• امروز : چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳

غول‌های دریایی ایران بیخ گوش آمریکا/ ۶ اقدام علیه ناوگروه ایرانی

  • 21 شهریور 1400 - 14:39
غول‌های دریایی ایران بیخ گوش آمریکا/ ۶ اقدام علیه ناوگروه ایرانی

مهر، گروه سیاست – هادی رضایی؛ بی‌گمان مأموریت پر افتخار دریادلان نیروی دریایی ارتش با ناوبندر مکران و ناوشکن ایرانی سهند که طولانی‌ترین دریانوردی تاریخ یک ناوگروه و ناو تمام ایرانی را رقم زدند، اقیانوس هند و اقیانوس اطلس را تماماً طی کردند، از دریای مدیترانه و دریای سرخ عبور کردند و با گذر از گذرگاه‌ها و تنگه‌های راهبردی جهان و سواحل برخی کشورهای اروپایی مانند انگلیس و دانمارک و شرکت در رژه دریایی ۳۲۵ امین سالگرد تاسیس ناوگان دریایی روسیه که در بندر سن پترزبورگ برگزار شد، با موفقیت اجرا کردند و به سلامت به کشورمان بازگشتند. این یکی از مهمترین و تاریخی‌ترین رخدادهای تاریخی و دریانوردی کشورمان است.

این موفقیت بزرگ در حالی به دست آمده که تا همین ۱۲ سال پیش نیروی دریایی ارتش یک نیروی دریایی ساحلی بود و تجربه چندانی در دریانوردی‌های بین المللی نداشت و از همین رو بسیاری از کارشناسان بر این گمان بودند که ایران قادر به حضور موثر در عرصه دریا نخواهد بود. اما تغییر دکترین دفاعی ایران در عرصه دریا و تدبیر فرماندهی معظم کل قوا برای حضور نیروی دریایی ارتش در آب‌های آزاد از یک سو و شیوع پدیده دزدی‌های دریایی در خلیج عدن و تنگه باب المندب و به تبع آن به خطر افتادن کاروان‌های تجاری کشورمان نیروی دریایی ارتش را بر آن داشت تا با حضور در این منطقه امنیت عبور و مرور خطوط مواصلاتی کشتی رانی ایران را تامین کند.

این اتفاقات نقطه آغازی برای حضور نیروی دریای ارتش در آب‌های بین المللی شد. تا اردیبهشت ۱۴۰۰ هفتاد و چهار ناوگروه برای تامین منافع ایران به آب‌های آزاد اعزام شد و اردیبهشت ۱۴۰۰ نیز هفتاد و پنجمین ناوگروه ایران ماموریت خود را آغاز کرد، ماموریتی که نسبت به دیگر ماموریت‌های ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش، متفاوت بود.

غول‌های دریایی ایران بیخ گوش آمریکا/ ۶ اقدام علیه ناوگروه ایرانی

دکل‌های اطلاعاتی ایران بیخ گوش پایگاه‌های آمریکایی

ماموریت هفتاد و پنجم نیروی دریایی ارتش از ابعاد مختلف دارای اهمیت و ویژگی‌های منحصر به فرد است و در کنار پیمایش مسیر طولانی بدون پهلوگیری در مسیر، اولین حضور ایران در اقیانوس اطلس شمالی را رقم زد، منطقه‌ای که همواره حیاط خلوت ایالات متحده آمریکا، انگلیس و فرانسه محسوب می‌شود.

در همین رابطه، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش در پاسخ به سوال مهر، در خصوص اهمیت مأموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش می‌گوید: «این مأموریت بدون توقف در هیچ بندری انجام شد. ناوگروه نیروی دریایی ارتش در ۱۵ اردیبهشت از بندر بندرعباس جدا شده و با انجام این مأموریت و عبور از چندین تنگه و سه اقیانوس جهان، مأموریت خود را به بهترین شکل ممکن انجام داده و ۱۸ شهریور وارد آب‌های سرزمینی شد.»

