به گزارش خبرنگار مهر، صارم رضایی ظهر چهارشنبه به رسانه‌ها گفت: پس از گزارش دریافتی عصر روز سه‌شنبه نهم فروردین ماه سال جاری که یک کوهنورد اهل استان چهارمحال بختیاری از مسیر اصلی منحرف و در دیواره‌های صخره‌ای این منطقه گرفتار شده بود بلافاصله نیروهای امداد و نجات به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی گفت: با توجه به تاریکی هوا و سختی عملیات امداد و نجات در شب به دلیل اهمیت موضوع پس از ۶ ساعت عملیات سنگین کوهستان؛ این کوهنورد به پایین صخره‌ها منتقل و پس از اقدامات اولیه، وسایل گرمایشی و جیره غذایی در اختیار این فرد حادثه دیده قرار گرفت.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان اظهار داشت: در مسیر برگشت تیم امدادی شهرستان کوهدشت با صحنه آتش سوزی در این منطقه نیز مواجه شد که خوشبختانه با همت نجاتگران این حریق نیز خاموش شد.

وی عنوان کرد: همزمان و پس از نجات اولین کوهنورد گرفتار شده در ارتفاعات گزارش دومین حادثه از طریق تماس مردمی اعلام شد که نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان کوهدشت مجدداً به این ارتفاعات برگشته و کار جست و جو را از سر گرفتند.

رضایی ادامه داد: پس از ۶ ساعت جستجو این کوهنورد تهرانی نیز نجات یافت سرانجام این دو عملیات طاقت فرسا پس از ۱۲ ساعت تلاش با موفقیت به پایان رسید.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان بیان کرد: بسیاری از کوهنوردان بدون آگاهی از وضعیت هوا و اقلیم، به ارتفاعات مختلف این استان صعود می‌کنند که در هنگام وقوع حادثه برای آنها امدادرسانی را دشوار می‌کند.

بنابراین گزارش، تنگه شیرز در شهرستان کوهدشت واقع شده و به عنوان ژئو سایت ملی به ثبت رسیده است.

این منطقه سرسبز در ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در کنار رود سیمره قرار دارد.

منبع : مهر