• امروز : جمعه - ۳۱ فروردین - ۱۴۰۳

طبق وعده وزیر نفت فلرهای خوزستان تا پایان سال ۱۴۰۴ خاموش می‌شوند

  • 03 دی 1402 - 18:00
طبق وعده وزیر نفت فلرهای خوزستان تا پایان سال ۱۴۰۴ خاموش می‌شوند

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر حسینی محراب پیش از ظهر امروز یکشنبه در نشست خبری که در سالن جلسات حوزه استاندار برگزار شد، اظهار کرد: در دیدار رهبری که روز گذشته به مناسبت سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی برگزار شد، سهمیه کمی داشتیم اما تلاش کردیم تا از ۴۳ قشر از خوزستان برای دیدار حضور پیدا کردند.
استاندار خوزستان گفت: حضرت آقا در فرمایشات خود به رابطه بین نسلی تاکید بسیار داشتند و به تبع آن نوجوانان و جوانان باید به گذشته خود افتخار کنند. خوزستانی که شهیدانی را مثل شهید علی هاشمی، شهید بقایی، شهید جهان آرا، شهید بهنام محمدی، شهید فرجوانی و… که تقدیم انقلاب کرده است، ضرورت دارد که نوجوانان با گذشته این شهیدان آشنا شوند.
وی افزود: همچنین حضرت آقا به جهاد عشایر اشاره کردند که در مقابل انگلیس ایستادند و قشون انگلیسی‌ها را متوقف کردند. ایشان خوزستان را نماد همدلی و همبستگی همه ملت ایران معرفی کردند؛ لذا این وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.
استاندار خوزستان در خصوص توسعه نامتوازن صنایع بزرگ و شهرک‌های صنعتی استان خوزستان بیان کرد: زمانی که زنجیره یک صنعت را در استان یا کشور دنبال نکنیم به تبع یک امر ناقص شکل می‌گیرد. به طور مثال وقتی صنعتی به نام نفت در خوزستان وجود دارد باید در کنار آن همه زنجیره مربوط به این صنعت وجود داشته باشد در واقع اگر یک کار تولیدی انجام می‌دهیم باید یک واحد نفتی شکل بگیرد و در پایین دست این صنعت هم لوازم مورد نیازش فراهم شود.
حسینی محراب ادامه داد: نفت در خوزستان با کمک لوازمی که از انگلیس خریداری می‌شد، استخراج می‌کردند به همین دلیل دفتر کالای نفت ما در لندن شکل گرفت که پس از تحریم‌ها به سوئیس منتقل شد؛ در پانزده سال اخیر کارهای بزرگی توسط صنعتگران ما با عنوان ساخت داخل شکل گرفته که مهم‌ترین جا برای شکل گرفتن در خصوص این صنعت، خوزستان است تا کارگاه‌های صنعتی این زنجیره که بالا دست آن نفت، پایین دست آن ساخت داخل است، ما را به صنعت نفت در حفاری و برداشت‌های صیانتی و غیرصیانتی برساند.
وی افزود: در زمینه‌های دیگر مثل صنعت کشتی‌سازی، خودروسازی و… همینطور است که برای دور زدن گمرک، قطعه از کشورهای دیگر وارد و اینجا مونتاژ می‌کردند که این یکی از فسادهای بزرگ بود؛ لذا زمانی که ادعای ساخت چیزی را داریم باید تمام قطعات آن در استان و یا کشور تولید شود که اگر این امر محقق شود، زنجیره یا چرخه تولید آن صنعت شکل می‌گیرد.
استاندار خوزستان عنوان کرد: زنجیره‌هایی مثل فولاد، پتروشیمی و نیشکر ملی هستند و استان برای آنها تصمیم نمی‌گیرد اما تلاش ما این است که در استان آن را برنامه‌ریزی و مثل یک فرهنگ دنبال کنیم تا در بالادست، پایین دست و بعد خوشه‌های صنعتی با همدیگر و در یک راستا شکل بگیرد.
حسینی محراب با اشاره به سهمیه خوراک شهرک‌هایی مثل پتروشیمی و فولاد گفت: در دو سه دولت قبل برخی صنایع مجوزهایی را توسط وزارت صنایع وقت برای صنایع پایین دستی دریافت کرده‌اند. از آن جایی که این سهمیه‌ها بر مبنای مجوزها داده می‌شد باعث شد برخی خوراک را دریافت کرده و بفروشند که به واسطه این کار رانت عظیمی ایجاد شد؛ بنابراین دولت برای اینکه جلو این رانت را بگیرد و به فعالان واقعی صحنه، خوراک بدهد مساله بورس کالا را دنبال و در تهران متمرکز کرد.
