• امروز : جمعه - ۳۱ فروردین - ۱۴۰۳

نکونام: تابستان برای ما عبرت شد/ پرسپولیس از نصف استقلال شکایت کرد، ما از هیچکس شکایت نکردیم

  • 15 دی 1402 - 18:01
نکونام: تابستان برای ما عبرت شد/ پرسپولیس از نصف استقلال شکایت کرد، ما از هیچکس شکایت نکردیم

به گزارش ایسنا، جواد نکونام درباره اهداف نقل و انتقالات آبی‌پوشان در تعطیلات نیم‌فصل گفت: «استقلال تیم بزرگی است و تیم بزرگ بازیکن بزرگ می‌خواهد. استقلال در تاریخش افتخارات زیادی دارد. دو بار عنوان قهرمانی آسیا را به دست آورده، چرا نباید بازیکن بزرگ داشته باشد؟ ببینید در گذشته چه بازیکنانی در استقلال بازی کرده‌اند؟ خیلی از فوتبالیست‌ها از جمله خود من دوست داشتم برای این باشگاه بازی کنم. باید حالا هم به همین شکل باشد. الان ما بازیکنان خوبی در اختیار داریم ولی این تیم نیاز به تقویت دارد.»
او ادامه داد: «بازیکنانم نیم‌فصل اول خیلی اذیت شدند و این به خاطر فشار زیاد بود. خیلی از بازیکنان می‌گفتند فرق ما با رقبا چیست؟ وقتی آنها هزینه کرده و می‌کنند پس چرا استقلال نمی‌تواند؟ من هم پاسخی نداشتم. لیست تیم‌ها را نگاه کنید. واهمه‌ای برای جذب لژیونرها ندارند. ببینید تیم‌هایی مثل پرسپولیس، سپاهان و تراکتور چند لژیونر جذب کردند! استقلال هم باید همینطور باشد.»
سرمربی استقلال تهران همچنین گفت: «نقطه نظر باشگاه هم همین است که باید بازیکن بزرگ بیاید. ما اگر می‌خواهیم از رقابت عقب نمانیم باید مثل آنها عمل کنیم. یادم هست وقتی در استقلال بازی می‌کردم، سه کاپیتان اول تیم ملی در استقلال حضور داشتند. از لیستی که به باشگاه داده‌ام دو، سه لژیونر را می‌خواهم چون به آنها نیاز داریم. در واقع استقلال به آنها نیاز دارد. شما گواردیولا و سیتی هم باشید بدون بازیکن نمی‌توانید به جایی برسید. خود گواردیولا بارها گفته اگر به موفقیتی رسیده به خاطر بازیکنانش بوده است. این یک واقعیت است.»
او افزود: «رقبای ما دقیقا همین تفکر را دارند. دیگر نمی‌توانیم تماشاگر نقل و انتقالات تیم‌های دیگر باشیم و نقش پسر خوب و قانونمدار این فوتبال را بازی کنیم. تابستان گذشته هم گفتم که خوب نیست استقلال از پشت ویترین مغازه تماشاگر خرید بازیکن توسط سایر تیم‌ها باشد. باید دو برابر تابستان و نیم‌فصل گذشته تلاش و خودمان را تقویت کنیم.»
نکونام با یادآوری حضورش در استقلال به عنوان بازیکن گفت: «یادم هست وقتی اوساسونا بازی می‌کردم و استقلال به من پیشنهاد داد، خیلی‌ها در ایران به تمسخر گرفتند و می‌گفتند فتح‌الله‌زاده دارد با نام نکونام بازی می‌کند. او اما این قدر مصر بود که به ترکیه آمد و با من مذاکره کرد. وقتی دیدم استقلال این قدر جدی است، با توجه به علاقه‌ای که به پیراهن آبی داشتم، علیرغم پیشنهاد مالی بالای الغرافه تصمیم گرفتم به ایران بیایم و در استقلال بازی کنم. آقای فتح‌الله‌زاده جوری با من مذاکره کرد که قانع شدم به استقلال بیایم.»