فرمانده کل ارتش تاکید می‌کند: «ناوگروه ۷۵ در همه ابعاد پشتیبانی و تجهیزاتی متکی به خود بوده و از هیچ کشور یا بندری در انجام این مأموریت کمک نگرفته است. از سوی دیگر، بر اساس قوانین بین‌المللی، شناورها خاک آن کشور محسوب می‌شوند، بنابراین زمانی که شما یک ناوبندر دارید، هر جایی که این ناوبندر توقف کند مانند این است که شما یک جزیره در آن منطقه دارید.»

سرلشکر موسوی، یکی دیگر از دستاوردهای مأموریت ناوگروه نیروی دریایی ارتش را اهتزاز پرچم کشور در آب‌های دوردست اعلام می‌کند و می‌گوید: «این ناوها، ناوهای نظامی هستند و در هر جایی که حضور یابند یک پایگاه اطلاعاتی شناور هستند و مثل این است که شما در کنار پایگاه‌های آمریکایی یک دکل اطلاعاتی ایجاد کنید.»

روند اعزام ناوگروه ۷۵ نداجا به اقیانوس اطلس و سن پترزبورگ

فرایند اعزام ناوگروه ۷۵ با دعوت نیروی دریایی روسیه از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در رژه دریایی روسیه در سن پترزبورگ به مناسبت سیصد و بیست و پنجمین سالگرد تاسیس آن نیرو، در ۳۰ مهر ۱۳۹۹ آغاز و با طی شدن مراحل مختلف در ۲۰ شهریور ماه با پهلو گرفتن در بندر عباس پایان یافت.

۳۰/‏۰۷/‏۱۳۹۹‬

دعوت نیروی دریایی روسیه از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران جهت شرکت در رژه دریایی روسیه در سن پترزبورگ به مناسبت سیصد و بیست و پنجمین سالگرد تاسیس آن نیرو

۱

بهمن ۱۳۹۹

اخذموافقت فرماندهی معظم کل قوا جهت اعزام ناوگروه ۷۵ نداجا به کشور روسیه به منظور شرکت در مراسم سان و رژه سیصد و بیست و پنجمین سالگرد نیروی دریایی روسیه در سن پترزبورگ

۲

۱۲/‏۰۲/‏۱۴۰۰

آغاز ماموریت ناوگروه از بندرعباس

۳

۱۳/‏۰۳/‏۱۴۰۰

اظهارات آقای مک براید رئیس روابط خارجی سرویس آفریقای جنوبی در ملاقات با آقای مهدی آقاجعفری سفیر ج. ا. ایران در آفریقای جنوبی در خصوص پهلوگیری ناوگروه مکران: آفریقای جنوبی باید به دستور دولت آمریکا از پذیرش و هرگونه پهلوگیری و ارائه سوخت به ناوهای ج. ا ایران خودداری نماید.

۴

۳۱/‏۰۳/‏۱۴۰۰

انجام مصاحبه امیر دریادار سیاری معاون محترم هماهنگ کننده ارتش با رسانه‌های داخلی مبنی بر طرح آجا برای حضور در اقیانوس اطلس مبتنی بر فرمایش مقام معظم رهبری

۵

۲۷/‏۰۴/‏۱۴۰۰

انجام هماهنگی‌های سیاسی جهت عبور ناوگروه از کانال مانش، تنگه دوور و خلیج بیس کای با کشورهای اروپایی در مسیر حرکت به سمت سن پترزبورگ جهت شرکت در مراسم رژه دریایی روسیه

۶

۰۳/‏۰۵/‏۱۴۰۰

حضور ناوگروه ۷۵ و امیر فرماندهی محترم نیروی دریایی ارتش ج. ا. ایران در مراسم بندر سن پترز بورگ و رژه دریایی کشور روسیه

۷

۰۲/‏۰۶/‏۱۴۰۰

انجام رایزنی‌های سیاسی با وزارت خارجه و دفاع مصر جهت عبور ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش از کانال سوئز

