نوید حاجی بابایی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه میانگین بارشی استان از ابتدای سال آبی (مهر ۱۳۹۹) تا یکم شهریور ماه ۱۰۹ میلیمتر است، اظهار داشت: استان اصفهان امسال در مقایسه با سال گذشته ۳۵ درصد و نسبت به بلند مدت ۳۰ درصد کمبود بارش دارد و برپایه آمار موجود سال جاری یکی از کم بارش‌ترین سال‌های اصفهان در ۱۵ سال اخیر بوده که سپری کردیم.

وی ادامه داد: شدت کم بارشی در مناطق غربی و سرچشمه‌های آبی زاینده رود بیشتر مشاهده می‌شود به طوری که سال آبی جاری بارندگی در کوهرنگ سرشاخه اصلی حوضه زاینده رود ۴۰ درصد کمتر از نرمال است.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان خاطر نشان کرد: شرایط کم بارشی و بالا بودن میانگین دما نسبت به نرمال که در مدت ۱۰ ماه اخیر از زمستان ۱۳۹۹، بهار و تابستان امسال به طور مداوم ادامه داشته است، سبب کاهش منابع آب، افزایش تبخیر آب‌های سطحی و تشدید شرایط کم آبی شده است.

نواحی مرکزی و شرق اصفهان درگیر خشکسالی بسیار شدید

حاجی بابایی با بیان اینکه دمای هوای استان در ۱۰ ماه گذشته بین یک تا ۲ درجه سانتیگراد نسبت به نرمال افزایش یافته است، اضافه کرد: افزایش دما در مناطق غربی و سرشاخه‌های زاینده رود بین ۲ تا سه درجه فراتر از نرمال بوده که این امر باعث کاهش پوشش برف در مناطق کوهستانی، کاهش رطوبت خاک شده و تشدید شرایط خشکسالی و تنش آبی در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ شده است.

وی با اشاره به اینکه شدت خشکسالی کوتاه مدت و بلند مدت در اصفهان افزایش یافته و مناطق وسیعی از استان را فرا گرفته است، ابراز داشت: هم اکنون ۹۰ درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی متوسط تا بسیار شدید است که خشکسالی بسیار شدید مناطق مرکزی و شرق اصفهان را شامل می‌شود.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفت: بر پایه آخرین الگوهای هواشناسی، وقوع بارش‌های پاییزی در استان ۱۴۰۰ با تأخیر خواهد بود و در زمان موعد که آبان ماه است اتفاق نخواهد افتاد. از این رو پیش‌بینی می‌شود دوره خشکسالی و شرایط کم بارشی تا نیمه اول پاییز ادامه خواهد داشت.

افزایش غلظت آلاینده‌های جوی از مهرماه

حاجی بابایی با بیان اینکه در نیمه دوم پاییز بهبود بارش‌ها را انتظار داریم، ادامه داد: در مجموع بارندگی‌های نیمه اول و دوم پاییز در استان کمتر از نرمال خواهد بود که این امر تشدید تنش آبی و خشکسالی را به دنبال خواهد داشت. از این رو مدیریت و مصرف بهینه آب در بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت در ماه‌های پیش رو ضروری است.

وی درباره وضعیت کیفی هوای اصفهان در پاییز نیز خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سامانه‌های بارشی به ویژه در نیمه اول ضعیف خواهد بود، شرایط پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی را در ماه‌های مهر و آبان خواهیم داشت اما با فعالیت سامانه‌های جوی در نیمه دوم پاییز بهبود شرایط را انتظار داریم.