• امروز : پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳

پیوند مسائل آب لرستان و خوزستان/ یک عمر تشنه لبِ چشمه!

  • 10 مرداد 1400 - 2:43
پیوند مسائل آب لرستان و خوزستان/ یک عمر تشنه لبِ چشمه!

مهر – گروه استان‌ها: کاهش بارش‌ها در لرستان منجر به بروز خشکسالی بی سابقه در این استان شده است تا بهار و تابستان خشکی در انتظار کشاورزان لرستانی باشد و خسارات میلیاردی روی دست کشاورزان بماند.

پاییز و زمستان ۹۹ در حالی سپری شد که شاهد بارش قابل توجهی در استان نبودیم و شکل بارش‌ها نیز از برف به باران تغییر کرد؛ در بهار ۱۴۰۰ نیز چشم اراضی کشاورزی و باغی لرستان در راه نزولات آسمانی خشک شد تا همه این شرایط بروز پدیده خشکسالی را رقم بزند.

از سوی دیگر عدم تکمیل پروژه‌های سد سازی و آبخیزداری در این استان موجب شده تا حوزه کشاورزی و حتی تأمین آب شرب روستاها و شهرهای لرستان با مشکل جدی مواجه شود.

مشکلات حوزه آب به خطبه‌های نماز جمعه کشیده شد

مسائل حوزه آب و کشاورزی لرستان روز گذشته به خطبه‌های نماز جمعه هم کشیده شد تا نماینده ولی فقیه در استان لرستان بگوید: استان ۱۲ میلیارد متر مکعب آب دارد، دارای رودخانه‌های فصلی و دائمی است، اگر مدیریت صحیحی در آن اعمال شود ما شاهد این گونه وضعیت‌ها در لرستان و خوزستان نمی‌شدیم.

حجت الاسلام شاهرخی ادامه داد: لرستان در فصل پر بارش دچار سیل و تخریب ناشی از سیل می‌شود و در تابستان دچار کمبود آب می‌شود، اگر سدهای در دست احداث این استان از جمله سد «معشوره» با ظرفیت بیش از یک میلیارد متر مکعب آب تکمیل شوند قطعاً برای آینده لرستان و خوزستان مفید و ارزشمند خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه لرستان دارای دشت‌های وسیعی است که می‌توان از آب پشت این سدها در جهت آبرسانی و تکمیل شبکه آبیاری به این دشت‌های وسیع استفاده کرد بیان داشت: نکته مهم این است که در وضعیت موجود که تصمیماتی برای بهبود وضعیت خوزستان در رابطه با جبران کم آبی و بقیه کمبودها گرفته می‌شود، راه حل آن تکمیل سدهای نیمه از جمله سد «معشوره» در لرستان است.

هر تصمیمی که درباره جبران کم آبی خوزستان گرفته می‌شود با اشراف به این موضوع باشد که باید تخصیص آب لرستان افزوده شود وی ادامه داد: از ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در لرستان کمتر از ۲۰۰ هزار هکتار آن آبی است و این در حالیست که متوسط کشوری ۴۲ درصد است، ۱۷۰ هزار هکتار از زمین‌های دیمی لرستان باید آبی شود تا به سطح متوسط کشور برسد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه هر استانی از منابع آبی و مادی که دارد هم باید خودش بهره مند شود و هم استان‌های دیگر، گفت: اما در لرستان از میزان آبی که در این استان هست، وزارت نیرو به اندازه کافی به لرستان تخصیص آب نداده است و آب استان کمتر از متوسط کشوری است که این باید جبران شود.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه هر تصمیمی که درباره جبران کم آبی خوزستان گرفته می‌شود با اشراف به این موضوع باشد که باید تخصیص آب لرستان افزوده شود افزود: میزان آب‌هایی که در پشت سدهای این استان قرار می‌گیرد بیش از میلیارد متر مکعب باید باشد.

همچنین برخی نمایندگان استان از جمله مهرداد ویسکرمی در توئیت ها و نامه‌هایی به مسائل حوزه آب لرستان اشاره کرد و خواستار توجه مسئولان به موازات چاره اندیشی برای خوزستان شد.

پیوند مسائل آب لرستان و خوزستان/ یک عمر تشنه لبِ چشمه!

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی همچنین در گفتگو با مهر بیان داشت: حرف ما این است که چرا در سال‌های گذشته علمی عمل نشده و ظالمانه با لرستان برخورد شده است.

مهرداد ویسکرمی با اشاره به آخرین وضعیت سد «معشوره» گفت: ساخت سد یک بحث است که اعتبار آن کم است که باید فکر اساسی در مورد آن شود و دیگری هم بحث حجم سد و همچنین تخصیص آب آن است.

وی افزود: در بحث تخصیص آب سد سد باید مشخص شود که این آب به چه کسی می‌رسد، یک زمانی هست که آب جمع می‌شود، می‌گویند که باید رد شود و برود پایین، در هر سه موارد یاد شده ما بحث داریم.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مورد سد «معشوره» من قانع نشده‌ام، ما معتقدیم که باید مخزن سد بزرگ‌تر شود، تخصیص آب برای شهرستان‌های رومشکان، کوهدشت، چگنی، پلدختر و حتی نورآباد باید دیده شود.