۸

۰۴/‏۰۶/‏۱۴۰۰

عبور از کانال سوئز و حرکت به سوی ایران

۹

بزرگ ترین مأموریت دریانوردی نیروی دریای ارتش

انجام ماموریتی با این ابعاد و اهمیت با توجه به شرایط و محیط جغرافیایی که قرار بود ماموریت در آن انجام شود نیازمند آماده‌سازی و اقدامات متعددی بود که روزها و ساعت‌های بسیاری زمان برد و با انجام برنامه ریزی های دقیق که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به اجرای ۱۲ مرحله تمرین کسب آمادگی برای مقابله هرگونه رخداد درگیری (بازی جنگ) به منظور پیش‌بینی چگونگی واکنش یگان‌های اعزامی برابر انواع تهدیدهای سطحی، زیر سطحی، پروازی، موشکی، پهپادی، کنترل صدمات، هجمه دزدان دریایی، وقوع شرایط نامساعد جوی و همچنین عبور از آبراه‌های بین مسیر، هماهنگی با ستادهای بالاتر و دستگاه دیپلماسی کشور برای ایجاد هماهنگی عبور شناور از آبراه‌های بین مسیر و استفاده از راهنماهای اعزامی کشورهای ساحلی، اجرای دوره‌های آموزشی و کاربری تجهیزات، آزمایش میدانی تجهیزات نشست و برخاست بالگرد، راه‌اندازی سامانه سوخت‌رسانی ناو بندر مکران برای اجرای عملیات پشتیبانی در دریا و تکمیل ذخیره نیازمندی آمادگی و تعمیراتی برای مسیر مأموریت با ضریب اطمینان دو برابر اشاره کرد.

غول‌های دریایی ایران بیخ گوش آمریکا/ ۶ اقدام علیه ناوگروه ایرانی

اعزام ناوگان به اقیانوس اطلس شمالی برای نخستین بار در تاریخ نیروی دریایی ایران انجام شد و ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوبندر جمهوری اسلامی ایران مکران و ناوشکن تمام ایرانی جمهوری اسلامی ایران سهند با ۳۱۷ نفر پرسنل به مدت ۴ ماه (۱۳۳ روز) دریانوردی از زمان حرکت (خروج از بندر عباس) تا زمان پیش بینی شده برای بازگشت به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران با پیمایش ۴۴۰۰۰ کیلومتر راه دریایی از روز حرکت (خروج از بندر عباس) تا بازگشت توانستند بزرگترین و طولانی‌ترین ماموریت دریا نوردی نیروی دریای کشور را انجام دهند.

ماموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریای ارتش نمایش قدرت و به اهتزاز در آوردن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در آب‌های اقیانوس اطلس شمالی و حیات خلوت آمریکا، انگلیس و فرانسه بود که با عبور از پنج تنگه راهبردی جهان تا رسیدن به سن پترزبورگ و بازگشت به کشور عزیزمان.

طولانی ترین دریانوردی یک ناوشکن تمام ایرانی

مأموریت ناو گروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش، متشکل از ناوشکن جمهوری اسلامی ایران سهند و ناوبندر مکران با هدف تحکیم امنیت خطوط مواصلاتی در منطقه و صحنه بین‌الملل و تعمیق روابط با کشورهای دوست، از اردیبهشت ۱۴۰۰ از مبدأ بندرعباس آغاز شد.

این ناوگروه در مردادماه توانست مقتدرانه و پس از گذر از اقیانوس‌های متلاطم و دریاهای دشوار بیش از ۱۵ هزار مایل دریانوردی کند و وارد بندر سنت‌پترزبورگ روسیه در خلیج فنلاند شود. ناوگان ایرانی در مسیر خود از شرق قاره آفریقا و تنگه موزامبیک عبور کرد و ضمن دور زدن قاره آفریقا و عبور از دماغه امیدنیک وارد اقیانوس اطلس شد.

