مهر -گروه هنر-عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه‌ای است که در پایان هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری مرتبط با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می‌پردازد.

در این بسته خبری هفتگی تلاش کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه‌سازان و مدیران سیما، نیم‌نگاهی به حواشی رسانه‌ای و حتی شایعاتی که به‌رغم غیررسمی بودن می‌توانستند در اخبار مرتبط با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.

امروز پنجشنبه ۱۴ مرداد ماه می‌توانید با شماره ۸۹ بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته‌ای که گذشت، با ما همراه شوید.

چهره هفته؛ هادی عامل

«خسته نباشی دلاور خداقوت پهلوان»، «شیر مادر و نان پدر حلالت» این‌ها عبارات مخصوص هادی عامل گزارشگر اهل مشهد است که این روزها هر ایرانی چند باری لذت شنیدن آن در رقابت‌های کشتی گیران المپیک توکیو را تجربه کرده و هر بار شنیدن صدای این گزارشگر بر هیجان و تماشایی شدن رقابت‌های کشتی افزوده است.

هادی عامل با ذوقی شخصی که سرشار از وجد و نشاط است و به دور از پر گویی ها و کلیشه‌های مرسوم، گزارشگری می‌کند و همین مدل گزارشگری اش باعث شده است که خیلی از دوستداران عادل فردوسی پور او را هم طراز جذابیت بخشی‌های عادل، در گزارش‌های عرصه کشتی بدانند.

شیر مادر و نان پدر حلالت آقای گزارشگر!/ بلاتکلیفی سریال‌های محرمی

در این چند روز که بسیاری شاهد رقابت‌های کشتی گیران در المپیک توکیو بوده‌اند پا به پای این رقابت‌های نفس‌گیر گزارش‌های لحظه به لحظه عامل توانسته است مردم را بیشتر مجذوب کند و جملات خاص او گویی حق تلاش‌های کشتی گیران را هم ادا کرده و اگر کشتی گیر برنده شده است خستگی را هم از تنش درآورده است به ویژه جمله پایانی او «شیر مادر و نان پدر حلالت» که گویی دستمریزاد گفتنی از جان و دل اوست که حالا هر ایرانی دوست دارد با هر برد پای تریبون رسمی و از زبان عامل در مسابقات گفته شود.

عامل این روزها انرژی مضاعفی به مسابقه‌ها بخشیده است و همین انرژی و هیجان باعث شد طی یکی دو روز گذشته بخشی از گزارشگری او از رقابت‌های کشتی که با ویدئویی از پشت صحنه حضور خود او در المپیک بوده است در صفحات مجازی بارها وایرال شود.

او سال‌هاست که در عرصه گزارشگری رقابت‌های کشتی فعالیت دارد و به عنوان گزارشگر و خبرنگار صداوسیما در المپیک‌ها و رقابت‌های جهانی حضور داشته است. جالب است که بدانید او خودش هم در دوران کودکی در مشهد به ورزش کشتی می پرداخته است و بعد از مدتی به دلیل آسیب دیدگی کناره می‌گیرد و به گزارش‌های کشتی می‌پردازد. او یک بار هم درباره اصطلاحاتی که به کار می‌برد و اغلب آنها هم مثل «چغر و بد بدن» مورد توجه قرار گرفته، گفته است: «من دوست ندارم که یکنواخت گزارش کنم و تکرار داشته باشم. نمی‌توان از یک واژه خیلی استفاده کرد. گزارش باید روح و تنوع داشته باشد. بیننده و شنونده باید بپسندد. نباید مثل یک جاده مستقیم خسته کننده باشد.»

