• امروز : جمعه - ۱۱ اسفند - ۱۴۰۲

مربیان تربیتی مدارس بی انگیزه اند/ کمبود ۳۹ هزار مشاور مدرسه

  • 21 آبان 1401 - 12:49
مربیان تربیتی مدارس بی انگیزه اند/ کمبود ۳۹ هزار مشاور مدرسه

به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر باقرزاده در برنامه «صبحانه ایرانی» شبکه دو سیما گفت: در کشور حدود ۱۱۴ هزار مدرسه داریم که از این تعداد، حدود ۴۰ هزار مدرسه مربی تربیتی دارند و امسال ۷ هزار نفر از این تعداد هم بازنشسته می‌شوند.
وی در پاسخ به سوال مجری برنامه، مبنی بر اینکه آیا نوجوانان ما بی انگیزه هستند؛ اظهار کرد: در این باره می‌توان گفت مربیان بی انگیزه هستند، ولی بچه‌ها خیلی انگیزه دارند. اینکه نوجوان بی انگیزه باشد بستگی به این دارد که در چه مسائلی بی انگیزه است. نوجوانان در یک سری مسائل، باانگیزه و در یک سری مسائل کم انگیزه هستند.
وی افزود: مدت‌ها است که به آموزش و پرورش به ویژه به بخش پرورشی توجه ویژه ای نشده است، این اشکال است که نیروی انسانی به روز نشده و آنها را تحت حمایت‌های فکری، معنوی، ارتقای توانمندی‌های حرفه‌ای قرار ندادیم.
باقرزاده اضافه کرد: در کشور حدود ۱۱۴ هزار مدرسه داریم که از این تعداد مدرسه، حدود ۴۰ هزار مدرسه مربی تربیتی دارند و امسال ۷ هزار نفر از این تعداد بازنشسته می‌شوند؛ البته از این تعداد مربی پرورشی حدود ۵۰ درصد بالای ۲۰ سال سابقه دارند و ما هیچوقت این نیرو را به روز نکردیم و این موضوع باعث بی انگیزگی دانش آموزان می‌شود.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش درباره چاره اندیشی پیرامون این چالش گفت: برخی از مربیانی که در مدرسه بودند، به جهت اینکه با مخاطب روز ارتباط نگرفتند، شناختشان از مخاطب نوجوان و نیازهای روز آنان دچار اشکال شده و در توانمند کردن خود در ارتباط مؤثر با آنان، از بچه‌ها عقب مانده‎اند. این امر حداقل در ۱۵ سال اخیر اتفاق افتاده است که مربیان خود را به روز نکرده و با بچه‌ها همسو نشده‌اند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر مهم‌ترین کار این است که بشنویم؛ زیرا شنیدن راه ارتباط است با ایجاد بستر گفت‌‎وگو و شنیدن حرف‌های دانش آموزان، با دغدغه‌های آنان آشنا شده و نیازهایشان را درک می‌کنیم.
باقرزاده در پاسخ به سوال مجری که آیا ۱۵ سال حرف‌های بچه‌ها شنیده نشده است، افزود: این حرف‌ها کم شنیده شده است؛ البته این ۱۵ سال تقریبی است اما در ۲ سال اخیر این اتفاق تشدید شده است تقریباً بیش از ۲۸ ماه بچه‌ها حضور فیزیکی در مدرسه نداشتند و ارتباط مستمر حضوری در این مدت خیلی کم بوده است.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: آمار و اطلاعات نشان می‌دهد که نه تنها آموزش و پرورش بلکه کل دنیا این امر را تجربه کرده است؛ البته دنیا مدارس را تعطیل نکرد، اما ایران اسلامی را متقاعد کرد که مدارس را به طور کامل غیرحضوری کند. در حالی که مدارس در هیچ جای دنیا به طور کامل غیرحضوری نشد و تمام آسیب‌های اجتماعی در این مدت تشدید شد.
وی ۳ رکن اصلی «مدرسه، اولیا و رسانه» را در تربیت تأثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: باید دید ارتباط این ۳ دسته با بچه‌ها به چه نحوی است. خانواده‌ها می‌گویند ما بچه‌ها را کم درک می‌کنیم و نمی‌توانیم خوب با آنان ارتباط و تعامل برقرار کنیم. در بخش رسانه نیز می‌بینیم رسانه‌های خاصی با بچه‌ها ارتباط عمیق دارند مثلاً در این روزها می‌شنویم که می‌گویند رسانه بازی‌های رایانه‎ای با بچه‌ها ارتباط گرفته که یک رسانه قوی است و عامل دیگر که مدرسه است؛ این ۳ بخش در این مدت دچار آسیب شد.