دریادلان ایرانی در ادامه با عبور از کانال انگلیس، تنگه دوور، دریای شمال و تنگه دانمارک وارد دریای بالتیک شدند و نهایتاً پس از عبور از خلیج فنلاند وارد بندر سنت‌پترزبورگ شده و مورد استقبال و احترام نیروی دریایی روسیه قرار گرفتند. این ناوگان در مراسم سیصد و بیست و پنجمین سالگرد تأسیس ناوگان نیروی دریایی روسیه که با حضور ولادمیر پوتین (رئیس جمهور این کشور) و هیئت‌های نظامی بیش از ۲۰ کشور جهان برگزار شد، شرکت کرد. دقت زمان‌بندی سفر و هدایت ناوگروه ایرانی به گونه‌ای بود که دقیقاً در زمان از پیش تعیین شده در سنت‌پترزبورگ پهلو گرفت.

غول‌های دریایی ایران بیخ گوش آمریکا/ ۶ اقدام علیه ناوگروه ایرانی

این نخستین بار در تاریخ دریانوردی ایران است که یک ناوگروه رزمی از مبدأ ایران این مسافت طولانی را طی می‌کند. این مهم در حالی به دست آمد که ناوشکن تمام ایرانی سهند به خوبی از عهده مأموریت محوله برآمده و تجربه‌ای ارزشمند برای مراکز دانشگاهی، صنایع دریایی و نهایتاً دریانوردان نیروی دریایی ارتش کسب کرد.

حضور در این مأموریت طولانی و دشوار، شایستگی‌های صنعت کشتی‌سازی نیروی دریایی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و علم و دانش فرزندان شایسته ایران را در یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین عرصه‌های دریانوردی به اثبات رساند. با این اقدام برای اولین بار در تاریخ ایران دروازه‌های اقیانوس اطلس و دریای شمال به روی ناوگان نظامی ایران گشوده شد.

واکنش آمریکا به حضور نیروی دریای ارتش ایران در اقیانوس اطلس

طی چند سال گذشته که زمزمه‌های اعزام یکان‌های شناور نیروی دریایی راهبردی ارتش به آب‌های اقیانوس اطلس شنیده می‌شد، کارشناسان آمریکایی مدعی بودند که جمهوری اسلامی ایران از نظر فنی هرگز توان انجام چنین مأموریتی را ندارد. اما امروز ناوگروه هفتاد و پنجم نیروی دریایی ارتش در یک اقدام انقلابی و جهادی متشکل از دو یکان شناور بومی یعنی «ناو بندر مکران» و «ناوشکن جمهوری اسلامی ایران سهند» اقیانوس اطلس را درنوردیده و توان خود را برای حضور در حیاط خلوت آمریکا نشان داده است.

با این وجود عبور از کانال‌های صعب‌العبور و سفر به بندر سنت‌پترزبورگ در بدترین شرایط جوی با رویکرد متفاوتی از سوی آمریکا و کشورهای غربی مواجه شده است. از ابراز نگرانی رژیم اشغالگر قدس و ایالات متحده آمریکا از حرکت این ناوگروه گرفته تا اسکورت ناوهای ایرانی در کانال مانش توسط نیروی دریایی انگلستان، آلمان و دانمارک از رخدادهایی بود که در این مسیر رخ داد.

غول‌های دریایی ایران بیخ گوش آمریکا/ ۶ اقدام علیه ناوگروه ایرانی

سرلشکر موسوی در پاسخ به سوال مهر، در خصوص مانع تراشی‌ها و مواضع سران رژیم صهیونیستی درباره عملیات ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش، می‌گوید: «دشمنان ما یعنی آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی تمام توان خود را به کار گرفتند تا این اتفاق مهم رخ ندهد و پس از آغاز این مأموریت تلاش فراوانی کردند که نصفه کاره بماند و در مرحله بعد، تلاششان متمرکز بر این بود که این مأموریت به پایان نرسد.»

فرمانده کل ارتش می‌افزاید: «اما شاهد بودیم که تلاش‌ها و توطئه‌های آنها نتیجه‌ای در بر نداشت و فرزندان این ملت مأموریت خود را به بهترین شکل ممکن انجام دادند و به کشورمان بازگشتند.»