او همچنین ابراز کرد: «همان زمان استقلال از انگلیس بازیکن خرید. بازیکنانی گرفتیم که بزرگ بودند. طرفداران یادشان هست سال ۹۲-۹۱ استقلال چطور کهکشانی بسته شد و حتی می‌توانست ستاره سوم را بگیرد ولی با بدشانسی این فرصت عالی را از دست دادیم.»
نکونام با اشاره به فعالیت آبی‌پوشان در بازار نقل‌و انتقالات تابستانی گفت: «حالا که تابستان نتوانستیم یار بگیریم، نیم‌فصل زمان خوبی برای تقویت استقلال است. با مدیریت باشگاه هم در این باره صحبت اولیه را داشتیم. باید زودتر مذاکرات شروع شود تا نفرات مورد نیاز جذب شوند. خرید لژیونر نباید تخیلی و رؤیایی تلقی شود چون می‌دانم بسیاری از لژیونرها علاقه قلبی دارند به استقلال بیایند. این هُنر مدیران است که چگونه آنها را برای تقویت تیم و موفقیت استقلال جذب کنیم.»
او به اشاره به اینکه لیست مازاد ندارد، اظهار کرد: «لیست مازاد؟ مگر بازیکنی جذب کرده‌ایم که لیست مازاد داشته باشیم؟ فعلا لیستم را داده‌ام و باشگاه باید وارد مذاکره شود. هر بازیکنی که جذب شود، مجبوریم یک بازیکن را از لیست خارج کنیم. یعنی فعلا کار را به این شکل جلو می‌بریم تا ببینیم در آینده چه می‌شود. فعلا لیست اول کادر فنی را در اختیار باشگاه قرار داده‌ایم و لیست دومی را هم آماده کرده‌ایم که اگر به هر دلیل از لیست اول نشد بازیکن بگیریم، پلن B داشته باشیم.
کاپیتان سابق تیم ملی ایران درباره بازیکنان گفت، آنها سنگ تمام گذاشتند: «بازی‌های نیم‌فصل اول سخت و طاقت‌فرسا بود. خیلی سخت گذشت. بازیکنانم سنگ تمام گذاشتند و حمایت طرفداران فوق‌العاده بود. خوشحالم نیم‌فصل خوبی را تمام کردیم. می‌دانم همه بازیکنان خسته شدند و این به خاطر فشار زیاد بود. چاره‌ای هم نداشتیم. با کمبود زیادی وارد لیگ شدیم و به ناچار بعضی بازیکنان را در پست غیر تخصصی بازی دادیم. مخصوصا در خط دفاع مشکلاتی داشتیم و مجبور شدیم پست‌ها را تغییر دهیم ولی خدا را شکر بازیکنان کارشان را عالی انجام دادند.»
او افزود: «در نیم‌فصل اول جنگندگی بچه‌ها و حمایت هواداران جواب داد و توانستیم ۳۲ امتیاز را کسب کنیم اما این یک هشدار جدی است که در نیم‌فصل دوم جلوی هر امتیاز اژدها خوابیده است و کار ۱۰ برابر سخت‌تر می‌شود. اگر بخواهیم ساده‌لوحی به خرج دهیم یا اهمال کنیم و دلخوش به نتایج نیم‌فصل اول باشیم ضربه می‌خوریم.»
