیرآهن هاش سنگین و سبک تولید و عرضه می شود.

تیرآهن هاش سبک

به تیرآهن هاش سبک IPBL یا HEA گفته می شود . علت سبک بودن آن کمتر بودن وزن تیرآهن به دلیل کاهش ضخامت است . برای مثال وزن تیرآهن ۲۰ هاش سبک برای شاخه ۱۲ متری ۷۳۵.۶ کیلوگرم می باشد.

تیرآهن هاش سنگین

تیر آهن هاش سنگین با نام IPBv یا HEB از دیگر انواع تیرآهن هاش بوده که ضخامت و وزن به مراتب بیشتری دارد. از این رو برای کارهای سنگین و صنایع حساس نظیر کشتی سازی کاربرد زیادی دارد. تیرآهن هاش فوق سنگین یا HEM نیز برای کارهای بسیار سنگین گزینه مناسبی است. هر چند کاربرد بسیار محدود و اندکی دارد.

کاربرد تیر آهن هاش

امروزه تیرآهن هاش در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. حوزه ساختمان سازی، صنایع پرفشار نظیر پل سازی، سد سازی و کشتی سازی از مهمترین کاربرد تیرآهن بال پهن است. ساختمان های صنعتی نظیر سوله، سازه های دریایی و سکوهای نفت و گاز نیز از دیگر کاربرد تیر آهن هاش می باشد.

تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی

از مهمترین تفاوت های انواع تیرآهن هاش ( H beam ) نسبت به تیرآهن معمولی ( I beam ) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظاهر تیرآهن

تیرآهن هاش ظاهری شبیه به حرف H دارد. علت آن پهن بودن بال ها نسبت به تیرآهن معمولی است. از دیگر تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی ضخامت بال هاست. ضخامت بال در تیرآهن هاش بیشتر از تیرآهن معمولی یا IPE است. این تفاوت در ضخامت به خوبی در نمونه های هم رده قابل مشاهده است.

استحکام و مقاومت

تیرآهن هاش به دلیل طراحی خاص و پهن تر شدن بال ها، طرح هندسی خاصی دارد. این ویژگی هندسی باعث شده تا تیرآهن بال پهن، استحکام و مقاومت برشی بیشتری داشته باشد. همچنین در برابر ارتعاشات نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

استاندارد ساخت

استاندارد ساخت تیرآهن معمولی یا I شکل، اغلب استانداردهای چین و روسیه است. اما در تولید تیرآهن هاش معمولاً استانداردهای اروپا در نظر گرفته می شود.

سطح مقطع تیرآهن هاش

پهنای بال باعث افزایش سطح مقطع یا همان مساحت تیرآهن می شود. بنابراین تنش وارده بر عضو نسبت به تیرآهن معمولی کاهش می یابد. چراکه تنش حاصل تقسیم نیرو بر سطح مقطع است. پس با افزایش سطح مقطع (کوچک شدن مخرج کسر) میزان تنش کاهش می یابد. همین عامل باعث شده تا تیرآهن هاش گزینه خوبی برای استفاده در ستون و تکیه گاه عمودی باشد. جایی که میزان تنش و نیروهای وارده زیاد است.

طول استفاده

به دلیل استحکام و مقاومت بالای تیرآهن هاش از آن ها می توان برای طول تا ۱۰۰ متر نیز استفاده کرد. در حالی که تیرآهن معمولی تا طول ۳۰ متر کاربرد دارد.

تیرآهن هاش

قیمت تیرآهن هاش و معمولی

قیمت تیرآهن بال پهن و تیرآهن معمولی نیز با یکدیگر اختلاف دارد. اگر نگاهی به لیست قیمت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی بیندازید، شاهد این تفاوت خواهید بود. مشخصات فنی نظیر ابعاد، ضخامت و نوع فولاد مصرفی بر قیمت تیرآهن مؤثر است. برای آگاهی از قیمت روز انواع تیرآهن هاش و تیراهن معمولی با تلفن۸۸۶۵۴۲۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن هاش

شاید بپرسید، قیمت و هزینه خرید تیرآهن هاش به چه عواملی بستگی دارد؟ درا دامه به اصلی ترین فاکتورهای مؤثر بر قیمت تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش اشاره می کنیم.