اقدامات عملی آمریکا در طول دوره و متناظر با مأموریت ناوگروه ۷۵ نداجا

آمریکایی‌ها در کنار عملیات روانی و جنگ رسانه‌ای که علیه اقدام ایران برای حضور در اقیانوس اطلس آغاز کرده بودند اقدامات عملی نیز داشتند تا به هر شکل ممکن این ماموریت را تحت تاثیر قرار دهند که مهمترین آنها در جدول زیر آماده است.

محل اقدام

اقدام به عمل آمده

ردیف

سواحل مصر

تمرین مشترکPASSEXدریایی با نیروی دریایی مصر

۱

سواحل نیجریه

رزمایش مشترک نیروهای ویژه ارتش آمریکا با نیروی دریایی نیجریه به مدت ۵ هفته

۲

در امتداد آب‌های ساحلی آفریقای شرقی

رزمایشCutlass Express۲۰۲۱ با حمایت مالی فرماندهی آفریقای ایالات متحده و نیروهای دریایی ایالات متحده آمریکا

۳

استونی

همکاری اطلاعاتی آمریکا و استونی برای تبادل اطلاعات در مورد وضعیت مرزهای لیتوانی و وضعیت امنیتی سه کشور حوزه بالتیک

۴

در ۱۷ منطقه زمانی در اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام

رزمایش LSE۲۰۲۱ با حضور نیروهای مستقر به منظور نشان دادن آمادگی ایالات متحده آمریکا برای درگیری احتمالی جهانی

۵

پایگاه دریایی برنیس مصر

بازدید رزم ناو USS(CG-۶۱) آمریکا از بنادر مصر

۶

نمایش اقتدار دریایی ایران

می‌توان گفت که مأموریت بزرگ هفتاد و هفتمین ناوگروه دریایی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران حاوی این پیام بوده که تحریم‌ها نتوانست صنعت دفاعی ایران را با چالش و مشکل جدی مواجه کند و ایران اسلامی همچنان از قدرت دفاعی و بازدارندگی بالایی برخوردار است و حضور بدون توقف برای سوخت‌گیری ناوگروه هفتاد و هفتم گواه این مدعاست.

درنهایت اینکه آنچه بیش از همه واضح و مبرهن است اینکه قدرت‌های بزرگ با اتحاد و ائتلاف‌سازی، هژمونی ایالات‌متحده را به چالش خواهند کشید و این سفر دریایی علاوه بر ارسال پیام‌های نظامی دارای ابعاد سیاسی نیز هست.

غول‌های دریایی ایران بیخ گوش آمریکا/ ۶ اقدام علیه ناوگروه ایرانی

ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش به خوبی توانست به اهدا خود یعنی به اهتزاز درآوردن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در آب‌های دوردست، تأمین امنیت تردد کشتی‌های تجاری و نفتکش ایران با هدف برقراری امنیت پایدار دریایی بین‌المللی، حفظ و حراست از منافع ایران در آب‌های مورد علاقه و اثبات امکان حضور مقتدرانه نیروی دریایی ارتش در هرجایی که منافع جمهوری اسلامی ایران ایجاب کند، برسد.

انتقال پیام صلح و دوستی به جهانیان مخصوصاً کشورهای مسیر و خنثی کردن پروژه ایران‌هراسی، ارتقای توان رزمی و توسعه شعاع عملیاتی یگان‌های شناور نیروی دریایی ارتش، ارزیابی سامانه آمادگی و خوداتکایی جمهوری اسلامی ایران در علم، فناوری، دریانوردی و قدرت نظامی با حضور مقتدرانه و شجاعانه یگان‌های نیروی دریایی ارتش در آب‌های مورد علاقه علی‌رغم تحریم‌های همه‌جانبه اقتصادی و نظامی، کسب تجربه دریانوردی در ابعاد ناوبری و حقوق بین‌الملل دریایی با عبور از تنگه‌ها و آبراه‌های حساس و پر ترافیک بین‌المللی و جمع‌آوری اطلاعات و ارزیابی توان رزمی و وضعیت گسترش استقرار نیروهای فرامنطقه‌ای از دیگر اهداف این پیمایش دریایی بود.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=5327

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.