تشکیل بورس کالای استانی
وی اضافه کرد: تشکیل بورس کالا در پایتخت سبب شد تا در حال حاضر ورق و اسلپ‌هایی که در فولاد خوزستان یا فولاد مبارکه عرضه می‌شود از بورس تهران خریداری شود و با توجه به هزینه سنگین حمل و نقل باعث می‌شود تا قیمت کار برای مصرف کننده نهایی بالا برود؛ لذا برای جلوگیری از این اتفاق تنها راهکار این است که برای برخی کارخانه‌های ما بورس کالای استانی شکل بگیرد و امید است با کمک نمایندگان بتوانیم این را در کشور کسب کنیم.
استاندار خوزستان در خصوص مصوبات سفر هیأت دولت اظهار کرد: بخشی از تأمین بودجه مصوبات سفر اول از تهاتر نفت بود که با لغو آن در سال گذشته، امسال و برنامه هفتم، تقریباً استان از این بخش محروم شد، بخش دیگر مربوط به پلاک‌های اروندی بود که قرار بود در مقابل تبدیل شدن به پلاک ملی از بودجه آن استفاده شود که تاکنون از این هم محروم هستیم؛ البته پیشنهادات خود را مطرح کرده و وزارت اقتصاد در حال نهایی کردن آئین نامه است.
حسینی محراب ادامه داد: در سفر دوم هیأت دولت نیز رقم خوبی قریب به ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه گذاشته شد که اکنون برخی مصوبه‌ها نزدیک به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان به دستگاه‌ها اعلام شده و برخی دیگر به دلیل نظرهایی که در دستگاه‌ها وجود داشته نهایی نشده است.
وی با اشاره به کم شدن تزریق مسئولیت‌های اجتماعی صنایع خوزستان بیان کرد: مسئولیت‌های اجتماعی از قدیم بوده و همه صنایعی که در استان بوده‌اند، این را داشته‌اند اما مبلغ آن با نظر وزیرها گاهی درون دستگاه، گاهی بیرون دستگاه و گاهی دیگر جاهایی که ضرورت داشته توزیع شده است اما دولت قصد دارد تا این را ساماندهی کند، در همین راستا ما تیمی از سازمان برنامه بودجه و استانداری را برای شفافیت و نظارت بر موضوع تشکیل داده‌ایم.
استاندار خوزستان گفت: اینکه مسئولیت‌های اجتماعی را در استان هزینه و به پروژه تبدیل کرده باشند، رخ نداده است؛ لذا یکی از پیگیری‌های جدی تیم کاری ما این است که مسئولیت‌های اجتماعی دستگاه باید در محیط‌هایی که صنایع هستند به ترتیب ابتدا در اطراف خودشان، سپس شهرهای همجوار و بعد همه استان بهره ببرند.
حسینی محراب در خصوص تضییع حقوق عامه بیان کرد: آلایندگی، مسائل مربوط به افراد و هم استانی‌ها از مهم‌ترین دغدغه‌های ما است، ما و خانواده‌هایمان هم در این استان زندگی می‌کنیم و مثل همه نسبت به آلایندگی‌ها حساسیت داریم. آلایندگی که باید بیشتر روی آن کار شود، منشاهایی دارد که از جمله آنها می‌توان به فلرها که از چاه‌های نفت می‌سوزد، کارخانه‌های درون شهر مثل کربن بلک، سوخت غیراستاندارد در برخی نیروگاه‌ها و اتومبیل‌ها، ذرات ناشی از آتش زدن زمین‌های کشاورزی توسط کشاورزان، آتش زدن مزارع نیشکر برای کشت‌های بعدی، سوزاندن زباله‌ها، آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم اشاره کرد که در حال برنامه‌ریزی برای هرکدام از این موارد هستیم.
خاموش شدن فلرهای خوزستان تا پایان سال ۱۴۰۴
وی اضافه کرد: در این خصوص با وزیر نفت صحبت داشته‌ایم تا برای فلرهای گازی که سال‌ها در حال سوختن است و می‌تواند به خوراک پتروشیمی‌ها تبدیل یا واگذار شود، اقدامی صورت گیرد و ایشان اعلام کرده‌اند تمام فلرهای درون خوزستان تا پایان سال ۱۴۰۴ خاموش خواهد شد و برای مصرف سایر بخش‌ها تبدیل می‌شود که امیدوار هستیم این موضوع در وزارت نفت به برنامه تبدیل شود.
