• امروز : شنبه - ۱۸ آذر - ۱۴۰۲

علیرضا دبیر: شأن و جایگاه کشتی با چند سال پیش قابل مقایسه نیست

  • 08 شهریور 1402 - 1:01
علیرضا دبیر: شأن و جایگاه کشتی با چند سال پیش قابل مقایسه نیست

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم قرعه کشی بیست و سومین دوره رقابت‌های لیگ برتر کشتی آزاد و فرنگی باشگاه‌های کشور جام یادگار امام (ره) بعد از ظهر امروز در سالن همایش‌های شهید شاهرخ ضرغام فدراسیون کشتی برگزار شد.
علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در ابتدای این مراسم گفت: ایام اربعین است و اگر کسی مشرف به کربلا می‌شود برای ما نیز دعا کنند چرا که ما به دلیل در پیش بودن رقابت‌های جهانی صربستان توفیق حضور نداریم.
دبیر ادامه داد: خیرمقدم می گویم خدمت پیشکسوتان عزیز کشتی، به نمایندگی از دو بزرگ‌تر جمع آقایان علی اکبر حیدری و ابراهیم جوادی اسم می برم، قدم بر سر ما گذاشتند و همیشه احترام کوچک‌تر به بزرگ‌تر و پیشکسوتان باید حفظ شود.
رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: پیشکسوت تعریف دارد و هرکسی را نمی‌توان پیشکسوت گفت، این دو عزیز زا به نمایندگی پیشکسوتان گرانقدر مثال می زنم در عین اینکه چندین مدال در عرصه‌های جهانی و المپیک دارند اما ۶۰ سال خوب و سالم زندگی کردند.
دبیر با گلایه از صحبت یکی از کسانی که خود را پیشکسوت کشتی می نامد گفت: دو روز پیش کسی که یک مدال آسیایی گرفته گفته شأن کشتی از بین رفته است، من به وی می گویم که شأن کشتی دوره شما از بین رفت که کشتی گیران روی پتوهای شپش زده می‌خوابیدند. خدا را شکر الان هم تخت‌های طبی و هم محل اسکان و تغذیه مناسب در اختیار کشتی گیران است. و از لحاظ مالی نیز قراردادهایی که در لیگ می‌بندند قابل مقایسه با آن زمان نیست.
وی افزود: کشتی گیر شأنش بالاست، هم قراردادش، هم زندگی اش، هم نوع برخوردش و هم نوع پوشش اش. من برای خودم مگر چیزی خواسته ام هرچه خواسته ام برای کشتی و کشتی گیران بوده و فقط به اعتلای پرچم کشورم فکر می‌کنم و شأن کشتی را بعنوان مثال این سالنی که امروز می‌توانیم در آن مراسم‌های بزرگ بگیریم حفظ می‌کند.
دبیر تأکید کرد: پیشکسوت و قهرمان کسی است که تا یک مدال گرفت دنبال پست و مقام گرفتن و برای حضور در جایگاه‌ها دنبال لابی کردن نباشد و آنقدر بزرگ باشد که خارج از این مسائل فکر کند.
وی در مورد سازمان لیگ گفت: سازمان لیگ مستقل است و خودگردان است و خدا را شکر چه زمانی که آقای نصیرزاده بود و چه زمانی که آقای یاری بوده هیچ موقع پولی از فدراسیون به لیگ داده نشده است.
دبیر اظهار داشت: سال گذشته هرچند کم اما لیگ درآمد داشت و امیدوارم که در آینده نیز ضمن اینکه درآمد کسب می‌کند بتواند به فدراسیون هم کمک کند. من اصلاً در سازمان لیگ دخالت نمی‌کنم و حمید یاری باید خودش تمامی تصمیمات را بگیرد.
