مهر – گروه استان‌ها: چهارشنبه بیستم مردادماه سال جاری بود که فهرست ۱۹ نفره وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم طی نامه‌ای از سوی رئیس‌جمهور برای اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

چند روز بعد در بیست و سوم مردادماه لیست وزرای پیشنهادی توسط هیئت‌رئیسه مجلس اعلام وصول شد و از این تاریخ بود که بررسی برنامه‌های وزرا در کمیسیون‌های مختلف مجلس آغاز شد.

از روز شنبه ۲۳ مرداد کمیسیون‌ها، فراکسیون‌ها و مجامع استانی مجلس شورای اسلامی با تشکیل جلسات مختلف با حضور وزرای پیشنهادی، بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی را که هم‌زمان اطلاعات آن‌ها در سایت هیئت‌رئیسه مجلس نیز بارگذاری و در اختیار نمایندگان قرار داده‌شده بود، آغاز کردند.

اما اظهارات و واکنش‌های نمایندگان استان‌های مختلف در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها، ائمه جمعه، نخبگان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی استان‌ها به وزرای پیشنهادی طی این مدت به سر خط رسانه‌های مختلف رفت.

نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌های مختلف کشورمان طی خطبه‌های نماز جمعه با یادآوری کلیاتی از برنامه‌های دولت به تشریح برخی ویژگی‌های لازم برای تحقق رویکردها و برنامه‌های اعلامی از سوی دولت پرداختند.

تاکیدات نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها در زمینه وزرای پیشنهادی

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی

برای انتخاب وزیر جهادی، مسئله قوی یا ضعیف بودن در اتاق وزارت‌خانه نیست بلکه خستگی‌ناپذیر بودن و چشم نداشتن به قدرت است، کسی را باید تائید کرد که به ماشین، اتاق وزارتخانه، دکوراسیون اتاق و کاخ وزارتخانه چشم نداشته باشد زیرا مردم دیگر نمی‌توانند دولتی را تحمل کنند که از زیر دست وزیرش، رانت و اختلاس چند میلیارد دلاری خارج شود.

مردم رئیس جمهور را فردی جهادی دیدند و عملکرد وی در مبارزه با فساد را در قوه قضائیه دیدند و رأی دادند، اکنون نیز باید وزیران انتخابی در همین راستا ارزیابی و مورد تائید قرار بگیرند.

عزیزان ما در مجلس حواس‌شان باشد که نیروی جهادی تائید کنند و به سخنانی که از بیرون گفته می‌شود و افراد را در فضای مجازی پس و پیش معرفی می‌کنند، توجه نکنند، بسنجند آیا این وزیر می‌تواند پا به پای رئیس جمهور جهادی کار کند یا نه.

حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی‌فقیه در لرستان

رئیس جمهوری به عنوان نماد تفکر انقلابی و مدیریت جهادی، وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرده است، کسانی که به عنوان وزیر در این دولت انقلابی بر سر کار می آیند، وزرا، معاونان، مشاوران، استانداران، فرمانداران، مدیران و از سطوح بالا تا پایین باید واجد شرایطی باشند که بتوانند تحولی که ریاست محترم جمهوری اعلام کرده‌اند را ایجاد کنند.

در استان لرستان نیازمند تحول به همراه جهش هستیم، تحول به تنهایی وضعیت لرستان را به نقطه مطلوب نمی‌رساند، آنهایی که در این استان بر سر کار خواهند آمد الزامات یک دولت انقلابی و موفق را به همراه خود باید داشته باشند.

آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان

وزیران و مدیران دستگاه‌های اجرایی باید روحیه جهادی و خستگی ناپذیر داشته باشند و مطیع ولایت بوده و به اصول و آرمان‌های انقلاب اعتقاد داشته و دارای سوابق شفاف باشند. نمایندگان مجلس نیز باید به این موضوع توجه داشته و در راستای مبارزه با فساد بی تفاوت نباشند.

پرهیز از اشرافی گر و قدرت طلبی و همچنین جدا کردن خط خود از فتنه و فتنه گران از مهم‌ترین ملاک‌ها و ویژگی‌های وزرای دولت سیزدهم باید باشد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه در استان یزد

امیدواریم وعده‌هایی که داده شده به صورت جدی و انقلابی عملیاتی شود و از همه مسئولان می‌خواهیم که در این زمینه احساس مسئولیت شرعی کنند و آرامش و آسایش را فقط برای خود نخواهند و با فکر و تدبیر و اندیشه و برنامه ریزی و با نیت خالص وارد عمل شوند و نیازهای مردم را برای رضای خدا تامین و برطرف کنند. دولت کار جهادی را ملاک عمل خود قرار دهد و کسانی که با دولت همکاری می‌کنند در هر کسوت و مسئولیتی که هستند، کار جهادی را ملاک عمل خود قرار دهند.

آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی‌همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز

در آستانه تشکیل دولت فقط به این نکته اشاره می‌کنم که مهمترین مطالبات و انتظارات فوری امام المسلمین و مردم از رئیس جمهور و دولت تحولی ایشان که موجب اعتلای کشور خواهد شد همان ۷ محوری است که در حکم تنفیذ آمده است. و بیانات دیگری که در جلسات متعدد فرمودند و به خصوص تنها راه پیشرفت کشور و غلبه بر مشکلات را ورود جوانان نخبه و مؤمن و انقلابی به عرصه کار و اداره کشور دانستند. و برای نجات اقتصاد کشور تقویت تولید داخلی و مبارزه با قاچاق و مافیای واردات را توصیه کردند. و همچنین فعال کردن ظرفیت‌های مردمی.

به هر تقدیر دولت برای حل مشکلات، به خصوص اقتصاد، عدالت اجتماعی، مبارزه با فساد، تولید، معیشتِ اقشار مختلف، بیکاری جوانان، مسکن، …اولویت‌ها را در نظر خواهد داشت و همه مردم ودستگاه ها آماده کمک برای رسیدن به مطلوب هستند.


نمایندگان حوزه‌های انتخابیه مختلف نیز در جلسات کاری مجلس و گفتگو با رسانه‌ها به برخی مطالبات مردم در شهرستان‌ها و استان‌ها از وزرای پیشنهادی پرداختند.

در این راستا مهر طی هفته گذشته در گفتگوهایی با نمایندگان مختلف به تشریح برخی مطالبات استان‌ها از وزرای پیشنهادی و لزوم نگاه عادلانه به مناطق مختلف پرداخت که در این گزارش بخشی از این مطالبات مورداشاره قرار می‌گیرد.


نگاهی به مطالبات مردم شهرستان‌ها از وزرای پیشنهادی


اصفهان؛ مطالبات مردم از وزیر گردشگری

وضعیت کنونی گردشگری در ایران و استان گردشگرپذیری چون اصفهان که برآیند یک سال و شش ماه شیوع ویروس کروناست و شباهتی به زمین سوخته دارد، باعث شده تا انتخاب وزیر برای این وزارتخانه حساس‌تر شود. بر اساس گزارش‌ه