به گزارش خبرنگار مهر، نظم و انجام اقدامات لازم در تمام زمینه‌ها از موضوعات مورد تاکید کمیته بین المللی المپیک (IOC) در اساسنامه این کمیته است طوری که حتی بازه زمانی مشخصی را برای انتخاب سرپرست کاروان ورزش کشورها در رویدادهای مختلف تعیین کرده است.

بر این اساس و طبق اساسنامه IOC، کمیته ملی المپیک هر کشور موظف است یک سال و نیم پیش از هر رویدادی سرپرست کاروان اعزامی خود به آن را مشخص کند تا تمام اقدامات هماهنگی با حضور او انجام شده و به سرانجام برسد.

از آنجا که کمیته بین المللی المپیک بر پایبندی کشورهای عضو از منشور المپیک تاکید دارد، این موضوع در اساسنامه کمیته ملی المپیک هم قید شده است که یک سال و نیم پیش از آغاز بازی‌های آسیایی و المپیک سرپرست کاروان تعیین و آغاز به کار کند.

البته در اساسنامه پیشین کمیته ملی المپیک برای این فاصله زمانی تخفیف نیم ساله لحاظ شده بود اما در اساسنامه اصلاحی که ملاک کار امروز است و در ماده ٢٣ (سرپرستی کاروان‌های اعزامی) تاکید شده که سرپرست کاروان ورزشی کمیته حداقل باید یک سال و نیم قبل از هر رویداد از میان مدیران باتجربه و توانمند ورزشی به پیشنهاد رئیس و تصویب هیات اجرایی انتخاب و با حکم رئیس کمیته منصوب شود.

این بند مورد تاکید اما برای بازی‌های آسیایی رعایت نشده است؛ هجدهمین دوره این بازی‌ها طی روزهای ١٩ شهریورماه تا ٣ مهرماه سال آینده به میزبانی چین و در هانگژو برگزار می‌شود، سه هفته پیش هم نخستین نشست هماهنگی این بازی‌ها به صورت وبینار برگزار شد. حتی کتابچه فنی بازی‌ها از سوی برگزارکنندگان آن در اختیار کشورهای شرکت کننده از جمله ایران قرار گرفته است.

همه اینها یعنی اینکه شورای المپیک آسیا (OCA) و برگزارکنندگان بازی‌ها وارد پروسه اقداما ت اجرایی برای برگزاری این بازی‌ها شده‌اند اما اینکه چرا سرپرست کاروان اعزامی ایران هنوز مشخص نشده جای ابهام و سوال دارد!

البته که نمایندگان ایران (پیمان فخری و نصرالله سجادی) در نشست سه هفته پیش شرکت داشتند، توزیع کتابچه فنی بازی‌ها توسط کمیته ملی المپیک به فدراسیون‌ها انجام شده تا آنها (فدراسیون‌ها) از شرایط برگزاری رقابت‌های رشته خود و اوزان و مواد آن مطلع شوند اما بدون اینکه شخصِ سرپرست نظارتی بر این اقدامات داشته باشد.

به هر حال انتخاب سرپرست ابتدایی‌ترین کار برای تشکیل کاروان و اعزام آن به چین است اما در فاصله کمتر از یک سال تا بازی‌های آسیایی و در حالی که نیمی از مهلت تعیین شده برای انتخاب سرپرست گذشته هنوز تصمیمی برای این مهم اتخاذ نشده است.

البته اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در یکی از نشست‌های اخیر خود انتخاب سرپرست کاروان را به عنوان یکی از دستورجلسات شان قرار داده بودند، حتی نام پیمان فخری به عنوان گزینه اصلی در این زمینه بر سر زبان افتاده است اما معرفی قطعی او یاهر گزینه دیگری تا به امروز به تاخیر افتاده است.

شاید توجیه این موضوع هماهنگی با وزارت ورزش باشد، اقدامی که طی سال‌های گذشته همواره مورد تاکید سید رضا صالحی امیری بود اما وقتی اساسنامه کمیته ملی المپیک که قرار است ملاک انتخابات پیش روی این کمیته هم باشد، بر معرفی سرپرست کاروان، حداقل یک سال و نیم پیش از رویدادها تاکید دارد و وقتی نشست هماهنگی سرپرستان کاروان کشورها آغاز شده است، چرا باید در انتخاب و معرفی گزینه سرپرستی کاروان ایران تعلل شود؟

باید این مهم مد نظر باشد که کاروان بازی‌های آسیایی بزرگترین کاروان ورزش ایران در میادین بین المللی به حساب می‌آید. بعد ازالمپیک نتایج این بازی‌ها اصلی ترین ملاک برای ارزیابی عملکرد مسئولان است. گستردگی بازی‌ها و جمعیت بالای ورزشکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی – نسبت به المپیک- هماهنگی و انسجام بیشتری را هم می‌طلبد اما با این حال هنوز سرپرستی برای کاروان اعزامی به این بازی‌ها مشخص نشده تا طبق اساسنامه انجام وظایف و ماموریت‌های خود را آغاز کند.

این وظایف و ماموریت‌ها عبارتند از:

١- برنامه ریزی جهت تدارکات و اعزام مطلوب کاروان کمیته
٢- انتخاب اعضای کادر سرپرستی از میان افراد با تجربه در زمینه اعزام‌های بین المللی ورزشی با هماهنگی هیات اجرائی
٣- برگزاری جلسات منظم با مسئولان فدراسیون‌های ورزشی به منظور هماهنگی برای آماده سازی تیم‌های ملی
٤- سرکشی و بازدید از تمرینات و روند آماده سازی تیم‌های ملی
٥- ارتباط دائمی و مستمر با کمیته برگزاری بازی‌ها
٦- شرکت در جلسات سرپرستان کاروان‌های ورزشی در کشور میزبان
٧- برگزاری جلسات منظم روزانه با سرپرستان تیم‌های ملی کشور در ایام بازی‌ها
٨- انجام هماهنگی لازم در جهت اداره مطلوب کلیه امور کاروان اعزامی
۹- تهیه گزارش ارزیابی نهایی عملکرد کاروان پس از بازگشت و ارائه به رئیس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی جهت پردازش و تکمیل و ارائه به هیات اجرایی

منبع : مهر