به گزارش خبرگزاری مهر علی اکبر محرابیان بعدازظهر امروز (چهارشنبه) و در مراسم امضای قرارداد بین وزارت نیرو و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) با هدف آبرسانی به روستاهای محروم کشور افزود: شورای جهاد آبرسانی به روستاها با حضور نخبگان و همه افرادی که خدمات فراوانی را در این حوزه انجام داده‌اند، تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه اگر به فکر پیشرفت کشور هستیم، باید به روستاها توجه کنیم، اظهار داشت: در سال‌های گذشته خدمات فراوانی از جمله راه سازی، برق رسانی و خدمات زیربنایی به روستاها ارائه شده است.

محرابیان با بیان اینکه در دولت های نهم و دهم میزان برق رسانی به روستاها از ۹۹ درصد عبور کرد، گفت: در آن سال ها جشن پایان برق رسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار برگزار شد البته اکنون این میزان برق رسانی به ۹۹.۷ درصد رسیده در حالی این رقم در جهان کمتر از ۷۰ درصد است.

وزیر نیرو با بیان اینکه حاکمیت اهمیت بسیار زیادی برای روستاها قائل است، تصریح کرد: در خصوص آبرسانی باید یک کار جهادی و انقلابی انجام شود زیرا بیشترین رضایتمندی مردم از خدماتی است که می توان به آنها ارائه کرد و مهمترین آنها موضوع آبرسانی است.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار از آب شرب محروم هستند، گفت: ما برای اینکه بهره مندی روستاها از آب شرب بهداشتی و سالم به ۹۰ درصد برسد باید از ظرفیت های جهادی، مردمی و نهادهای انقلابی استفاده کنیم که در این راستا شورای جهاد آبرسانی تشکیل شده است.

عضو کابینه سیزدهم با تاکید بر اینکه ما در قانون ظرفیت استفاده از قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) را پیدا کرده ایم، گفت: در این قرارگاه فرصتی برای گرد هم آوردن همه گروه های جهادی ایجاد شده است و در قراردادی که امشب منعقد شد ۳۱ استان تحت پوشش این طرح قرار می گیرند.

محرابیان با تاکید بر اینکه طرح آبرسانی به روستاهای محروم، بسیار بزرگ و بی نظیر است، اعلام کرد: در این پروژه ۳۰ هزار میلیارد تومان قرارداد امضا خواهد شد که امشب ۱۸ هزار میلیارد تومان آن عملیاتی شده است.

وی با اشاره به گستردگی اجرای این طرح در کشور افزود: نکته مهم در اجرای این پروژه حفظ کیفیت، سرعت در اجرا و قابلیت اجرایی این پروژه است که البته کار سختی خواهد بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه ما در اجرای این پروژه نگاه کارفرمایی و پیمانکاری نداریم، اظهار داشت: ما تصمیم داریم در یک اقدام جهادی و مهندسی در زمانی کوتاه این پروژه را اجرا کنیم.

محرابیان با بیان اینکه کیفیت اجرا یک اصل مهم است، ادامه داد: باید نظارت دفاتر مهندسی و خدمات مهندسی را درتمام روستاها گسترش بدهیم و البته عملیات کنترل پروژه و زمان اجرای آن نیز بسیار مهم است.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ۱۰ هزار روستا در ۳۰ ماه آبرسانی خواهد شد، افزود: در قرارداد امشب ۷ هزار و ۱۰۰ روستا تحت پوشش قرار می گیرند.

وی با تاکید بر اینکه اعتبار اجرای این پروژه به طول کامل تامین شده است، گفت: ما تنگناهای اعتباری در اجرای پروژه ها داریم اما موضوع آبرسانی به روستاها با مشکل اعتبار مواجه نیست.

منبع : مهر