• امروز : جمعه - ۴ خرداد - ۱۴۰۳

کارت تردد دام؛ شرط ارائه خدمات به عشایر از آذر

  • 14 شهریور 1400 - 14:35
کارت تردد دام؛ شرط ارائه خدمات به عشایر از آذر

به گزارش مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، شاهپور علایی مقدم با تاکید بر پیگیری و دریافت کارت تردد دام برای عشایر، افزود: از آذر سال جاری به عشایری که کارت تردد دام و کارت شناسایی عشایری دریافت نکرده باشند هیچگونه خدماتی داده نمی‌شود.

وی گفت: امسال به دلیل خشکسالی بی سابقه، علوفه مرتعی یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن کاهش یافته است که شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت در بخش عشایری وارد شده، اما تنها ۵۰ میلیارد تومان برای جبران این خسارت اختصاص داده شده که بسیار ناچیز است.

علایی مقدم با تاکید بر اینکه هیچ عشایری در استان نباید بدون آب بماند، گفت: ۱۳ هزارتن نهاده دامی به عشایر کشور اختصاص داده شده که ۷۰۰ تن آن را برای عشایر فیروزکوه در نظر می‌گیریم.

به گفته وی، به هر نفر عشایر تا ۵۰ میلیون تومان و به خانم‌های عشایری ۲۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۴ درصد پرداخت می‌کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه در سال‌های اخیر تلاش زیادی شد تا نام عشایر را در برنامه‌های پنج ساله کشور وارد کنیم، افزود: در گذشته و در پنج برنامه توسعه کشور تنها یک بار نام عشایر آن هم در حوزه بیمه اجتماعی آورده شده بود.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم برای عشایر کاری انجام دهیم باید ظرفیت‌های قانونی لازم را ایجاد کنیم، برهمین اساس در برنامه ششم که یک سند بالادستی است ۱۷ بار نام عشایر آورده شد و اکنون موضع سازمان امور عشایر ایران از یک موضع ملتمسانه به یک موضع مطالبه‌گرانه در ارتباط با دستگاه‌ها تبدیل شده است.

علایی مقدم افزود: امروز اعتبارات سازمان امور عشایر ایران سه هزار میلیارد تومان است و هیچ سازمانی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی چنین رشد اعتباری در سال‌های اخیر نداشته است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: از سال ۹۶ تاکنون سه هزار میلیارد تومان تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر پرداخت کرده ایم و تولید گوشت توسط عشایر از ۱۶۲ هزارتن به ۲۰۰ هزارتن در سال رسیده است.

وی با بیان اینکه ارتقا شاخص‌های توسعه در مناطق عشایری از وظایف سازمان امور عشایر ایران است، گفت: طی دو سال گذشته دسترسی عشایر به آب بهداشتی پایدار را از ۴۳ درصد به ۶۳ درصد رسانده ایم و امسال نیز ۳۷۷ میلیارد تومان برای آبرسانی به عشایر اختصاص داده شده که ۹ میلیارد تومان آن را به عشایر تهران ابلاغ کرده ایم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین از نمایندگان مجلس خواست شورای عالی عشایر را احیا نمایند تا دبیرخانه آن مجدداً به سازمان امور عشایر ایران بازگردانده شود.

وی با اشاره به اینکه ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری در کشور داریم که حتی یک ریال بودجه ملی برای نگهداری این راه‌ها نداریم، از نمایندگان مجلس خواست در بودجه ۱۴۰۱ یک ردیف اعتباری ملی برای نگهداری و مرمت را ه‌های عشایری اختصاص و تصویب نمایند.

علایی مقدم خاطرنشان کرد: نقش عشایر در تأمین امنیت غذایی و توسعه پایدار بسیار زیاد است و توجه به عشایر توجه به امنیت غذایی و استقلال کشور است.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=4570

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.