خسارت ۵ هزار میلیاردی خشکسالی به بخش کشاورزی

اسفندیار حسنی مقدم رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در این رابطه خشکسالی استان طی ۱۰۰ سال اخیر را بی‌سابقه دانست و اظهار داشت: خسارت بالایی به بخش کشاورزی وارد شده، به‌گونه‌ای که بر اساس برآوردها شاهد کاهش ۷۰۰ هزار تنی تولیدات محصولات کشاورزی به میزان ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هستیم.

پیوند مسائل آب لرستان و خوزستان/ یک عمر تشنه لبِ چشمه!

وی عنوان کرد: خشکسالی به زیر بخش زراعت ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، زیر بخش باغبانی ۵۷۰ میلیارد تومان، زیر بخش دام و طیور حدود هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، زیر بخش آبزیان ۲۴۰ میلیارد تومان و به زیر بخش منابع طبیعی ۵۵۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

اگر سدها ساخته می‌شد این حجم خسارت را نداشتیم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به خسارت سه برابری خشکسالی نسبت به سیل ۹۸ به کشاورزی استان، افزود: در لرستان آب تنظیم شده نداریم و این مهمترین مطالبه سازمان جهاد کشاورزی از وزارت نیرو است.

حسنی‌مقدم ادامه داد: اگر سدهای تنظیم شده در استان داشتیم بدون شک سیل و خشکسالی این حجم از خسارت را به زیربخش‌های کشاورزی وارد نمی‌کردند.

وی، آبیاری تحت فشار را راهبردی برای بهینه‌سازی مصرف آب عنوان کرد و گفت: ۱۹۰ هزار هکتار زمین آبی داریم که ۶۰ هزار هکتار آن تاکنون به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شده‌اند.

پیوند مسائل آب لرستان و خوزستان/ یک عمر تشنه لبِ چشمه!

تکمیل سدهای لرستان مشکلات خوزستان را هم حل می‌کند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، تحقق این مهم را مستلزم همکاری مردم دانست و افزود: همچنین توسعه باغات دیم در استان سال ۹۶ برای مصرف کمتر آب شروع شد و اکنون حدود ۷ هزار هکتار باغ دیم در لرستان داریم.

حسنی مقدم با اشاره به برداشت غیرمجاز هزار و ۵۰۰ موتور تلمبه در کنار رودخانه کشکان، گفت: در این خصوص وزارت نیرو باید قانونی را وضع کند تا میزان برداشت مجاز و غیرمجاز مشخص شود.

وی بیان داشت: با ایجاد سد و یا تکمیل سدهای نیمه‌تمام لرستان بخشی از مشکلات خوزستان نیز مرتفع خواهد شد.

پیوند مسائل آب لرستان و خوزستان/ یک عمر تشنه لبِ چشمه!

کشت ۱۰ هزار هکتار برنج

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: در زمینه ممنوعیت کشت برنج نیز قانونی وجود ندارد، در حال حاضر سطح زیرکشت این محصول از ۱۲ هزار هکتار سال گذشته به ۱۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.

حسنی مقدم با اشاره به درآمد بالای برنج‌کاری در مقایسه با محصولات زراعی همچون گندم، افزود: کشت برنج معیشت روستایی را تغییر داده است.

وی با اشاره به ضعیف شدن دام‌های استان به دلیل تضعیف مراتع، گفت: در این شرایط کاهش وزن و ابتلاء به برخی بیماری‌ها امری طبیعی است، از این‌رو در زمینه واکسیناسیون هماهنگی‌هایی با دامپزشکی شده که در این موارد ما را کمک کنند، بنابراین نگرانی برای کاهش تولید گوشت قرمز در استان وجود ندارد.

پیوند مسائل آب لرستان و خوزستان/ یک عمر تشنه لبِ چشمه!

محصولات کشاورزی باید بیمه شوند

غلامعلی فتحی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در این جلسه با اشاره به پرداخت‌های خوب بیمه برای جبران خسارت‌های کشاورزی استان، اظهار داشت: در حال حاضر ۱۲۴ هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار دارد.

وی عنوان کرد: این میزان پوشش بیمه‌ای در شهرهایی همچون کوهدشت، رومشکان و پلدختر که میزان خشکسالی بالاتری دارند، بیشتر است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی لرستان از پرداخت ۷۰ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان استان خبر داد و گفت: این میزان غرامت برای بخش زراعت بوده و فرآیند پرداخت آن در شهرهای مختلف استان آغاز شده است.

فتحی بر لزوم بیمه محصولات کشاورزی تاکید و افزود: با توجه به خشکسالی و کم‌آبی استان انتظار می‌رود بهره‌برداران بیشتری نسبت به بیمه کردن محصولات اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در زمینه تأمین علوفه دامداران با مشکل جدی مواجه هستیم، افزود: از این‌رو سرمایه در گردشی باید در اختیار دامداران و کشاورزان قرار گیرد.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=687

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.