باقرزاده گفت: بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد در حدود ۳۹ میلیون نفر بازی رایانه‌ای می‌کنند که باید پژوهشی صورت بگیرد و متوجه شویم از این تعداد چه میزان دانش آموز هستند. پژوهش‌های ما می‌گوید در طول ۱۰ سال گذشته، آسیب‌هایی که بچه‌ها دچار آن هستند، هرسال یک درصد افزایش داشته است، اما در دو سال اخیر کرونایی، این میزان در هر سال ۲ درصد بوده و افزایشی شده است. معتقدیم باید ارتباط خود را با بچه‌ها برقرار کنیم و متوجه نیاز و منظور آنان باشیم.
معاون پرورشی و فرهنگی در ادامه با بیان اینکه ما در وزارت آموزش و پرورش اشکالات را احصا کرده و به عهده می‌گیریم، تاکید کرد: اخبار خوبی در حوزه پرورشی خواهیم داشت؛ اگر میدان عمل و ابراز وجود مناسب برای دانش آموزان فراهم شود بخشی از این مشکلات حل خواهد شد.
وی افزود: در تابستانی که گذشت با فعال سازی اردوگاه‌ها حدود ۲ میلیون نفر را به سفرهای تربیتی یک روزه بردیم.
باقرزاده ادامه داد: به کانون‌های فرهنگی-تربیتی اعلام کردیم فضاهای دورهمی دوستانه برای بچه‌ها فراهم کنند. بچه‌ها اکنون پر از سوالات متفاوتی هستند که ما کمتر به آنان توجه کردیم؛ اگر برای این افراد فضا باز شود سوالات آنان پاسخ داده می‌شود.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به بیانات شهید بهشتی اشاره و اظهار کرد: بیانات شهید بهشتی برای ما تعبیری دارد که میدان عمل و حضور بچه‌ها در هر سن و موقعیت مختلفی برای ابراز وجود فراهم شود.
وی افزود: وظیفه آموزش و پرورش تولید و طراحی بازی نیست؛ بنیاد و مجموعه‌های فرهنگی وجود دارد که بازی‌ها را طراحی می‌کنند. اولویت‌هایی وجود دارد که اگر پایه‌های آن درست شود برخی از مشکلات نیز حل خواهد شد.
باقرزاده تصریح کرد: باید مربیان را که بسیار زحمت می‌کشند با انگیزه و توانمند کنیم؛ تاکنون دوره‌های توانمندسازی این مربیان مجازی بود اما اکنون ۶ هزار نفر از این عزیزان را به صورت حضوری دعوت می‌کنیم و آنان را با موضوعات تربیتی مهم از جمله بازی آشنا خواهیم کرد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد: فرآیند تربیت یک فرآیند تأثیرگذار است که جوشش دانش آموز از درون است. وقتی بتوان فضای حقیقی را برای بچه‌ها فراهم کنیم آنان بازی را کنار می‌گذارند و وارد یک فضای تربیتی می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: تربیت در فضای مجازی یک نوع مرعوب شدن در فضای مجازی است وقتی فرد را در این فضا رها کنیم زیست بوم آن را تغییر دادیم، در حالی که می‌توان میدان زندگی او را تغییر دهیم. فرد باید در فضا و میدان حقیقی زندگی کند تا از فضای مجازی بیرون بیاید.
باقرزاده اظهار کرد: باید به این سوال جواب دهیم که چه کسی باید محصولات فرهنگی را در اختیار دانش آموزان قرار دهد؟ آیا این امر وظیفه آموزش و پرورش است؟ آموزش و پرورش و معاونت پرورشی وظیفه دارد شرایط تربیتی را برای بچه‌ها در مدارس و حتی در خارج از مدرسه فراهم کند؛ در این امر شکی نیست.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: حضور مشاور تربیتی در مدارس برای بچه‌ها لازم است، اکنون در مدارس حدود ۱۳ هزار مشاور داریم. بر اساس قانون احیای معاونت پرورشی، باید به هر ۱۵ نفر یک ساعت مشاور اختصاص دهیم، و هنوز حدود ۳۹ هزار مشاور برای نیل به این هدف کمبود داریم.
وی اضافه کرد: دانشگاه فرهنگیان مهم‌ترین محل برای تأمین نیروی انسانی آموزش و پرورش است، از این رو درخواست داریم این ظرفیت بالا برود و هرساله بتوانیم تعدادی دانشجو در رشته‌های مشاوره بگیریم تا برای ورود به مدارس تربیت شوند.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=33516

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.