• امروز : شنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۴۰۳

هدف اصلی وزارت ورزش رسیدن به ورزش قهرمانی است

  • 14 شهریور 1400 - 2:39
هدف اصلی وزارت ورزش رسیدن به ورزش قهرمانی است

به گزارش مهر به نقل از صدا و سیما؛ حمید سجادی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: یکی از فلسفه‌های وجودی رقابت‌های ورزشی و برگزاری مسابقات و تشکیل تیم‌های ورزشی و باشگاه‌ها و بهره برداری از آنها، گردهم آمدن در تیم‌های ورزشی و ایجاد رقابت است.
او ادامه داد: یکی از رویکردهای مهم ورزش قهرمانیست، ورزش قهرمانیی ورزشی است که امروز در دنیا به نام ورزش رتبه بندی از آن یاد می‌شود در این ورزش، اول و دوم شدن و مقام آوردن و غرور آفرینی است، اهتزاز پرچم و کسب مدال و حضور در المپیک و مسابقات جهانی است.
سجادی تصریح کرد: روی هم رفته در بسیاری از رشته‌ها، ورزشکاران کشورمان رشد چشم گیر و قابل قبولی داشته اند، اما در برخی رشته‌های به خصوص انفرادی نزولی شکل گرفته، با اینکه کمتر از یک سال تا بازی‌های آسیایی زمان باقی است کار ویژه‌ای را در دستور کار قرار داده ایم به دنبال این بازی‌ها کاملاً باید آماده و تجهیز شویم به نظر من، المپیک زودرسی را در پیش خواهیم داشت بنابراین با یک دورخیزمعقول حساب شده و منطقی باید به استقبال بازی‌های آسیایی رفت و سپس از آن برای کسب سهمیه‌های المپیک رفت.
او افزود: مهم‌ترین هدف و وظیفه من و همکارانم در وزارت ورزش رسیدن به ورزش قهرمانی است و امیدواریم که در این مسیر تمام نقایص موجود یک بر یک برطرف شود و با یک شیوه جدید و ترکیبی ادامه مسیر دهیم.
وزیر ورزش و جوانان گفت: در ورزش دیگر فرصت فعالیت جزیره‌ای نیست همه جای ورزش باید با هم محلول شود همه ورزش‌های کارگری، نظامی، آموزش و پرورشی و … باید در خدمت ورزش ملی مورد استفاده قرار گیرد تا به ورزش قهرمانی نزدیک شویم.
سجادی در خصوص رفع مشکلات موجود در میان ورزشکاران پارالمپیک ضمن تشکر از مقام معظم رهبری به سبب ایجاد امیدی مضاعف برای جامعه ورزش کشور ادامه داد: از ۲۴ مدال طلای کسب شده در بازی‌های پارالمپیک، ۱۲ مدال خیلی شیرین کسب شد باقی ۱۱ مدال نقره و یک برنز بود که تعداد این مدال‌ها نسبت به المپیک ریو با ارتقا محسوسی همراه شده است در المپیک ریو ما هشت مدال طلا به دست آوردیم.
وی افزود: یکی از ارزش‌های کاروان اعزامی ورزشکاران به مسابقات پارالمپیک این بود که کمترین تعداد ورزشکار را به مسابقات اعزام کرده بودیم و مهمتر آن که نام این کاروان به نام سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی نامگذاری شده بود.
سجادی در خصوص رفع نقایص و کاستی‌های موجود در ورزش‌های ویژه جانبازان معلولین افزود: مکان‌های تخصصی و لوازمی دیده شده تا در مسابقات مدال‌های بیشتری حاصل شود مثلاً در دو و میدانی‌های پارالمپیک، دوندگان بر روی ویلچر رقابت می‌کنند، اما این ویلچرها قیمت سرسام آوری دارد و در زمینه تأمین ویلچر به اندازه بضاعتمان عمل کرده ایم.
او گفت: اگر در ورزش‌های جانبازی و معلولین موفق‌تر هستیم به دلیل آن است که در میان کارکنان و فعالان فدراسیون ورزش‌های معلولین روحیه جهادی وجود دارد، زیرا بسیاری از این عزیزان از یادگاران زمان جبهه و جنگ هستند و با همان روحیه ایثارگری فعالیت می‌کنند.
وزیر ورزش و جوانان در خصوص موضوع خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال گفت: در این باره در زمان وزارت قبلی (آقای سلطانی فر) اقداماتی صورت گرفته که در حال حاضر قابل پیگیری و واگذاری است این واگذاری نیازمند هماهنگی میان دو وزارتخانه اقتصاد و ورزش و جوانان می‌باشد در حال حاضر به دنبال هماهنگی‌های نهایی هستیم پس از آن، این واگذاری در زمان کوتاهی قابل انجام است.
سجادی افزود: طبق پیشرفت حاصله در امر واگذاری تیم‌های پرسپولیس و استقلال این اتفاق ظرف یکی دو ماه آینده عملی خواهد شد.
وزیر ورزش و جوانان در خصوص وضع فساد در جامعه ورزش کشورمان گفت: ما باید به غیر از پرداختن به موضوع تیم‌های مطرح، به سایر ورزش‌ها و تیم‌ها هم توجه کنیم چرا نباید در تمام شهر و روستاهای کشور دارای تیم‌های مختلف در رشته‌های مختلف ورزش باشیم اگر نگاهی عدالت محور به تمام شهرها و روستاها و تمام رشته‌های ورزشی داشته باشیم این گونه بهتر و بیشتر به سمت خصوص سازی گام برخواهیم داشت.
سجادی از تصویب اساسنامه‌ای جدید در زمان وزارت قبلی ورزش و جوانان خبر داد که بر اساس آن، تا پیش از این از ۳۱ استان کشور، ۱۵ نماینده و ۴۶ نفر شرکت کننده در مجامع فدراسیون‌های ورزشی، که در اساسنامه جدید، سهمیه حضور ورزشکاران دو برابر شده و دو تا از کرسی‌های بین المللی در انتخابات هر فدراسیون می‌توانند عضو مجمع شوند بنابراین تعداد اعضا افزایش یافته یعنی افراد صاحب نظر که می‌توانند آرا قابل تری داشته باشند در این اساسنامه، حضورشان دیده و تاید شده و به عبارتی نقش دولتی کار کمتر شده است.
او در خصوص اعداد و ارقام نجومی دستمزد بازیکنان در ورزش‌های گوناگون گفت: ما علاقمند استقلال فدراسیون‌ها هستیم، اما این موضوع دلیل بر هرج و مرج نیست، التزام چارچوب مشخص برای قراردادها باید در دستور کار قرار گیرد.
وزیر ورزش و جوانان گفت: برای این منظور هم سامانه‌ای طراحی شده تا وزارت ورزش هم نظارتی بر مفاد و اعداد قراردادها داشته باشد متأسفانه موارد گوناگون تخلف در قراردادها وجود داشت که تاوان آن تخلف و اشتباه را کشور و نظام پرداخت کرد حتی برخی از مفسران و مدبران ورزش خارجی مطرح کرده اند که چرا ایرانی‌ها در امور قراردادها وقتی به مراحل حقوقی می‌رسند معمولاً بازنده هستند چرا ایرانی‌ها بسیاری از قول و قرارها را در قراردادها نمی‌آورند این در حالی است که باید جزئی‌ترین نکات را در قراردادها یادآور شوید.

