به گزارش خبرنگار مهر، بیست و پنجمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی زنان جهان از اول تا ۱۹ دسامبر ۲۰۲۱ (۱۰-۲۸ آذر ماه سال ۱۴۰۰) در چهار شهر اسپانیا برگزار می‌شود. این رقابت‌ها برای اولین بار با حضور ۳۲ تیم برگزار می‌شود. فدراسیون جهانی هندبال سال گذشته با هدف توسعه ورزش هندبال زنان سهمیه حضور در مسابقات جهانی را از ۲۴ تیم به ۳۲ تیم افزایش داد.

با اتمام مسابقات هندبال قهرمانی زنان آسیا و مشخص شدن چهره ۵ تیم راه یافته به دیدارهای جهانی تنها تکلیف سه تیم از مسابقات قهرمانی آمریکای شمالی برای شرکت در این رویداد مشخص نیست.

قرعه کشی این مسابقات ماه قبل برگزار شد و گروه بندی ها اعلام شده بود. در آن زمان با توجه به قطعی بودن حضور ۱۲ تیم در مسابقات قهرمانی آسیا شش سهمیه به قاره کهن داده شد اما بعد از انصراف قطر و کاهش تیم‌ها این سهمیه به ۵ تیم کاهش یافت. در نهایت فدراسیون جهانی هندبال سه روز قبل با توجه به توسعه و پیشرفت این رشته در بین زنان سهمیه ششم را به عنوان وایلد کارت سوم خود به تیم چین غایب بزرگ مسابقات قهرمانی آسیا داد.

این سهمیه وایلد کارتی در حالی به چین داده شد که تیم هندبال این کشور بعد از چندین دوره حضور در مسابقات آسیا در این رویداد حاضر نبود و اردنی‌ها به عنوان میزبان مسابقات قهرمانی آسیا تمام تلاش خود را برای قرار گرفتن در بین چهار تیم و حضور در مسابقات جهانی به کار گرفتند اما نه تنها در بین ۵ سهمیه توزیع شده رسمی قرار نگرفتند بلکه تک سهمیه وایلد کارت قاره را هم دریافت نکردند.

پس از پایان یافتن رقابت‌های قهرمانی قاره‌های مختلف چهره تیم‌های راه یافته به مسابقات به این ترتیب مشخص شده است:

میزبان: اسپانیا
قهرمان دوره قبل مسابقات قهرمانی جهان: هلند
مسابقات قهرمانی هندبال قاره آفریقا -۴ سهمیه: آنگولا، کامرون، کنگو، تونس
مسابقات قهرمانی هندبال قاره آسیا – ۵ سهمیه: کره‌جنوبی، ژاپن، قزاقستان، ایران و ازبکستان
مسابقات انتخابی قاره اروپا- ۱۰ سهمیه: اتریش، چک، آلمان، مجارستان، مونته نگرو، رومانی، روسیه، صربستان، اسلوونی، سوئد
مسابقات قهرمانی قاره اروپا- ۴ سهمیه: نروژ، کرواسی، دانمارک، فرانسه
مسابقات قهرمانی قاره آمریکای شمالی و کارائیب – یک سهمیه: پورتوریکو
مسابقات قهرمانی آمریکای مرکزی: سه سهمیه که در مهرماه معرفی می‌شوند
وایلد کارت – سه سهمیه: لهستان، اسلواکی و چین

قرعه‌کشی بیست و پنجمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی زنان جهان- اسپانیا در سال ۲۰۲۱ به این ترتیب است:

گروه A:فرانسه، مونته نگرو ، آنگولا، اسلوونی‌

گروه‌B: روسیه، صربستان، کامرون، لهستان‌

گروه C: نروژ، رومانی، قزاقستان، ایران‌

گروه D: هلند، سوئد، پورتوریکو، ازبکستان‌

گروه E: آلمان، مجارستان، جمهوری چک، اسلواکی‌

گروه F: دانمارک، کره‌جنوبی، تونس، کنگو

گروه G: کرواسی، ژاپن و تیم اول و سوم آمریکای جنوبی و مرکزی

گروه H: اسپانیا، اتریش، چین و تیم دوم آمریکای جنوبی و مرکزی

بر این اساس تیم هندبال زنان ایران در گروه سوم با تیم نروژ قهرمان قاره اروپا و تیم پورتوریکو قهرمان قاره آمریکای شمالی و تیم قزاقستان تیم سوم مسابقات قهرمانی آسیا هم گروه است و کار بسیار سختی در دور مقدماتی دارد. از هر گروه سه تیم راهی جدول دور بعد مسابقات می‌شوند و در دور بعد در قالب چهار گروه به مسابقه خود ادامه می‌دهند.

اگر ایران بتواند با آنالیز خوب تیم قزاقستان در این مدت حداقل برابر این تیم آسیایی به پیرزی برسد شانس اینکه در رده سوم گروه خود قرار بگیرد وجود دارد. به این ترتیب هندبالیست‌ها نه تنها در کارنامه خود اولین حضور در جمع چهار تیم اول آسیا، کسب اولین سهمیه جهانی بلکه برای اولین بار در رتبه بندی جهانی در بین ۲۴ تیم اول جهان قرار خواهند گرفت و نام خود را در تاریخ این رشته ثبت می‌کنند.

تیم‌های چهارم دور مقدماتی هم در قالب دو گروه برای رتبه‌های بیست و پنجم تا سی و دوم مسابقه خود را ادامه می‌دهند.

منبع : مهر