به گزارش مهر و به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، سیروس رضایی سخنگوی کمیته فنی فدراسیون تکواندو از صدور بیانیه‌ای در خصوص نتایج بررسی کارشناسی عملکرد تیم ملی خبر داد.

در این بیانیه آمده است:

فدراسیون تکواندو ضمن قبول و پذیرش مسئولیت عدم نتیجه گیری در مسابقات المپیک توکیو و در راستای پاسخگویی به افکار عمومی و خانواده بزرگ تکواندو از نخستین روزهای بازگشت تیم ملی با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و برگزاری نشست‌های جداگانه با المپین ها، کادرفنی تیم ملی، کارشناسان، قهرمانان و صاحب نظران این رشته در خصوص واکاوی علل عدم نتایج کسب شده برآمد که جمع بندی ونتیجه جلسات در ادامه آورده شده است.

با توجه به جلسات کارشناسی برگزار شده، علی رغم اینکه به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا و تعویق المپیک تأثیر یکسانی بر همه کشورها و ورزشکاران رشته‌های مختلف داشته است اما پس از بررسی اتفاقات روی داده در این زمان مشخص شد که تکواندو کشورمان از این تأخیر بیشترین آسیب را دیده است.

در حالیکه اردوهای تیم ملی در شرایط حاد کرونایی تعطیل بود، آرمین هادی پور در جریان تمرینات انفرادی خود دچار آسیب دیدگی گردید و متأسفانه بنا به تشخیص اشتباه کمیسیون تخصصی فدراسیون پزشکی ورزشی در مهرماه ۱۳۹۹ فرصت جراحی و درمان این ورزشکار در زمان مناسب از دست رفت و بنابر قوانین فدراسیون جهانی امکان جایگزینی فرد دیگری وجود نداشت.

همین تأخیر منجر به افزایش وزن قابل توجه میرهاشم حسینی گردید که به نظر می‌رسد مهمترین علت عدم نتیجه گیری وی بوده است. هرچند ضعف آمادگی جسمانی و روانی این ورزشکار در روز مسابقه به عنوان دیگر عوامل تأثیر گذار در عدم نتیجه گیری وی تشخیص داده شد.

اقدام عجیب و بی سابقه کمیته بین المللی المپیک در تغییر جدول برگزاری رقابتها با اعطای سهمیه وایلدکارت به ورزشکار پناهنده و اصرار بر مواجهه با ناهید کیانی؛ علی رغم تلاش‌های بسیار فدراسیون تکواندو برای جلوگیری از این اتفاق، متأسفانه منجر به تحمیل فشار روانی بر این ورزشکار و عدم ارائه نمایش مناسب وی در میدان المپیک گردید.

عوامل دیگری نیز از جمله ضعف تاکتیکی ورزشکاران، نبود نظارت فنی مناسب بر روند آماده سازی تیم ملی و اردوهای طولانی مدت و فرسایشی در نتیجه المپیک توکیو تأثیر گذار بوده است.

از این رو و با توجه به پیشنهادات مطرح شده؛ برنامه‌های زیر در اولویت‌های فدراسیون قرار گرفته است:

۱- احیا تیم ملی امید به منظور تقویت پشتوانه سازی

۲- بازنگری بر نحوه برگزاری لیگ‌های قهرمانی

۳- اصلاح ساختار و تشکیل شورای فنی به منظور نظارت بر برنامه‌ها و فعالیت‌های تیم‌های ملی

۴- دعوت از کارشناسان خبره جهت تقویت کمیته فنی فدراسیون

امید است با رفع نقاط ضعف و برنامه ریزی های دقیق و هدفمند، تکواندو ایران همچون گذشته موجب خوشحالی و غرور ملی مردم عزیز کشورمان گردد.