با تغییرات اماکن ورزشی شرایط بهتر و ورود مردم به مجموعه‌های ورزشی راحت‌تر می‌شود
وزیر ورزش و جوانان گفت: برنامه داریم که درب‌های استادیوم آزادی و مکان‌های مشابه باز شود و به صورت پارک ورزش شوند؛ مردم بیایند، چون مشارکت مردم یکی از هنرهای مدیریتی ما می‌تواند باشد و ما باید افزایش مشارکت مردم در ورزش همگانی را داشته باشیم.
سید حمید سجادی درباره تکلیف تیم‌های نفت آبادان و نفت مسجد سلیمان افزود: به مردم استان‌ها، نمایندگان مجلس قول می‌دهم حتماً به امور باشگاهی آن‌ها رسیدگی کنم و دستورات ویژه‌ای تا الآن صادر شده است که مدیران کل ورزش و جوانان استان‌ها مأمور رسیدگی به این موضوع شدند.
وی ادامه داد: مقرر شده تا گزارش‌هایی را برای من ارسال کنند و یکی از این مدیران کل به زودی به تهران خواهد آمد؛ یک مأموریتی را به این مدیر کل داده بودم که قرار شد بعد از بررسی گزارشی را اعلام کنند؛ اگر قرار باشد به وزارتخانه‌هایی مثل وزارت نفت بروم و خواهش کنم، حمایت کنم و هر کاری که لازم باشد تا این امید به ورزش کشور بازگردد قول می‌دهم به عنوان خادم مردم در وزارت ورزش آن را انجام دهم.
وزیر ورزش و جوانان گفت: من ادعا دارم که خاک خورده ورزش و ورزشی هستم، ادعا دارم که ۱۷ سال لباس پرافتخار تیم ملی دو و میدانی را بر تن داشتم، و همچنین ادعا دارم که درس ورزش خواندم و معلم ورزش بودم و الآن هم به عنوان یک عضو هیأت علمی خدمت می‌کنم بنابراین زمانی که این موارد را به عنوان خادم ورزشی اذعان می‌کنم مطمئن باشید نسبت به سرنوشت ورزش بی تفاوت نیستم.
وی درباره آمار ورزشکاران سازمان یافته در کشور هم افزود: قبل از کرونا ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار ورزشکار سازمان یافته و بیمه شده در کشور داشتیم که این تعداد به ۱ میلیون نفر رسید.
وی خاطر نشان کرد: امروز در کشور بیش از ۲۸ هزار مکان ورزشی وجود دارد، اما به دلیل کرونا ۶ هزار مکان ورزشی تعطیل است؛ البته ۴ هزار مکان ورزشی را در حال ساخت داریم که بودجه خاص خود را نیاز دارد؛ یا باید منابع دولتی داشته باشد یا مشارکت بخش خصوصی و یا خیرین ورزشی ورود پیدا کنند.
وی تصریح کرد: متأسفانه ورزش، سال به سال در کشور گران شده است.
وزیر ورزش و جوانان افزود: دیروز در محفل دو و میدانی بودم و از مسئولان خواهش کردم که مبلغ ورودی استودیوم آفتاب انقلاب را بردارند و درآمد دو و میدانی را از راه‌های دیگر تأمین کنند و همچنین تمام پیست‌های دو و میدانی به ورزش همگانی گره بخورند.
سجادی ادامه داد: ما نباید برای مجموعه‌های بزرگی که می‌توانند پذیرای مردم باشند شرایط خاص قرار دهیم.
وی درباره سرانه ورزشی در کشور هم گفت: متأسفانه ۷۵ سانتی متر مربع در بخش دولتی است، اما اگر سایر دستگاه‌ها را اضافه کنیم تا دو برابر هم افزایش پیدا می‌کند.
