به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یونهاپ، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن درخواست از پیونگ یانگ برای انجام گفتگوها، اعلام کرد که واشنگتن پرتاب موشک توسط کره شمالی را محکوم می کند.

پرایس تنها چند ساعت پس از این آزمایش موشکی در بیانیه ای در همین رابطه گفت: آمریکا شلیک موشک توسط کره شمالی را محکوم می کند. این پرتاب نقض قطعنامه های متعدد شورای امنیت سازمان ملل متحد است و تهدیدی برای همسایگان کره شمالی و جامعه بین المللی محسوب می شود.

وی در ادامه این بیانیه افزود: ما همچنان به رویکرد دیپلماتیک در قبال کره شمالی متعهد هستیم و از آنها می خواهیم که وارد گفتگو شوند. تعهد ما در دفاع از کره جنوبی و ژاپن محکم و استوار است.

پیشتر فرمانده ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در ساعات آغازین روز سه شنبه به وقت محلی در گزارشی اعلام کرده بود که کره شمالی دست کم یک فروند «موشک ناشناس» را به سمت آب‌های دریای ژاپن پرتاب کرده است.

ساعاتی پیش از آنکه رسانه‌ها به نقل از فرمانده ستاد مشترک ارتش کره جنوبی از پرتاب یک موشک ناشناس توسط کره شمالی به سوی آب‌های دریای ژاپن خبر دهند، «کیم سونگ» نماینده پیونگ یانگ در سازمان ملل اعلام کرد که به دلیل سیاست‌های خصمانه‌ای که کشورش را هدف گرفته، انجام آزمایش تسلیحاتی «حق مسلم» کره شمالی است.

پیونگ یانگ در سال‌های اخیر از دریای ژاپن برای آزمایش شماری از موشک‌های جدید و کوتاه بُرد خود استفاده کرده است. این کشور همچنین به تازگی از یک مدل جدید موشک رونمایی کرده که از سکوی یک قطار پرتاب می‌شود. هدف از طراحی این موشک، تقویت قابلیت مقاومت در صورت مواجهه با حمله دشمن است.

منبع : مهر