به گزارش مهر، شمشیربازی یکی از امیدهای کاروان ورزش ایران برای مدال آوری در المپیک توکیو بود اگرچه عملکرد ملی پوشان اسلحه سابر ایران در همان دیدار نخست تیمی برابر ایتالیا و نتیجه ای که برای این دیدار رقم زدند اجازه نداد این رویا به حقیقت تبدیل شود.

محمد رهبری از جمله شمشیربازان ایران در میدان بزرگ المپیک بود که اتفاقا زودتر از دیگر تیمی هایش در اولین دیدار تیمی روی پیست رفت اما نتوانست آنگونه که باید انتظارات را برآورده کند. در این رقابت رهبری برای خود و تیم ایران ۱۰ ضربه موفق زد اما امتیاز ۱۵ ضربه را از دست داد.

محمد رهبری در بخش انفرادی المپیک هم برگزارکننده دو دیدار بود، او بعد از پیروزی برابر حریف فرانسوی خود در اولین دیدار، مقابل «ساملی» ایتالیایی در دومین رقابت شکست خورد و در مرحله یک هشتم از دور رقابت ها حذف شد. این ملی پوش شمشیربازی کشورمان در دیدار تیمی همین بازیکن را شکست داد اما در نهایت نتوانست به کسب پیروزی تیمش و نزدیک شدن به سکو کمک کند.

این شمشیرباز المپیکی می گوید قبول دارم که عملکرد خوبی در دیدار مقابل ایتالیا نداشتم، در عین حال هم تاکید دارم که تمام تلاشم را کردم تا بتوانم بهترین نتیجه ممکن را داشته باشم اما نشد.

رهبری که بعد از شکست برابر ایتالیا و ناکامی از کسب مدال المپیک تا به امروز در مورد این دیدار و عملکردش در آن هیچ اظهارنظری نداشت در گفتگو با مهر گفت: چند هفته از پایان کارمان در المپیک گذشته اما هنوز بابت این رویداد و دیدارهایی که در آن برگزار کردیم، خسته ام چون نتیجحه نگرفتیم و هنوز نتوانستم آن ناکامی را باور کنم. زحمت زیادی کشیده بودیم تا بتوانیم نتیجه ای که می خواهیم را از المپیک بگیریم اما نشد. حالا هم خستگی چند سال اردو و تمرین مستمر به تن‌مان مانده است.

وی ادامه داد: طی سال های گذشته و در تمام مراحل اردویی و مسابقات مدام به مدال المپیک فکر می کردیم، هنوز هم به آن فکر می کنیم اما به نوعی دیگر، اینکه نتوانستیم آن را بگیریم و حسرتش به دلمان مانده است. می خواستم بهترین باشم و تلاش هم کردم اما نتوانستم خودِ واقعی و همیشگی ام باشم.

ملی پوش شمشیربازی اسلحه سابر ایران تصریح کرد: بابت دیدار با ایتالیا، نتیجه ای که به دست آمد و به خصوص عملکرد خودم در آن رقابت خیلی ناراحتم طوریکه از آن روز تا حالا یک بار نتوانستم فیلم بازی را دوباره ببینم و مرور کنم، اصلا نتوانستم جرات انجام آن را به خود بدهم. البته خیلی در مورد بازی فکر کردم اما هیچ وقت هم به نتیجه نرسیدم که چرا چنین اتفاقی افتاد تا نتیجه به ضربه آخر کشیده شود و اسیر ناداوری هم بشویم.

رهبری با یادآوری اینکه توانست بازیکن ایتالیایی که در بخش انفرادی باعث حذفش شد و در نهایت هم به عنوان نایب قهرمانی دست یافت را در بخش تیمی شکست دهد، خاطرنشان کرد: واقعا هنوز هم متوجه نشدم که چرا رقابت با ایتالیا آنگونه پیش رفت. البته من الان هر چه بگویم حکم بهانه دارد و می گویند که بهانه تراشی می کند اما واقعا ورزش روز خوب و بد دارد که تعیین کننده است. روز رقابت های تیمی روز من نبود، نتوانستم هیچ کدام از برنامه هایی که داشتم را انجام دهم. الان هم هر چه بگویم، می گویند بهانه است.

شمشیرباز اسلحه سابر ایران تاکید کرد: خیلی ناراحتم از اینکه المپیک رفتم اما بدون مدال برگشتم، زحمتی که مربیان، هم تیمی هایم و خودم طی سه چهار سال گذشته متحمل شده بودیم به نتیجه لازم نرسید و این مسئله ای نیست که به این زودی و به همین راحتی فراموش شود. تا عمر دارم این ناکامی را فراموش نمی کنم.

وی با تاکید دوباره بر اینکه از تلاشم به نتیجه نرسیدم، گفت: شاید باید بیشتر و بهتر تلاش می کردم. مثل دیگر هم تیمی هایم، تمام فکر و ذهن من هم مدال بود. اصلا با همین فکرها به خودباوری حضور در المپیک و نتیجه گیری در آن رسیدم اما نشد و بدتر اینکه نمی دانم چرا اینگونه شد.

رهبری با بیان اینکه علی پاکدامن در دیدار مقابل ایتالیا ستاره بود، ادامه داد: اگر من و مجتبی عابدینی هم عملکرد بهتری داشتیم و از ضربه های خود امتیازات بیشتری می گرفتیم قطعا با اختلاف آن بازی را می بردیم و احتمالا امروز در مورد فینال و مدال صحبت می کردیم نه دلیل باخت در اولین بازی تیمی؛ روز دیدار با ایتالیا روز من و مجتبی نبود.

این شمشیرباز المپیکی در پایان تاکید کرد: در هر صورت المپیک تمام شد با درس هایی که برای خود من داشت. باید برای رویدادهای بعد آماده شویم. قرار است از اوایل آبان ماه مسابقات کلاس A و گرندپری شروع شود و سال بعد هم بازی های آسیایی را داریم. در دوره گذشته این بازی ها مدال نقره تیمی گرفتم، اول به فکر تثبیت این جایگاه هستیم و در عین حال به طلای آسیا هم فکر می کنیم. هدف مهم ترم هم کسب سهمیه دوباره برای المپیک است.