• امروز : چهارشنبه - ۲۷ تیر - ۱۴۰۳

بیم دتکتور انتخابی ایده آل برای هر مکانی

  • 18 تیر 1403 - 1:25
بیم دتکتور انتخابی ایده آل برای هر مکانی

آتش سوزی یکی از مهمترین خطراتی است که همواره در حال تهدید کردن ساختمان‌ها ، تاسیسات و صنایع گوناگون می‌باشد. در برخی از مواقع مشاهده شده است که به دلیل نبود امکانات لازم برای پیشگیری و جلوگیری از آتش سوزی خسارات جانی و مالی زیادی به افراد و شرکت ها وارد شده است.خوشبختانه امروزه سیستم‌های پیشرفته و متنوعی برای جلوگیری و یا شناسایی هرچه سریع‌تر آتش وجود دارد، که در صورت استفاده از این سیستم‌ها خطرات آتش سوزی به عدد صفر خواهد رسید. بیم دتکتور یکی از سیستم های‌ اعلام حریق می باشد که در این سال ها مورد توجه اکثر شرکت ها قرار گرفته است. اما اینکه بیم دتکتور چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ موضوعاتی می‌باشند که ما در این مقاله تحت عنوان بیم دتکتور انتخابی ایده آل برای هر مکانی،به بررسی آن پرداخته‌ایم. پس اگر شما نیز مایل به کسب اطلاعات در این زمینه هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بیم دتکتور چیست؟

بیم دتکتور که از آن به عنوان دتکتور لیزری نیز یاد می‌شود، یکی از پرکاربردترین نوع دتکتورهای دودی خطی می باشد، که به عنوان یک سیستم‌ اعلام حریق فوق العاده در اکثر مکان ها از آن استفاده می‌شود. بیم دتکتور وظیفه تشخیص و اعلام حریق را از طریق دود را بر عهده دارد. معمولاً از بیم دتکتور در مکان‌هایی که سقف آنها بلند است استفاده می‌شود. این وسیله سطح وسیعی از منطقه‌ای را که در آن قرار دارد پوشش می‌دهد. نکته‌ای که باعث شده است بیم دتکتور در مکان های حساس مورد استفاده قرار بگیرد این است که این سیستم نیاز به لوله کشی و کابل کشی ندارد. در مورد مکان هایی که میشود از بیم دتکتور استفاده کرد باید بگوییم که از این سیستم در مکان‌های مختلفی مانند مراکز تفریحی ورزشی، موزه‌ها، مراکز خرید، نمایشگاه‌ها، ساختمان‌های تاریخی، سالن‌های کنفرانس، فرودگاه‌ها، انبارها،مساجد و کارخانه‌های تولیدی استفاده می‌شود.

انواع بیم دتکتور

بیم دتکتورها در حالت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند این دو دسته عبارتند از:

بیم دتکتور رفلکتوری

بیم دتکتور رفلکتوری نوعی دتکتور می‌باشد که گیرنده و فرستنده آن در یک محفظه و در کنار یکدیگر قرار دارند، که در اصطلاح به آن هد دتکتور گفته می‌شود. در روبروی هد دتکتور یک آینه بازتابنده یا همان رفلکتور وجود دارد که پرتو ارسالی از فرستنده پس از برخورد با آن به سرعت برگشته و گیرنده آن را دریافت می‌کند. تا زمانی که بدون مشکلی این فرآیند انجام شود یعنی همه چیز امن و امان است.اما زمانی که آتش سوزی رخ می‌دهد انتشار دود باعث می‌شود که میزان نور دریافتی توسط گیرنده کم شود به این صورت بیم دتکتور اعلام حریق می‌کند.

بیم دتکتور فرستنده و گیرنده

نوع دیگر بیم دتکتور فرستنده و گیرنده می‌باشد.در این مدل فرستنده و گیرنده در روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند. فرستنده با ارسال اشعه به گیرنده عادی بودن شرایط را گزارش می‌دهد. در شرایطی که آتش سوزی انجام شود اشعه فرستاده شده از فرستنده به دلیل گذر از دود حاصل از آتش، دچار پراکندگی می‌شود و گیرنده این موضوع را غیر عادی دانسته و اعلام حریق می‌کند.

