• امروز : جمعه - ۱ تیر - ۱۴۰۳

تعداد مهاجران ایرانی در کشور کانادا

 • 26 بهمن 1401 - 11:59
تعداد مهاجران ایرانی در کشور کانادا

تعداد مهاجران ایرانی در کشور کانادا به دلیل موج مهاجرت نخبگان و جوانان در ایران بسیار زیاد می باشد به گونه ای که تا سال ۲۰۲۱ بیش از ۴۰۰ هزار ایرانی در کشور کانادا ساکن شده اند. طبق اطلاعات موسسه ملک پور که یکی از بزرگترین موسسات مهاجرتی در ایران است، تنها در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۱ هزار ایرانی به کانادا مهاجرت کرده اند. در گذشته ایرانیان تمایل چندانی به مهاجرت به کانادا نداشته اند به صورتی که در جنگ جهانی دوم تعداد انگشت شماری خانوار ایرانی در کانادا ساکن بوده اند. شروع مهاجرت ایرانیان به کانادا به چند دهه اخیر بر میگردد به گونه ای که می توان از ایرانیان به عنوان جامعه نسبتا جدید در این کشور نام برد.

برای کسب اطلاعات دقیق مهاجرتی وارد این وب سایت شوید: (malekpourmie.net)

از سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ بیشتر مهاجران از ایران به جای آنکه به دنبال فرصت های اقتصادی باشند، پناهندگان سیاسی بودند اما از سال ۱۹۹۰ به بعد، انگیزه های مهاجرت، مانند قبل از انقلاب ایران، اقتصادی شد. متخصصان نسبتاً ثروتمند و تحصیلکرده ایرانی در دهه ۹۰ که حدود ۲۰۰ هزار نفر بودند به کشورهایی مانند کانادا، استرالیا و ایالات متحده مهاجرت نمودند. اکثر ایرانیانی که به کانادا می روند تحصیل کرده و مسلط به زبان انگلیسی هستند همچنین اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری نیز در بین ایرانیان ثروتمند محبوبیت بسیاری دارد. بر اساس اطلاعات سرشماری سال ۲۰۱۶ کانادا، بیش از ۲۱۰ هزار ایرانی در کانادا زندگی می کردند که این تعداد ایران را جزو ۱۰ کشوری قرار داده است که بیشترین تعداد مهاجران را به سمت کانادا داشته اند. این مورد را می توانید در نمودار زیر مشاهده نمایید:

ایرانیان همچنان که در اقامت و مهاجرت به کانادا پیشی می گیرند، در اخذ اقامت دائم کانادا نیز جزو کشورهای پرطرفدار هستند. نمودار زیر نمایانگر تعداد ایرانیانی است که تا ۲۰۱۹ موفق به اخذ PR کانادا شده اند:

دلایل بسیار متعددی وجود دارد که سبب افزایش روز افزون تعداد مهاجران ایرانی در کشور کانادا شده است. از مهمترین این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی
 • برنامه های مهاجرتی متنوع
 • موسسات آموزشی معتبر و مسیرهای مهاجرت برای دانش آموزان و دانشجویان
 • کیفیت زندگی بسیار بالا
 • تنوع فرهنگی
 • اقتصاد قوی

جمعیت ایرانیان مقیم کانادا

جمعیت ایرانیان مقیم کانادا همانطور که در بالا نیز ذکر شد هر ساله رو به افزایش است به گونه ای که طبق برآورد سازمان ملل در سال ۲۰۱۹، کانادا خانه ۱۶۴ هزار ایرانی بوده است و این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۴۰۰ هزار نفر رسیده است. ایرانیان همانند اغلب مهاجران کلان شهرها را به عنوان مقصد زندگی خود انتخاب می کنند. هم اکنون تورنتو پایتخت ایالت آنتاریو کانادا بیشترین تعداد مهاجران ایرانی را در خود جای داده است پس از آن نیز شهرهای ونکوور و مونترال که به ترتیب در ایالت های بریتیش کلمبیا و کبک واقع هستند، پذیرای بیشترین تعداد مهاجران ایرانی هستند. در جدول زیر می توانید جمعیت ایرانیان مقیم کانادا را در سال ۲۰۲۲ برای هر یک از ایالت ها ببینید.

ایالت کاناداتعداد مهاجران ایرانی
آنتاریو۲۲۷,۲۳۵
بریتیش کلمبیا۸۳,۲۰۰
کبک۶۲,۷۹۸
آلبرتا۵۲,۵۷۳
منیتوبا۲۱,۳۴۰
ساسکاچوان۱۶,۲۸۱
نوااسکوشیا۱۳,۸۱۶

·        جمعیت ایرانیان مقیم تورنتو:

ایالت آنتارو بیش از نیمی از مهاجران ایرانی را با ۵۸ درصد در خود جای داده است که بیشتر این افراد در مناطق شمالی این ایالت ساکن شده اند.

