به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات گرند اسمش که یکی از چهار رویداد معتبر تنیس روی میز جهان به حساب می‌آید در حالی به میزبانی سنگاپور پیگیری می‌شود که نوشاد عالمیان حذف زودهنگامی از آن داشت. این ملی پوش تنیس روی میز کشورمان که همچون برادرش نیما و همچنین امیرحسین هدایی با دعوت فدراسیون بین المللی تنیس روی میز (ITTF) راهی سنگاپور شده است، در اولین دیدار خود مقابل «ژانگ پنگ» چینی شکست خورد.

سقوط نوشاد عالمیان از اوج

این دیدار در مرحله اول حذفی برگزار شد. بدین ترتیب نوشاد عالمیان با شکستی که در اولین دیدار خود متحمل شد خیلی زود از گردونه رقابت‌های گرنداسمش کنار رفت. نوشاد عالمیان هفته گذشته هم در مسابقات «کانتندر» عمان شرکت داشت اما آنجا هم با شکست برابر حریف لهستانی حذف شد بدون اینکه به مرحله و جایگاه قابل توجهی برسد. نوشاد اما در سنگاپور در شرایطی متحمل شکست و حذف زودهنگام از مسابقات شد که حریفش تنها ۱۸ سال داشت و در رنکینگ جهانی هم ۳۴ پله پایین‌تر از نوشاد قرار داشت. (نوشاد عالمیان صاحب رنکینگ ۷۲ است و حریف چینی اش در رده ۱۰۶ جهان قرار دارد)

البته این عملکرد نوشاد عالمیان که انتظارات را برآورده نمی‌کند مربوط به امروز و هفته گذشته نیست. این بازیکن طی سال جاری متزلزل‌تر از همیشه بود به طوری که بعد از دو دوره حضور متوالی در بازی‌های المپیک نتوانست برای المپیک توکیو کسب سهمیه کند و در رقابت‌های جهانی آمریکا هم با تنها دو بازی به کار خود در جدول انفرادی پایان داد.

با همه اینها نوشاد عالمیان به عنوان اولین نماینده ایران در رنکینگ جهانی تنیس روی میز به صورت انتصابی در ترکیب تیم ملی قرار گرفته و اینگونه حضورش را برای بازی‌های کشورهای اسلامی، بازی‌های آسیایی و مسابقات قهرمانی جهان قطعی کرده است. در حالی که عملکرد اخیرش نگرانی‌ها را نسبت به وضعیت او و اینکه می‌تواند مهره تعیین کننده و تاثیرگذاری در ترکیه و چین باشد، بیشتر کرده است.

به هر حال نوشاد عالمیان همان چپ دست استثنایی است که عملکردش و پیروزی‌های بزرگی که برابر چهره‌های مطرح جهان به دست می‌آورد، تنیس روی میز ایران را خیلی بیشتر و بهتر به جهان معرفی کرد اما حالا به این مرحله رسیده که باید تماشاگر دیدارها و پیروزی‌های قابل تحسین بازیکن کوچک‌تر و جوان‌تر از خودش (امیرحسین هدایی) در سنگاپور باشد.

با همه اینها اما سرمربی تیم ملی تنیس روی میز کماکان به نوشاد عالمیان و توانمندی‌هایش اعتقاد دارد. او متزلزل شدن عملکرد این بازیکن را به خاطر تغییراتی که در سبک بازی کردنش ایجاد کرده، می‌داند و معتقد است نوشاد عالمیان همچنان بازیکنی محوری در ترکیب تیم ملی است.

نوشاد؛ چپ دستی که دیگر استثنایی نیست/ سرمربی تیم ملی: قبول ندارم

سرمربی تیم ملی تنیس روی میز: نوشاد را سال آینده ببینید

جمیل لطف الله نسبی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به انتقاداتی که نسبت به عملکرد نوشاد عالمیان مطرح می‌کنید، اعتقادی ندارم. او جزو خوب های تنیس روی میز جهان است که همچنان می‌تواند توانمندی‌هایش را بروز دهد. شرایط امروز نوشاد با بازیکنی مانند امیرحسین هدایی و برادرش متفاوت است و بی تاثیر در عملکردش نبود.

وی ادامه داد: امیرحسین هدایی و نیما عالمیان در شرایطی در مسابقات گرنداسمش شرکت کردند که تا قبل از آن درگیر رقابت‌های انتخابی تیم ملی بودند و از همین رو حتی به لحاظ روانی هم آمادگی بهتری نسبت به نوشاد داشتند که در مسابقات انتخابی شرکت نداشت. این دور بودن از مسابقات روی نوشاد، شرایط روحی و آمادگی اش تاثیر گذاشته است. اتفاقاً دیروز که با او صحبت می‌کردم خودش هم همین نظر داشت.