نحوه عملکرد بیم دتکتور

شاید برای شما این سوال به وجود آمده باشد که بیم دتکتور چگونه عمل می‌کند. در مورد عملکرد این سیستم باید بگوییم که این سیستم متشکل از دو بخش گیرنده و فرستنده می‌باشد، که در مقابل یکدیگر نصب می‌شوند. فرستنده بیم دتکتور همواره در حال ارسال پرتو مادون قرمز به سمت گیرنده می‌باشد. در مواقعی که آتش سوزی رخ می‌دهد دود ناشی از آتش سوزی با اشعه‌ای که فرستنده برای گیرنده بیم دتکتور می‌فرستد برخورد می‌کند و باعث تغییر در اشعه می‌شود.به این ترتیب گیرنده دود را تشخیص داده و اقدام به اعلام حریق می‌کند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اشعه مادون قرمزی که از فرستنده به گیرنده ارسال می‌شود با چشم غیر مسلح قابل رویت نمی‌باشد. شعاعی که بیم دتکتور می‌تواند آن را پوشش دهد بین ۳۰ تا ۱۲۰ متر می‌باشد.

» اطفا حریق اتاق سرور چیست؟ برای مطالعه بیشتر با ما همراه شوید

مزایای بیم دتکتور

بیم دتکتور جزء سیستم‌های اعلام حریقی می‌باشد که مزایای زیادی دارد که از مهم‌ترین این مزایا می‌توان به عدم نیاز به کابل کشی و سیم کشی، نصب و راه‌اندازی سریع و آسان، امکان پوشش دهی تا ۱۲۰ متر،نداشتن آلارم کاذب، داشتن سیستم کنترل از راه دور، امکانات تست داخلی و قابلیت تنظیم از راه دور اشاره کرد.

قیمت و خرید بیم دتکتور

یکی از سوالات پرتکراری که در مورد بیم دتکتور پرسیده می‌شود قیمت و راهنمایی برای خرید این سیستم می باشد.

در مورد قیمت بیم دتکتور باید بگوییم که با توجه به اینکه این محصول یک کالای خارجی و وارداتی به حساب می‌آید و از آنجایی که نرخ دلار متغیر است نمی‌توانیم قیمت ثابتی برای آن در نظر بگیریم، اما به شکل معمول قیمت دتکتور به عوامل مختلفی مانند نوع بیم دتکتور، شعاعی که بیم دتکتور تحت پوشش قرار می‌دهد،شرکت تولید کننده و البته نمایندگی که شما از آن اقدام به خرید بیم دتکتور می‌کنید بستگی دارد. در هنگام خرید حتماً به نام شرکت سازنده و نوع بیم دتکتور باید توجه شود.

با تمام این موارد ذکر این نکته لازم است که امنیت اقتصادی و مالی که تجهیزات سیستم اعلام حریق ایجاد می کند، در طی زمان سبب کاهش بار اقتصادی این هزینه اولیه می شود.

بیم دتکتور فایربیم

یکی از معتبرترین شرکت‌هایی که اقدام به تولید بیم دتکتور می‌کند شرکت فایربیم انگلستان می‌باشد. این شرکت که در سال ۲۰۰۴ با هدف طراحی و تولید به روز ترین بیم دتکتورهای اعلام حریق شروع به کارکرد خیلی زود توانست خود را در سطح جهانی مطرح نماید. یکی از محصولات برتر این شرکت بیم دتکتور موتورایز می‌باشد، که یک بیم دتکتور تمام هوشمند است. هم اکنون محصولات این شرکت در ۳۵ کشور جهان وجود دارند که خوشبختانه کشور ایران نیز یکی از این ۳۵ کشور می‌باشد.

مزایای بیم دتکتور فایبربیم

دتکتورهای فایبربیم با استفاده از دو رشته فیبر نوری برای ارسال و دریافت نور، در واقع نوعی سیستم تشخیص دود است که با مسدود شدن نور توسط دود، دزدگیر را فعال می‌ کند.

مزایای دتکتورهای فایبربیم نسبت به سایر انواع دتکتورهای دود عبارتند از:

۱- دقت بالا: دتکتورهای فایبربیم به این دلیل که از یک منبع نور لیزری استفاده می‌کنند می‌توانند ذرات دود را با دقت بیشتری نسبت به سایر انواع دتکتورها تشخیص دهند. این امر به آنها اجازه می‌دهد تا ذرات دود کوچک را که ممکن است توسط سایر دتکتورها شناسایی نشوند، تشخیص دهند.