نکونام با اعتراف به اینکه وظیفه‌ او و تیمش سنگین‌تر شده، گفت: «با تلاش جانانه و جنگ همه‌جانبه صدرنشین شدیم و این اتفاق بسیار مثبتی است اما به همان اندازه وظیفه همه ما و ارکان باشگاه را سنگین‌تر می‌کند. قهرمانی نیم‌فصل اعتماد به نفس یک تیم را بالا می‌برد اما به معنای قهرمانی پایان فصل نیست. قهرمانی پایان فصل به تیمی می‌رسد که خریدهای زمستانی خوبی داشته باشد، خودش را تقویت کند و نظم مالی بهتری نسبت به سایر رقبا داشته باشد. این صدرنشینی باید یک هشدار به ما استقلالی‌ها باشد تا برای نیم‌فصل دوم زرنگ‌تر، باهوش‌تر و قوی‌تر استارت بزنیم. در کل بهتر است به کمبودها و حل مشکلات فکر کنیم تا اینکه سرگرم چنین چیزهایی باشیم. باید از پیشکسوتان عزیز که امسال خیلی حمایت کردند نیز تشکر کنم. به نظرم آنها قدم به قدم با تیم آمدند و نقش پررنگی در نتایج تیم داشتند.»
هافبک سال‌های گذشته اوساسونا درباره برگزاری اردوی نیم‌فصل استقلال هم گفت: «اردوی ما رابطه مستقیم با جذب بازیکن دارد. اگر بتوانیم بازیکن جدید جذب کنیم به اردو خواهیم رفت اگر نه ترجیحم این است با پول سفرمان بازیکن بخریم. ما نیاز داریم بازیکنان جدید را با بازیکنان فعلی هماهنگ کنیم. کارهای تاکتیکی‌مان را جلو ببریم. اگر قرار باشد بازیکنی جذب نشود، نیاز به اردو نداریم چون تیم هماهنگ است.»
نکونام خطاب به مدیران استقلال هم گفت: «چه کارهایی باید برای نیم‌فصل دوم انجام دهیم؟ به هر حال نیاز داریم شرایط مالی تیم بهتر شود. می‌دانم مدیریت استقلال زحمت می‌کشد تا مشکلات مالی رفع شود ولی ما نیاز به منابع مالی داریم تا بازیکن بگیریم، بتوانیم اردو برگزار کنیم، طلب سال گذشته بازیکنان را بدهیم و پول فصل جاری آنها را بپردازیم. ما قول‌هایی به بازیکنان دادیم و امیدواریم که کارها درست پیش بروند. بعضی از کارهای مربوط به تیم باید بهتر انجام شود از جمله شکایت‌ها. همه از ما شکایت می‌کنند ولی ما از هیچکس شکایتی نداریم. استقلال هم باید مثل رقبا عمل کند.»
او کنش برخی رقیبان را «مظلوم‌نمایی» خواند و گفت: «کسر امتیاز… به هر حال این اتفاق افتاد. درباره‌اش صحبت کردم. ما تابستان در مهم‌ترین زمان نقل و انتقالات نتوانستیم بازیکن بگیریم. من همان زمان هم گفتم حاضرم بازیکن بگیریم و امتیازمان کم شود چون می‌دانستم امتیازها برمی‌گردد و نهایتا تیم‌ها را جریمه می‌کنند. ببخشید باشگاهی که ۶۰۰ – ۵۰۰ میلیارد هزینه کرده، ۲۰ میلیارد جریمه که برایش پولی نیست. این کلاهی بود که سر استقلال رفت ولی الان می‌بینم مظلوم‌نمایی‌هایی می‌شود. از طرفی خوشحالند امتیازها برگشته و از طرفی هم دست به مظلوم‌نمایی می‌زنند. استقلال، هواداران، من و تیمم بیشترین ضرر را کردیم. امیدوارم برای نیم‌فصل دوم دیگر این کلاه سرمان نرود چون خبر داریم رقبا چه نقشه‌ای برای ادامه مسابقات کشیده‌اند. از چند هفته قبل مذاکراتی با یکسری بازیکنان شروع کرده‌اند. حتی تیم‌هایی که پرمهره هستند می‌خواهند بازیکنان جدیدی بگیرند.»