·        جمعیت ایرانیان مقیم ونکوور:

اغلب مهاجران ایرانی ساکن در این شهر، در مناطق شمالی سکونت دارد. تعداد جمعیت ایرانیان مقیم ونکوور بیش از ۱۰۰ هزار نفر می باشد.

شغل ایرانیان مقیم کانادا

بیشتر شغل ایرانیان مقیم کانادا در دسته مشاغل مدیریتی و بیزینسی قرار دارد به گونه ای که برنامه ویزای استارت آپ فدرال (SUV) یک راه بسیار محبوب برای کارآفرینان ایرانی برای اخذ اقامت دائم در کانادا بوده است. طبق آمار از سال ۲۰۱۵، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در مجموع ۳,۲۰۳ درخواست اقامت دائم از ۷۰ کشور از طریق برنامه SUV دریافت کرده است که از این متقاضیان نزدیک به هزار نفر ایرانی بودند. از دیگر گروه هایی که شغل ایرانیان مقیم کانادا در آن ها قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • علوم پزشکی
 • مهندسی معماری و عمران
 • فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر
 • مدیریت و حسابداری

جمعیت محصلان ایرانی در کانادا

تعداد جمعیت محصلان ایرانی در کانادا در سال جاری نسبت به سال ۲۰۱۵ بیش از ۴ برابر شده است و تنها در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۰۰ هزار دانش آموز و دانش آموز ایرانی، کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نموده اند. از ایلت های محبوب کانادا برای محصلان ایرانی می توان از آنتاریو،کبک و بریتیش کلمبیا نام برد. حدود ۳۷.۳ درصد از مجوزهای تحصیلی صادر شده برای دانشجویان ایرانی متعلق به ایالت بریتیش کلمبیا می باشد. نمودار زیر سهم بریتیش کلمبیا از مجوزهای مطالعاتی صادر شده برای محصلان ایرانی در مقابل دیگر کشورهای جهان را نشان می دهد:

تعداد دانشجویان ایرانی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند در سال ۲۰۲۲ به ۱۴,۰۴۵ نفر رسید. بیشتری جمعیت دانشجویانی که هم اکنون در کانادا مشغول به تحصیل می باشند به ترتیب متعلق به هند، چین، ویتنام، فرانسه، کره و ایران می باشد.

میانگین حقوق دانشجویان ایرانی در کانادا

دانشجویان ایرانی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند می توانند ۳۷,۰۵۰ دلار در سال درآمد داشته باشند. دانشجویان برای هر ساعت می توانند ۱۹ دلار دریافت نمایند. نیروی کار به عنوان دانشجوی باتجربه ایرانی تا ۶۲,۹۸۵ دلار در سال درآمد دارند. دانشجویان ایرانی می بایست به این نکته توجه داشته باشند که فقط پس از شروع دوره تحصیلی می توانید ساعات کاری خود را شروع کنند و اگر زودتر از این مدت از ایران وارد کانادا شوند، در آن مدت نمی توانید کار کنند.

بسیاری از دانشجویان ایران ویزای تحصیلی کانادا خود را از طریق ویزای کلاس تجربه کانادا به اقامت دائم کامل کانادا تبدیل می کنند. ویزای CEC دلیل اصلی تحصیل افراد از ایران در کانادا است. کلاس تجربه کانادایی یک مسیر مستقیم برای شهروندی کانادا و تابعیت دوگانه است که دولت کانادا آن را به رسمیت نیز می شناسد و دانشجویان ایرانی کاندیدای عالی برای اقامت طولانی مدت کانادا و در نهایت شهروندی کانادا هستند. دانشجویانی از ایران که حداقل به مدت دو سال در یک کالج یا دانشگاه معتبر به صورت تمام وقت تحصیل کرده اند، واجد شرایط درخواست اقامت دائم از طریق برنامه ویزای CEC هستند.

از بهترین شهرهای کانادا برای دانشجویان ایرانی می توان به تورنتو، ونکوور و کلگریآ اشاره نمود و شهرهای کانادا با بهترین زندگی شبانه برای دانشجویان ایرانی شامل تورنتو، کبک و ونکوور، می باشد.

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی کانادا از ایران ۱۵ روز می باشد. دقت نمایید تا زمانی که ویزا صادر نشده است، پرواز از ایران به کانادا را رزرو نکنید.

malekpourmie.net/شرایط-ویزای-تحصیلی-کانادا/

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=38830

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.