۲- مقاومت در برابر نویز: دتکتورهای فایبربیم به این دلیل که از یک سیستم فیبر نوری بسته برای ارسال و دریافت نور استفاده می‌کنند در برابر نویزهای محیطی مانند گرد و غبار، بخار و نور خورشید مقاوم بیشتری دارند. این امر اجازه عملکرد موثرتر را به این بیم دتکتورها در محیط‌های چالش‌برانگیز می دهد.

۳- محدوده پوشش گسترده: دتکتورهای فایبربیم به این دلیل که از فیبر نوری استفاده می‌کنند و می‌توانند نور را مسافت‌های طولانی بدون افت کیفیت قابل توجهی منتقل کنند .این امر آنها را برای استفاده در فضاهای بزرگ مانند انبارها، کارخانه‌ها و فرودگاه‌ها ایده‌آل می‌کند.

۴- زیبایی: دتکتورهای فایبربیم کوچک و نامحسوس هستند. این امر به این دلیل است که آنها از فیبر نوری استفاده می‌کنند که بسیار نازک و انعطاف‌پذیر است. این امر آنها را برای استفاده در مکان‌هایی که زیبایی شناسی مهم است، مانند دفاتر و خانه‌ها ایده‌آل می‌کند.

۵- نگهداری کم: دتکتورهای فایبربیم به نگهداری کمی نیاز دارند. این امر به این دلیل است که آنها از هیچ قطعه متحرکی استفاده نمی‌کنند و نیازی به کالیبراسیون منظم ندارند. این امر آنها را برای استفاده در مکان‌هایی که دسترسی به آنها دشوار است، مانند سقف‌های بلند و فضاهای دور افتاده ایده‌آل می‌کند.

۶-کاربردهای متنوع: دتکتورهای فایبربیم در طیف گسترده‌ای از کاربردها استفاده می شود. این کاربردها عباتند از:

  • محافظت از آتش: دتکتورهای فایبربیم را می‌توان برای محافظت از ساختمان‌ها، کارخانه‌ها و سایر دارایی‌ها در برابر آتش‌سوزی استفاده کرد.
  • امنیت: دتکتورهای فایبربیم را می‌توان برای تأمین امنیت ساختمان‌ها، کارخانه‌ها و سایر دارایی‌ها در برابر نفوذ استفاده کرد.
  • نظارت محیطی: دتکتورهای فایبربیم را می‌توان برای نظارت بر کیفیت هوا و سایر شرایط محیطی استفاده کرد.

۷. مقرون به صرفه: قیمت دتکتورهای فایبربیم نسبت به سایر انواع دتکتورهای دود ارزان تر است. این امر آنها را برای استفاده در طیف گسترده‌ای از کاربردها مقرون به صرفه می‌کند.

۸. سازگاری: دتکتورهای فایبربیم را می‌توان با طیف گسترده‌ای از سیستم‌های هشدار دود موجود ادغام کرد. این امر آنها را به یک راه حل انعطاف‌پذیر برای تشخیص دود تبدیل می‌کند.

۹. قابلیت اطمینان: دتکتورهای فایبربیم بسیار قابل اعتماد هستند. این امر به این دلیل است که آنها از قطعات با کیفیت بالا ساخته شده‌اند و در برابر شرایط سخت آزمایش شده‌اند.

۱۰. طول عمر طولانی: دتکتورهای فایبربیم عمر طولانی دارند. این امر آنها را به یک سرمایه گذاری مقرون به صرفه تبدیل می‌کند.

نمایندگی دژ صنعت

همانگونه که در قسمت‌های قبلی این مقاله نیز به آن اشاره کردیم شما برای یک خرید مطمئن و با قیمت مناسب باید از نمایندگی‌های معتبر اقدام به خرید بیم دتکتور نمایید.یکی از نمایندگی‌های معتبر که چندین و چند سال است در زمینه واردات و فروش تجهیز اعلام حریق خارجی و البته ایرانی فعالیت دارد نمایندگی دژ صنعت می‌باشد. این نمایندگی علاوه بر فروش،آماده ارائه مشاوره رایگان به شما و همچنین طراحی و اجرای تمامی سیستم‌های اعلام حریق می‌باشد.

جمع بندی

ما در این مقاله تحت عنوان بیم دتکتور انتخابی مناسب برای هر مکانی به بررسی این سیستم اعلام حریق پرداختیم وامیدواریم که با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در مورد بیم دتکتور به دست آورده باشید.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=60869

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.