به گزارش خبرنگار مهر، رضا فتوحی شامگاه جمعه در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی ماشین‌ها، ادوات و تجهیزات کشاورزی خوزستان در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اکنون در ایران کشور بسیاری از تجهیزات مورد نیاز بخش کشاورزی را تولیدکنندگان داخلی تولید می‌کنند و نظر به پتانسیل‌های خوزستان در زمینه کشاورزی که حدود ۱۸ درصد تولیدات کشور را به خود اختصاص داده امید است که در خوزستان کشاورزی رونق بیشتری بگیرد.

وی افزود: می‌توان با همت همکاران در جهاد کشاورزی و کشاورزان شاهد ایجاد تغییر اساسی در کشاورزی خوزستان باشیم که باعث اقتصادی کردن کشاورزی، افزایش تولید، درآمدزایی کشاورزان و تأمین امنیت غذایی کشور می‌شود.

معاون اقتصادی استاندار خوزستان تاکید کرد: هر کاری که باعث تحول مثبت در استان شود، حمایت‌های لازم از آن از جمله منابع و امکانات دولت تهیه خواهیم کرد.

فتوحی با تاکید بر اینکه اکنون در بخش کشاورزی اولویت‌هایی وجود دارد، مطرح کرد: در بحث نخیلات که یکی از عمده ترین محصولات و تولیدات کشاورزی است اگر بالابر نخیلات داشتیم خیلی به درد استان خوزستان می‌خورد.

وی با یادآوری اینکه باید تجهیزات و ادوات مورد نیاز کشاورزان را تأمین و به نیاز آنها توجه بیشتری کرد، افزود: امید است که سازندگان دستگاه‌های بالابر نیز همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند تا ما بتوانیم در اعطای تسهیلات با آنها همکاری کنیم.

معاون اقتصادی استاندار خوزستان ادامه داد: خوزستان استانی است که در زمینه منابع آبی (جاری و ذخایر پشت سدها، آب‌های زیرزمینی) و کشاورزی دارای رتبه اول در کشور است که ۱.۲ میلیون هکتار سطح زیر کشت دارد؛ خوزستان دارای قابلیت کشاورزی مکانیزه قوی است و برای تأمین امنیت غذایی کشور و این استان باید روی این موضوع بیشتر کار کنیم تا با عملکرد کشاورزان خبره و تولیدکنندگان برتر بتوانیم در زمینه آموزش ترویجی فعالیت کنیم.

معاون اقتصادی استاندار خوزستان با اشاره به اینکه حدود ۸۲ درصد از منابع نفت و گاز کشور در استان خوزستان است، عنوان کرد: تقویت بخش کشاورزی این استان باعث تحول عظیمی در اقتصاد، اشتغال و تجارت خوزستان می‌شود.

فتوحی با اشاره به تسهیلات کشاورزی گفت: دولت در سرفصل‌های مختلف در سطح سازمان برنامه و بودجه این برنامه را مد نظر قرار داده از جمله اینکه برای آبیاری تحت فشار، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و مکانیزاسیون ردیف‌های خاصی را پیش بینی کرده است‌.

فتوحی با اشاره به اینکه حمایت از بخش کشاورزی جزو اولویت‌های اصلی و اول استانداری خوزستان است، ادامه داد: مثلاً تبصره ۱۸ می‌تواند در راستای توسعه نوآوری و انجام کارهایی که در تولید اثرگذار است، مفید باشد.

وی اظهار کرد: استان خوزستان در زمینه‌های متعدد از جمله کشاورزی تولیدکننده است و از این رو بازاریابی، تجارت و بازرگانی برای این استان ضروری و حائز اهمیت است؛ مثلاً در دزفول پایانه صادراتی محصولات کشاورزی وجود دارد که اکنون فعال است اما هنوز ۱۰۰ درصد کامل نشده و در این راستا از وزیر کشور درخواست شده که یک پرواز هوایی برای صادرات محصولات کشاورزی دزفول به سمت روسیه انجام شود.

معاون اقتصادی استاندار خوزستان تاکید کرد: پیگیر هستیم که پایانه صادراتی محصولات کشاورزی را در استان خوزستان راه اندازی کنیم تا صادرات محصولات کشاورزی را به صورت هوایی و زمینی انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه فعال شدن شهرک‌های کشاورزی یکی از اولویت‌های دولت است، گفت: در بیشتر شهرستان‌های خوزستان جانمایی زمین و اخذ مجوزهای آب، برق و گازهم صورت گرفته و در برخی شهرهای گلخانه‌ای مثل دزفول نیز کار به سرانجام رسیده است.

منبع : مهر