به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر امور خارجه روسیه ادعای ناتو مبنی بر دفاعی بودن این پیمان را دروغ و برای سرپوش گذاشتن بر طرح‌های توسعه به سمت شرق اروپا دانست.

«سرگی لاوروف» در گفتگو با العربیه گفت: ما در گذشته پیشنهاداتی را برای انعقاد معاهدات با پیمان ناتو و واشنگتن ارائه کردیم و غرب و ناتو پیشنهادات ارائه شده پیرامون تضمین‌های امنیتی را رد کردند.

وی افزود: هیچ کشوری نمی‌تواند امنیت خود را به حساب امنیت کشور دیگر تقویت کند و هیچ سازمان اروپایی نمی‌تواند ادعا کند که بر منطقه هیمنه دارد. پیمان ناتو با تامین هرگونه تضمین‌های امنیتی خارج از چارچوب این پیمان مخالفت می‌کند و ادعا دارد که یک پیمان دفاعی است و از ما می‌خواهد که نگرانی نداشته باشیم در حالی که پس از انحلال پیمان ورشو ۵ مرتبه به سمت شرق گسترش یافته است. سخن گفتن از اینکه ناتو یک پیمان دفاعی است دروغ و برای سرپوش گذاشتن بر طرح‌های توسعه‌ای به سمت شرق اروپاست.

لاوروف با بیان اینکه اظهارات نقل شده از وی مبنی بر وارد بودن جنگ هسته‌ای دقیق نیست، افزود: ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به اشتباه این کشور در خلع سلاح هسته‌ای اذعان کرد و اعلام نمود که اوکراین به دنبال سلاح هسته‌ای است. به هیچ وجه نباید جنگ هسته‌ای روی دهد.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: ما طرف‌هایی را که به اوکراین سلاح می‌دهند می‌شناسیم و محموله‌های تسلیحاتی را هدف قرار خواهیم داد. هرگونه محموله سلاح‌های غربی در اوکراین هدفی مشروع برای نیروهای ما خواهد بود. تحرکات ما در اوکراین در واکنش به چیزی بود که ناتو علیه ما تدارک دیده بود. ناتو اوکراین را به سلاح‌هایی تجهیز کرده بود که برد آن روسیه را تهدید می‌کرد. رهبران ناتو خود را در وضعیت جنگ با روسیه می‌بینند اما ما در وضعیت جنگ با آنها نیستیم چرا که این امر خطرات را افزایش می‌دهد.

لاوروف افزود: کشورهای اروپایی در گذشته کودتای خونینی را در اوکراین ترتیب دادند و هدف از عملیات نظامی روسیه در اوکراین حمایت از شهروندان در دونباس است. ناتو پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از دفاع به حمله تغییر وضعیت داد.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که عملیات نظامی این کشور در اوکراین به محض تحقق اهداف خود پایان خواهد یافت.

منبع : مهر