وی گفت: کشتی گیر باید خودش حقش را بگیرد آن هم بر روی تشک نه اینکه یک کشتی گیر ۱۹ ساله دست به دامن مسئولان و نمایندگان مجلس شود. مگر حسن یزدانی و گرایی ها با سفارش قهرمان شدند یا آقای جوادی که در این جمع است برای حضور در رقابت‌های جهانی مسابقه انتخابی نداده است؟
رئیس فدارسیون کشتی در مورد چرخه انتخابی تیم ملی گفت: چرخه برای ما هزینه داشته و کشتی گیران باید به مسابقات مختلف اعزام شوند و تعداد اعزام ما از ۴۰ اعزام در دوره‌های قبل به ۶۶ اعزام رسیده که قابل قبول نیست و حداقل باید ۱۰۰ اعزام در سال داشته باشیم.
وی افزود: کشتی گیر باید در چرخه شناخته شود و بعنوان مثال میلاد والی زاده در سن کم توانست خود را در چرخه اثبات کند و در ۵ ماه خیلی رشد کرد. اگر ما وی رو زودتر شناسایی می‌کردیم و بیشتر به میادین خارجی اعزام می‌کردیم و باخت‌های خود را می‌داد الان کجا قرار می‌گرفت؟
دبیر با بیان اینکه خودم هم در لیگ شناخته شدم گفت: من در تیم پاس و راه آهن کشتی گرفتم و دیده شدم. برخی می‌گویند لیگ برای کشتی گیران خوب نیست، اگر کسی دوست ندارد کشتی نگیرد ما که نمی‌توانیم دیگر کشتی گیران و مربیان را از منافع مادی لیگ محروم کنیم.
وی ادامه داد: اگر لیگ در سال‌های گذشته تضعیف نمی‌شد الان قراداد های لیگ ۵ یا ۶ میلیارد بود و حمایت کننده‌های بیشتری نیز حضور داشتند.
رئیس فدراسیون کشتی گفت: همانطورکه حق کشتی گیران و مربیان باید توسط باشگاه‌ها داده شود، به کشتی گیران و مربیان هم می گویم که حق باشگاه‌ها را نخورید، این دوستانی که بعنوان اسپانسر در کنار کشتی قرار گرفته اند باید حفظ شوند و حتماً کشتی گیری که تخلف کند را محروم می‌کنیم.
دبیر گفت: فکر نکنید که کارهایی که در کشتی اتفاق می‌افتد برای من یا آقای یاری است، حتماً برای کشتی است، به کاظم پرورده روابط عمومی خود گفته ام که روی شخص من مانور ندهید، کشتی را بزرگ کنید چرا که کشتی فراتر از هر چیزی است.
وی ادامه داد: اگر کشتی بزرگ شود همه کشتی گیران بالا می آیند و خدا را شکر آنقدر کشتی بزرگ شده که حتی منتقدان هم دیده می‌شوند و ما از نقد سازنده و خوب که محترمانه باشد حتماً استقبال می‌کنیم و باید فکرمان آنقدر بزرگ باشد که تحمل نقد را داشته باشیم.
رئیس فدراسیون کشتی گفت: جایگاه پیشکسوتان برای ما محترم است، در چند روز گذشته یکی از پیشکسوتان که دوست من است گفت که مرا دعوت نکردید و من گفتم که کم کاری روابط عمومی ما است و ۱۰ بار به آنها گفته ام که از همه پیشکسوتان قهرمان جهان و المپیک ما برای حضور در برنامه‌ها دعوت کنید.
دبیر اظهار داشت: آدم‌های سلامتی همچون یاری، رنجبر و بابایی در لیگ کار می‌کنند، قبلاً اینطور نبود و خودتان هم می‌دانید. من دخالتی در لیگ ندارم و آقای یاری خودش باید مدیریت کند. هر اتفاقی افتاد، منتقل کنید و قطعاً پیگیری می‌شود.
وی تصریح کرد: کشتی باید در خانه‌های مردم برود و هرچه کشتی از صدا و سیما پخش شود، اثر دارد و با توجه به اینکه کشتی بالای ۸۲ درصد از مدال آوری ورزش کشور را بدست آورده، سهم دارد و باید دیده شود.
