به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «یوگنی وارگانوف»، مشاور ارشد نمایندگی روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که مسکو کاملاً به تعهدات خود در چارچوب توافق چهارجانبه که در استانبول به دست آمده است متعهد است.

وی خاطرنشان کرد: تفاهم نامه امضا شده بین روسیه و سازمان ملل در مورد کمک به توزیع مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه در بازار جهانی به مدت سه سال به قوت خود باقی خواهد ماند.

این دیپلمات تاکید کرد: روسیه کاملاً به تعهدات خود متعهد است.

کمتر از ۱۰ روز پیش، توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراین با مشارکت نمایندگانی از روسیه، ترکیه، سازمان ملل و اوکراین در مراسمی در شهر استانبول به امضا رسید. در این مراسم ابتدا روسیه قرارداد صادرات غلات با ترکیه و سازمان ملل را امضا کرد. صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه از بنادر اودسا، چورنومورسک و یوژنی تضمین شده است. راشا تودی در این خصوص اضافه کرد: توافقنامه امروز به مدت ۱۲۰ روز معتبر بوده و امکان تمدید برای مدت زمان بیشتری را هم دارد.

در این گزارش آمده است: بنادر مین زدایی نمی‌شود، اما کریدورهای امنی برای انتقال غلات در نظر گرفته می‌شوند. توافق به معنای اسکورت نظامی کشتی‌ها نیست. مرکز هماهنگی برای رفع هرگونه حادثه در صورت وقوع ایجاد می‌شود. همچنین، کشتی‌های عازم اوکراین از نظر تسلیحات بازرسی خواهند شد. نمایندگان روسیه نیز دسترسی کاملی به موضوعات خواهند داشت.

خبرگزاری تاس هم در این باره اعلام کرد: طرف‌های روسیه و اوکراین متعهد شده اند که به بنادر مشخص شده در توافق یعنی اودسا، چرنومورسک و یوژنی حمله نکنند.

خبرگزاری اسپوتنیک درباره جزئیات این توافق نوشت: برخی مفاد این توافقنامه به شرح زیر هستند:
– این قرارداد شامل صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه از ۳ بندر (اودسا، چورنومورسک، یوژنی) است. قرارداد صادراتی به مدت ۱۲۰ روز با امکان تمدید معتبر است.
– احدی بنادر را مین گذاری نمی‌کند، راه‌های دریایی امنی وجود دارد. کشتی‌ها در امتداد آنها خواهند رفت.
– این توافقنامه اسکورت نظامی کشتی‌ها را پیش بینی نمی‌کند.
– یک مرکز هماهنگ کننده (روسیه، ترکیه، اوکراین) در استانبول برای نظارت بر روند ایجاد خواهد شد، این مرکز باید در صورت وقوع هر گونه حادثه را حل و فصل کند.
– کشتی‌هایی که به اوکراین می‌روند از نظر وجود سلاح مورد بازرسی قرار می‌گیرند (نمایندگان روسیه نیز دسترسی خواهند داشت).
– حرکت تمام عیار کشتی‌ها به و از بنادر اوکراین برای صادرات مواد غذایی ممکن است تا چند هفته دیگر آغاز شود.
– ارتش اوکراین اطمینان دارد که مسیرهای توافق شده در توافق امن هستند.

منبع : مهر