مشخصات فنی تیرآهن هاش:

بدون شک، ضخامت، طول و ابعاد تیرآهن نقش مهمی در قیمت دارد. چراکه سبب افزایش وزن و میزان فولادی مصرفی می شود. قیمت تیرآهن هاش سنگین به مراتب بالاتر از قیمت تیرآهن هاش سبک است.

برند سازنده:

امروزه کارخانه های مختلفی اقدام به تولید تیرآهن هاش می کنند. از جمله تیرآهن هاش ذوب آهن اصفهان، البرز ایرانیان، فولاد غرب آسیا و کرمانشاه. مطمئناً این موارد در کنار محصولات خارجی، قیمت خرید تیرآهن بال پهن را دستخوش تغییر خواهند کرد.

قیمت جهانی فولاد و دلار

نرخ ارز و همچنین قیمت روز فلزات اساسی نظیر آهن بر هزینه تولید کارخانه ها مؤثر است. در نتیجه افزایش یا کاهش آن بر قیمت تمام شده و هزینه خرید تیرآهن هاش اثرگذار است.

هزینه های بارگیری و ارسال تیرآهن هاش

فاصله حمل، شیوه ارسال و نحوه بارگیری و تخلیه از عوامل مهم بر قیمت پروفیل های فولادی است. طبیعتاً این عامل بر قیمت تیرآهن هاش نیز مؤثر است.

مرکز خرید تیرآهن هاش

برای خرید پروفیل های فولادی روش های متعددی وجود دارد. خرید مستقیم از کارخانه، انبارها، بازار آهن آلات و فروشگاه های اینترنتی شرکت های تجاری از جمله آن هاست. در این میان شرکت های تجاری به دلیل عدم محدودیت زمانی و مکانی و ارسال به سراسر کشور، گزینه مناسبی هستند.

تیرآهن معمولی

بهترین مرکز خرید تیرآهن هاش

مجموعه فولاد جهان مهر از سال ۱۳۵۰ فعالیت خود را از منطقه شاپور تهران ( خیابان قزوین فعلی) در زمینه تهیه و تامین انواع آهن آلات ساختمانی مانند تیرآهن معمولی ، میلگرد، لوله گاز و… آغاز کرد. پس از گذشت ۲۷ سال و تاسیس بازار آهن شادآباد تهران، ضمن استقرار در بازار آهن، حوزه کاری خود به سایر بخش ها مانند صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، و امکان تمامی اقلام فولادی نظیر تیرآهن هاش، لوله مانیسمان بدون درز، فلنج و اتصالات، شیرآلات و … را برای مشتریان خود فراهم نمود.

این مجموعه به صورت رسمی در سال ۱۳۸۹ شرکت فولاد جهان مهر را ثبت نموده است و با ارائه فاکتور رسمی و واردات مستقیم از چین، ترکیه و اروپا سعی بر تامین نیازهای مشتریان معتبر خود نموده است.

در سال ۱۳۹۴ با توجه به گسترش اینترنت و نیاز مشتریان به دسترسی سریعتر قیمت، سایت شرکت فولاد جهان مهر به آدرسjamsteelco.com راه اندازی شد و ضمن ارتباط بهتر با مشتریان، به ارائه مشاوره فنی خرید رایگان توسط تیم مهندسی مجموعه از طریق تلفن ۸۸۶۵۴۲۰۰-۰۲۱ به مشتریان ارائه نموده است.

این شرکت با پشتوانه تجربه نیم قرنی خود در تامین انواع مقاطع فولادی، ورق آلیاژی و لوله فولادی مورد استفاده در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، ماشین سازی، کشتی سازی، ساختمانی و…، و تلاش برای تامین متریال مورد نیاز این صنایع در کوتاهترین زمان و با مناسبترین قیمت از کارخانجات و برند های معتبرایرانی و خارجی ، همچنین اخذ و ارائه گواهینامه بین المللی از این کارخانجات، هم‌اکنون یکی از مهمترین تامین کنندگان مقاطع آهن و فولاد کشور محسوب می‌گردد.

شما مخاطبان عزیز برای دریافت جدیدترین تیرآهن هاش، تیرآهن معمولی، تیرآهن زنبوری و سایر انواع پروفیل فولادی با تلفن ۸۸۶۵۴۲۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

قیمت تیرآهن بال پهن
لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=46604

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.