نکونام ادامه داد: «شما دیدید وقتی امتیازات تیم‌ها برگشت، من گفتم نوش جان هر دو تیم! مثل روز روشن بود این اتفاق می‌افتد و من هم ناراضی نبودم و گفتم نوش جانشان! نمی‌خواهم خیلی مسائل را اینجا باز کنم اما این وسط سر استقلال کلاه رفت. نباید بگذاریم زمستان سرمان کلاه برود. باز من شنیدم دوستی در یک برنامه گفته است اگر در نیم‌فصل دوم قانون سقف بودجه و قرارداد رعایت نشود، نتایج تیم متخلف سه بر صفر خواهد شد. این حرف‌ها فوتبالی نیست و کسی را هم نمی‌ترساند. اگر از حرف شما می‌ترسیدند تابستان سقف بودجه را رد نمی‌کردند. درخواست من از همه مسئولان باشگاه استقلال این است که فریب این صحبت‌ها یا تهدیدات را نخورده و با تمام قدرت کارشان را بکنند تا انشاءالله نقل و انتقالات زمستانی مناسبی داشته باشیم که شرمنده هواداران خود نشویم.»
سرمربی استقلال با اشاره به داربی اخیر و پیامدهایش اظهار کرد: «کمیته انضباطی همواره تلاش می‌کند تا عدالت را اجرا کند و ما هم از آنها متشکریم. موردی که امیدوارم دوباره بررسی کنند به مسئله دربی و محرومیت هواداران ما برمی‌گردد. هواداران ما کاری نکردند که بخواهند محروم شوند. تصاویر تلویزیونی به‌وضوح نشان می‌داد طرفداران کدام تیم بطری پرت کردند. امیدوارم بررسی دوباره صورت بگیرد. هوادار استقلال گناهی نکرده که محروم باشد.»
او درباره جرایمی هم که برایش در نظر گرفته‌اند، گفت: «اعتراض دارم. من قبل از دربی به کنفرانس مطبوعاتی سازمان لیگ نرفتم و در عوض در کمپ مرحوم ناصر حجازی میزبان اهالی محترم رسانه بودیم. ما قبل از دربی به اهواز و اصفهان رفتیم؛ در حالی که حریفمان تهران بازی داشت. از برنامه‌ریزی عقب بودیم. اگر قرار بود از کمپ حجازی به سازمان لیگ بروم و برگردم سه ساعت طول می‌کشید. بنابراین هماهنگ کردیم و قرار شد کنفرانس ما در کمپ باشد. چرا باید به خاطر یک کنفرانس ۱۰۰ میلیون جریمه شوم؟ این عدد را کجای قانون نوشته است؟»
نکونام همچنین گفت: «بابت اتفاقات پایان یکی از بازی‌ها هم جریمه سنگینی برایم در نظر گرفته‌اند. من چند بار این موضوع را با باشگاه مطرح کردم. معتقدم باید قوی‌تر عمل کنیم. خیلی ایراد به کمیته انضباطی نمی‌گیرم و معتقدم باید خودمان قوی‌تر دفاع می‌کردیم. پرونده‌های حقوقی تعیین‌کننده‌اند. من اینجا هم از باشگاه می‌خواهم اجازه ندهند حقی از استقلال ضایع شود. بعد از دربی پرسپولیس از نصف تیم ما شکایت کرد و ما هم باید متقابلا این کار را می‌کردیم. شنیده‌ام جدیدا شکایت شده که امیدوارم درست باشد. هر چند دیر است ولی باید چنین کارهایی را انجام داد. اینجا باید از حق و حقوق استقلال دفاع کنیم. دیگران علیه ما هستند و ما نباید رفاقتی با آنها رفتار کنیم. تازه نیم‌فصل را گذرانده‌ایم. در نیم‌فصل دوم کار سخت‌تر می‌شود. درباره جرایم خودم هم باید بگویم توقع دفاع بهتری داشتم و قطعا خودم پیگیر اعتراض خواهم بود.»
انتهای پیام

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=52252

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.