خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: عراق پس از برگزاری انتخابات پارلمانی روز یکشنبه شاهد تحولات مختلفی در عرصه سیاسی بوده است. درهمین ارتباط، گروه ها و شخصیت های سیاسی بسیاری به نتایج انتخابات واکنش نشان داده اند.

آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق از پیشتازی صدری‌ها در این انتخابات حکایت دارد. بر اساس گزارش هایی که در این زمینه منتشر شده است، پراکندگی کرسی های پارلمانی در عراق طی ۴ سال آینده به شرح ذیل است:

جریان صدر: ۷۳ کرسی

حزب تقدم: ۴۰ کرسی

دولت قانون: ۳۷ کرسی

شخصیت های مستقل: ۲۰ کرسی

حزب دموکرات کردستان: ۳۲ کرسی

حزب عزم: ۱۴ کرسی

ائتلاف فتح: ۱۴ کرسی

جنبش امتداد: ۱۰ کرسی

اتحاد اسلامی: ۹ کرسی

الجیل الجدید: ۹ کرسی

اشراقة کانون: ۸ کرسی

جریان های حکمت و النصر: ۵ کرسی

نوری المالکی: رایزنی ها برای تشکیل فراکسیون اکثریت را آغاز کردیم

«نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون عراق در سخنانی به انتشار نتایج اولیه انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، رئیس ائتلاف دولت قانون در این زمینه گفت: مذاکرات و رایزنی های خود برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی را آغاز می کنیم. وی اعلام کرد که با احزاب شیعه، سنی و کُرد تفاهماتی برای تشکیل فراکسیون اکثریت صورت گرفته است.

روز گذشته شبکه «المیادین» گزارشی را در خصوص نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق منتشر کرد. این شبکه در گزارش خود آورده است: صدری‌ها اعلام کرده‌اند که ۷۳ کرسی را به دست آورده‌اند.

بیانیه ابوعلی العسکری، سخنگوی گردان‌های حزب الله

«ابو علی العسکری» سخنگوی گردان های حزب الله عراق در بیانیه ای اعلام کرد: آن چیزی که در انتخابات روز گذشته دیدیم بزرگترین عملیات کلاهبرداری و فریب سازمان یافته تاریخ علیه ملت عراق بود. ما با تمام قدرت و قاطعیت در مقابل تلاش‌ها برای خارج ساختن امور از مسیر طبیعی‌اش خواهیم ایستاد و تأکید می کنیم: برادران ما در مقاومت اسلامی عراق برای مواجهه با تحولات در این برهه حساس امادگی و حکمت و مراقبت دقیق داشته باشند.

وی ادامه داد: برادران ما در سازمان حشد شعبی و نیروهای مسلح عراق بدانند که آنها قطعاً هدف اصلی باند منحرف مقتدی صدر و جریان آمریکا و اسرائیل هستند. ما خطاب به برادران حاضر در انتخابات بویژه ائتلاف الفتح، ائتلاف دولت قانون و جریان عمار حکیم و سایر جریان هایی که زحماتشان به سرقت رفت، می گوییم: ماه پشت ابر نمی ماند و ان شاء الله پیروزی قطعی با شماست.

توئیت سیاستمدار مشهور عراقی

عزت الشابندر، سیاستمدار سرشناس عراقی با انتشار توییتی درباره انتخابات برگزار شده در عراق نوشت: مسابقه کوچک تر به پایان رسید تا مسابقه بزرگ تر آغاز شود، فراکسیون بزرگ تر تشکیل شود و دولت شایسته تری انتخاب شود. تشکر از دولت، نیروهای امنیتی و کمیساریای مستقل انتخابات. شما آنچه را که می بایست به بهترین شکل ممکن انجام دادید.

ائتلاف احتمالی نوری مالکی در پارلمان

برخی از منابع نزدیک به نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون از احتمال ائتلافی با این ترکیب سخن گفته اند؛ دولت القانون ٣٧ کرسی، عزم ۱۵ کرسی، فتح ۱۴ کرسی، کلدانین ۵ کرسی، حقوق یک کرسی، اقتدار یک کرسی. این ائتلاف مجموعاً از ۷۳ کرسی برخوردار است.

بارزانی: کُردها برای تحقق منافع مشترک تلاش کنند

مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان که حزب او در انتخابات اخیر بیشترین کرسی را در بین احزاب کرد به دست آورده است، از گروه های سیاسی کرد خواست تا پس از برگزاری انتخابات برای محقق کردن منافع مشترک خود متحد شوند. وی همچنین خواستار بازسازی روابط بین اقلیم کردستان و دولت فدرال عراق براساس آنچه که او آن را شراکت حقیقی توصیف کرده است، شد.

در حال تکمیل…

منبع : مهر