استاندار خوزستان بیان کرد: همچنین از کارخانه کربن بلک که اکنون از فیلتراسیون گذشته‌اند، گفته‌ایم باید از شهر بیرون برود. بخش‌های فولادی که اطراف خود آلایندگی دارند، محیط زیست بر فیلتراسیون آنها نظارت دارد اما آلودگی‌ها باید به ویژه با کاشت درخت و ایجاد فضای سبز مناسب مدیریت شود؛ در این راستا طرح جدی زراعت چوب را دنبال کرده‌ایم که به این وسیله هم فضای سبز استان را سبز می‌کنیم و هم از وجود بسیاری از آلایندگی‌ها جلوگیری می‌شود.
تغییر مدیران ناکارآمد خوزستان
حسینی محراب با بیان اینکه کارهای مدیران ارزیابی می‌شود و افراد کارآمد تشویق و غیرکارآمدها تغییر پیدا کرده یا جا به جا می‌شوند، تصریح کرد: در این مدتی که بنده هستم و پس از تاکید رئیس جمهور در سفر دومشان به استان مبنی بر تغییر مدیران، تاکنون ۲۰ مدیر از جمله دستگاه‌های راه آهن، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، شیلات، بنادر و دریانوردی، کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، ارتباطات، اموال تملیکی، امور مالیاتی، راه و شهرسازی، اداره کار و تعاون، فرهنگ و ارشاد اسلامی، محیط زیست، برق منطقه‌ای، بنیاد مسکن، دامپزشکی، سازمان همیاری شهرداری‌ها، معاون اقتصادی استاندار، معاون سیاسی استاندار و معاون منابع انسانی استاندار تغییر پیدا کرده‌اند.
وی ادامه داد: همچنین حدود ۱۱ فرماندار در شهرستان‌های گتوند، اندیمشک، دزفول، شوشتر، شوش، دشت آزادگان، بهبهان، رامهرمز، هندیجان، باوی، حدود ۴۰ بخشدار و تعداد زیادی از معاونان فرماندارها بر اساس برنامه ارزیابی تغییر پیدا کرده یا جا به جا شده‌اند و ارزیابی‌ها ادامه داد و تغییرات دیگری هم وجود دارد که به محض تکمیل شدن انجام می‌شود.
استاندار خوزستان با اشاره به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری عنوان کرد: سال گذشته حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه برای این طرح وجود داشت، امسال نیز حدود ۵۰ میلیارد تومان برای مطالعات آن پیش بینی کردند زیرا بیش از ۲۵۰ هزار هکتار طرح باقی مانده که علاوه بر این باید رفع نقص‌های گذشته هم انجام شود؛ از دولت پیگیری کردیم و ۲۰ درصد حق السهم دولت در نیشکر خوزستان را به استان اختصاص دادند که مبلغی حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان است.
حسینی محراب ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون به دنبال عملیاتی شدن طرح نامبرده در استان هستیم و در سفر روز گذشته هم با معاون اول صحبت کردم که قرار شده جلسه‌ای با مسئولان و تنی از وزیران گرفته شود تا طرح را عملیاتی کنیم چرا که این مبلغ می‌تواند بخش‌های وسیعی از روستاهای ما را آباد کند.
وی با بیان اینکه قصد داریم زمین‌هایی را که در روستاها در اختیار دارند برای آب کانال کشی کنیم، تصریح کرد: کانال‌های درجه یک و درجه دو به عهده وزارت نیرو است و کانال‌های سه و چهار در این طرح اجرا می‌شود. اگر بتوانیم این برنامه را امسال عملیاتی کرده و در دو سال کار را انجام دهیم به تبع محصولات کشاورزی خوزستان رشد بسیاری خواهد داشت.
استاندار خوزستان در خصوص وضعیت گروه ملی و تجمع اخیر برخی از پرسنل آن اظهار کرد: این شرکت در گذشته وضعیت خوبی نداشته و سال‌ها دست خوش تعطیلی و بحران بوده است که باید بازسازی کامل در آن صورت گیرد و پروژه دوم آن نیز حتماً اجرایی شود؛ به نظر می‌آید ضعف جدی در مدیریت شرکت وجود دارد اما راهکار این است که نمایندگانی از کارکنان که بر مسائل مربوطه و خواسته‌هایشان مسلط هستند با مجمع و سهامداران صحبت داشته باشند تا مشکل حل شود.
حسینی محراب بیان کرد: ما از کارگران کاملاً حمایت می‌کنیم و کنارشان هستیم تا به وضع آنها رسیدگی شود، حتماً پیگیری می‌کنیم تا هم سرکارشان بروند و هم تولید داشته باشند چون همه مسائل شرکت به درآمدزایی بر می‌گردد و اگر کار تعطیل شود، همه ما ضرر می‌کنیم اما از کارگران توقع داریم که کاری را انجام ندهند تا برای بیگانگان فرصتی برای تبلیغ علیه نظام ایجاد شود.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=51744

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.