«نوشاد عالمیان همزمان با درگیری دیگر بازیکنان در رقابت‌های انتخابی تیم ملی در مسابقات کانتندر عمان شرکت داشت. بنابراین خیلی هم از شرایط مسابقه دور نبوده است.» سرمربی تیم ملی تنیس روی میز در واکنش به این موضوع گفت: حضور نوشاد در عمان محدود به چند مسابقه شد اما نیما عالمیان و امیرحسین هدایی در رقابت‌های انتخابی دیدارهای زیادی را برگزار کردند به خصوص نیما که در مرحله دوم انتخابی هم حضور داشت. این تعدد دیدارها و فشار و حساسیتی که داشتند به آماده‌تر شدن آنها کمک زیادی داشت.

لطف الله نسبی همچنین در پاسخ به این سئوال که «بهتر نبود نوشاد به جای مسابقات عمان در رقابت‌های انتخابی تیم ملی شرکت می کرد؟» گفت: توانمندی نوشاد به قدری قابل اطمینان است که به عنوان بازیکن انتصابی در ترکیب تیم ملی قرار گرفته است. نیازی نبود در رقابت‌های انتخابی حاضر شود. شاید او در عمان دیدارهای کمی برگزار کرد اما تقابل با بازیکنانی از دیگر کشورها تجربه‌هایی به او می‌دهد که در آینده‌ای نزدیک کمک حالش خواهد شد.

وی همچنین تغییر سبک بازی نوشاد عالمیان و اینکه راکت گیری او متفاوت از همیشه شده است را بی تاثیر در عملکرد اخیر این بازیکن نمی‌داند. لطف الله نسبی در این زمینه گفت: راکت گیری نوشاد عالمیان تغییر کرده است و تا با شیوه جدید به طور کامل عادت کند خیلی زمان می‌برد. در دیدار با بازیکن چینی هم نوشاد شرایط خوبی داشت. در گیم آخر او ۷ بر ۲ پیش بود که باخت. نتیجه گیم های اول و دوم را هم در شرایطی واگذار کرد که از حریفش پیش بود. دلیلش هم همین تغییر راکت گیری است و اینکه هنوز به طور کامل به آن عادت نکرده است.

سرمربی تیم ملی تنیس روی میز تاکید کرد: بعد از مسابقات قهرمانی جهان صحبت‌هایی با نوشاد در مورد عملکردش داشتم. نوشاد تا آن زمان به گونه‌ای کار می‌کرد که در راکت گیری خیلی دست به تغییر می‌زد همین مسئله و تصمیم گیری برای آن هم زمان از او می‌گرفت و هم ذهنش را درگیر می‌کرد. این بود که تصمیم به تغییر راکت گیری گرفته شد که کمی زمان می‌برد تا با آن به طور کامل کنار بیاید.

«با همه اینها حریف نوشاد تنها ۱۸ سال داشت و در رنکینگ جهانی هم خیلی پایین‌تر از نوشاد قرار داشت. همین مسئله باخت نوشاد را نگران کننده تر می کند.» لطف الله نسبی در واکنش به این موضوع گفت: رنکینگ یک عدد است و نباید ملاک ارزیابی همیشگی باشد. «ژانگ پنگ» چینی قهرمانی مسابقات جوانان جهان را دارد، چینی ها روی او سرمایه گذاری زیادی می‌کنند طوری که به صورت متناوت به رویدادهای بین المللی اعزام می‌شود. رنکینگ برای بازیکنان ثروتمند است. چه بسا به زودی شاهد ارتقای این بازیکن چینی و حتی بهتر شدن وضعیتش در رنکینگ نسبت به نوشاد باشیم.

سرمربی تیم ملی تنیس روی میز تاکید کرد: در هر صورت نسبت به نوشاد و عملکردش در رویدادهای آتی جای نگرانی نیست. او توان تکنیکی و تاکتیکی گسترده‌ای دارد و با تمام وجود بازی می‌کند. از هر ضعف و تزلزل حریفانش برای یقه گیری آنها استفاده می‌کند. پیروزی برابر نوشاد سخت است و اطمینان دارم سال آینده در مسابقاتی که داریم این را ثابت می‌کند. او کماکان بازیکن محوری در تیم ملی است.

منبع : مهر