دبیر گفت: ۱۱۵ مدال آور جهان و المپیک داریم که ۳۱۵ مدال کسب کرده اند و این نشان از بزرگی کشتی دارد و وظیفه من است که از حق کشتی دفاع کنم.
رئیس فدراسیون کشتی گفت: در فدراسیون کشتی و کار کشتی کشور سفارش پذیر نیستم. می‌گویند که پیش مردم برائت بد می‌شود، من هم می گویم که پیش خدا بد نشود چراکه باید جوابگو باشم.
وی در مورد اثرات لیگ گفت: لیگ قطعاً اثر دارد چرا که کشتی گیران جوان دیده می‌شوند و از لحاظ فنی و تجربیات، رشد و پیشرفت می‌کنند.
دبیر افزود: گاهاً کشتی گیران ۱۸ و ۱۹ ساله‌ای در لیگ می بنینم که خود را در کشتی کشور مطرح می‌کنند و هرچه سن قهرمانی کشتی گیران پایین‌تر بیاید به نفع کشتی است و اگر مدال آوری از سن ۱۹ و ۲۰ سالگی شروع شود، می‌تواند سال‌ها تداوم داشته باشد.
وی اظهار داشت: ورودیه لیگ ۱۰۰ میلیون تومان است و ما دیگر نمی‌توانیم به جای تیم‌ها ورودیه بدهیم چراکه باید در سازمان بازرسی و دیوان محاسبات پاسخگو باشیم. ما فقط می‌توانیم به یک تیم نظامی در کشتی آزاد و در کشتی فرنگی کمک کنیم چراکه کشتی گیران سرباز قهرمان و قرارداد با آنها داریم.
رئیس فدراسیون کشتی گفت: مدیران باشگاه‌ها به کشتی کمک کنند به فدراسیون نگاه نکنید، هرجا اسم من می‌آید کشتی را می‌زنند. من اینجا مهمان هستم و می‌روم و همه چیز برای کشتی می‌ماند. در کار نشان می‌دهم که با هیچ کس معامله نمی‌کنم و این موضوع را با خدای خودم قرار گذاشته ام.
دبیر تصریح کرد: سرمربی بزرگسالان و مدیر تیم‌های ملی نمی‌توانند در لیگ حضور داشته باشند، چه رسمی و چه غیر رسمی، هم شرع و هم قانونی این کار خلاف است. اعضای فدراسیون نیز حق دخالت ندارند و برای ما مهم است که تیم‌ها حضور داشته باشند.
وی گفت: رضا یزدانی زحمت می‌کشد و حقش است که سرمربی لیگ باشد، حالا اگر انتقاد می‌کند، نظرش است و هر کسی یک نظری دارد. قطعاً کشتی بزرگ و برای همه است.
دبیر ادامه داد: فدراسیون کشتی زیر نظر وزارت ورزش است اما کشتی فراتر از وزارت ورزش است و برای همه ی جامعه کشتی و مردم است و قهرمانان و پیشکسوتان متعلق به کشتی هستند. همه فکر می‌کنند هرچه در کشتی است برای فدراسیون است اما اینطور نیست. آقا تختی خدا رحمتش کند نیست اما برای کشتی است و پُزش را می‌دهیم. عبداله موحد، منصور برزگر که استاد بنده است، ابراهیم جوادی و علی اکبر حیدری در فدراسیون نیستند اما برای کشتی هستند.
رئیس فدراسیون کشتی، با اشاره به سالن شهدای هفتم تیر تهران گفت: خدا را شکر سالن تخصصی کشتی با ظرفیت ۴۵۰ نفر که مجهز به تشک‌های طبی، رستوران و تمامی امکانات است در اختیار تیم‌ها قرار می‌گیرد و این سالن با توجه به محل قرار گرفتنش در مرکز شهر یک ظرفیت بزرگ برای کشتی است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: من بچه جنوب شهر هستم و ادبیات خودم را دارم، بی ادبی کردم یا برای خودم چیزی خواسته ام، هرچه خواسته ام برای کشتی است.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=47062

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.