سجادی افزود: اولین بازدید من از سایت کرونا در مجموعه ورزشی آزادی بود که برای واکسیناسیون در داخل خودرو تعبیه شده است؛ پارکینگ‌های استادیوم آزادی ۶ ایستگاه است و امکان افزایش ایستگاه‌ها هم وجود دارد تا سرعت واکسیناسیون مردم افزایش پیدا کند.
وی خاطر نشان کرد: یکی از آرزوهای من این است که پارکینگ‌های استادیوم آزادی ترمیم و خط کشی شود و زمانی که در استادیوم اتفاقی نمی‌افتد مردم در آنجا والیبال، بسکتبال، فوتبال و ورزش‌های دیگر را بازی کنند که با یک برنامه ریزی ساده فضا را بیمه کنیم و مردم را سازماندهی کنیم؛ من این کار را قبلاً در جزیره کیش انجام دادم یعنی تمام پارکینگ‌های بازارهای جزیره کیش را تبدیل به فضای ورزشی کردم؛ روز مردم خودرو پارک می‌کردند و شب فروشندگان در آنجا ورزش می‌کردند.
سجادی افزود: امیدوارم ورزش همگانی در کشور به نحوی تعریف شود که به عنوان ورزش مادام العمر حساب شود.
وزیر ورزش و جوانان درباره برنامه برای بانوان در ورزش گفت: دستور کار این است که ورزش بانوان در کشور خودکفا و بی نیاز از ورزش آقایان شود؛ از نظر مربی، داور، مهندس، تکنسین، برگزار کننده مسابقه، برنامه ریزی برای اردوهای تیم ملی و همه اتفاقاتی که ورزش بانوان نیاز دارد خودکفا شود و لازمه آن بها دادن و ایجاد کردن فضای حقوقی است؛ نایب رئیس بانوان باید در اساسنامه فدراسیون‌ها قانونی باشد که فقط در فوتبال داریم.
وی افزود: باید درب استادیوم‌ها در کشور باز شود، فضاهایی که راکد هستند با برنامه ریزی از آن‌ها استفاده شود؛ داشتن مکان ورزشی، خوب است، ولی استفاده از آن هنر است.
سجادی درباره برنامه ریزی برای جوانان گفت: قطعاً وزارت ورزش و جوانان موتور تولید امید خواهد شد امید آفرینی دستور کار است، حل مسأله‌ای که در کشور مدنظر است توسط جوانان انجام می‌شود.
وی ادامه داد: بیانیه گام دوم در دستور کار ما هست و پیاده سازی بخش زیادی از بیانیه گام دوم در وزارت ورزش و جوانان است و شاید در نگاه اول بگوییم این بیانیه برای وزارت ورزش و جوانان نوشته و ابلاغ شده است بنابراین سهم زیادی برای اجرای این بیانیه را این وزارتخانه دارد.
سجادی خاطر نشان کرد: برای جوانان یک دستور کار ساماندهی امور جوانان داریم که ۱۲ بند برای آن در نظر گرفتیم مثلاً حمایت از فعالان اجتماعی و گروه‌های جهادی به عنوان کنشگران میدانی و انقلابی، ترویج فرهنگ خانواده، مشارکت جوانان در همه امور، هویت باورهای مذهبی و انقلابی جوانان و غنی سازی اوقات فراغت جوانان در دستور کار می‌باشد.
وزیر ورزش و جوانان گفت: در کشور ۳۵ هزار گروه جهادی داریم که باید سازماندهی شود.
وی افزود: با تغییراتی که در روند بهره برداری و ساخت اماکن ورزش داریم شرایط بهتر می‌شود و ورود مردم به مجموعه‌های ورزشی راحت‌تر خواهد شد.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=4524

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.