حضور هیجان بخش هادی عامل در المپیک توکیو که خود ارزش افزوده‌ای بر تماشای این رقابت‌هاست جای یک خدا قوت به سبک خودش را هم می‌طلبد که بگوییم «خداقوت پهلوان خسته نباشی دلاور»

اتفاق هفته؛ چالش کرونایی صداوسیما

طی مدت اخیر یک بار دیگر تعداد فوتی‌های صداوسیما بر اثر کرونا به طرز وحشتناکی بالا رفته است مرگ‌هایی که آنقدر ناگهانی خبری می‌شوند که هیچ گاه از شوک این حوادث نمی‌کاهد. طی یکی دو روز گذشته گوینده دیگری جان خود را از دست داد فرزانه معصومیان گوینده خبر و رادیو که بدون هیچ بیماری زمینه‌ای ناگهان به کرونا مبتلا شده، بستری می‌شود و به کما می‌رود و طی سه روز جان خود را از دست می‌دهد. همزمان با درگذشت او ویدئویی از صدا و سیمای وی در حال گویندگی و تاکید روی قدر دانستن لحظه‌ها در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافت و مخاطبانش را مورد تاثر و تاسف بیشتر قرار داد.

شیر مادر و نان پدر حلالت آقای گزارشگر!/ بلاتکلیفی سریال‌های محرمی

این اتفاق قابل توجهی است که در مدت اخیر بخش اعظم فوتی‌های کرونایی صداوسیما به رادیو تعلق داشته است یعنی به کسانی که در استودیوهای کوچک و فضاهای بسته رادیو در حال فعالیت، اجرا و برنامه سازی هستند. در همین مدت افرادی چون امیرحسین مدرس یا محمد صالح علا که در رادیو به گویندگی مشغول اند به دلیل حساسیت و ریسک بالای کار در اوضاع کرونا مجبور به دورکاری و اجرا از خانه‌های خود شده‌اند به ویژه که مدرس به کرونا هم مبتلا شد.

تعداد سه هزار واکسنی که به صداوسیما تعلق گرفت اگرچه هیچ گاه مشخص نشد چگونه و برچه اساسی تقسیم بندی شده است و تعدادی از مجریان و برنامه سازان که برنامه و کاری هم نداشتند تزریق کردند اما از همین تعداد، سهم بسیار کمتری به رادیو اختصاص یافته است.

این روزها صداوسیما به شکل جدی تری در محاصره بلای کرونا قرار گرفته است و این چالش بارها گروه‌ها و پروژه‌ها را هم به طور دسته جمعی به توقف کشانده است. از این دست پروژه‌ها می‌توان به «خندوانه» اشاره کرد که با ابتلای رامبد جوان و ۱۶ نفر از اعضای این برنامه حتی باعث شد ۶ قسمت پایانی این مجموعه به تولید نرسد.

مجموعه «کلبه عمو پورنگ» از دیگر پروژه‌هایی بود که نسبت به درگیری عواملش هشدار داده شد و حتی درباره تعطیلی پروژه اعلام خطر شد.

نکته هفته؛ تکلیف سریال‌های محرمی مشخص نیست

کمتر از یک هفته تا ابتدای محرم باقی مانده است و هنوز خبری از وضعیت شبکه‌ها برای پخش سریال‌های محرمی نیست. شبکه یک که این شب‌ها «دودکش» را پخش می‌کند هیچ اطلاع رسانی نسبت به سریال محرمی خود نداشته است. این شبکه چندی پیش تیزرهای سریال «۸۷ متر» کیانوش عیاری را پخش کرد و خبر داد به زودی روی آنتن می‌رود با این حال با شروع محرم قرار نیست این سریال به پخش برسد و هنوز هم مشخص نیست که چه سریالی برای این ایام تدارک دیده شده است.

شیر مادر و نان پدر حلالت آقای گزارشگر!/ بلاتکلیفی سریال‌های محرمی

شبکه دو که این شب‌ها «زندگی زیباست» را به کارگردانی قاسم جعفری روی آنتن دارد تکلیفش مشخص‌تر است و از ابتدای سال چند باری نسبت به پخش مجموعه «در کنار پروانه‌ها» به کارگردانی داریوش یاری و تهیه کنندگی بهروز مفید در این ایام اطلاع رسانی شده است با این حال این مجموعه هم از اواسط شهریورماه روی آنتن می‌رود و شبکه دو سیما هم هنوز تدارکی برای دهه اول محرم و حتی روزهای پس از آن ندیده است.

شبکه سه نیز مدتی است پخش سریال «گاندو» را آغاز کرده است که با توجه به تعداد ۴۰ قسمتی این مجموعه، سریال بیشتر از یک ماه دیگر روی آنتن خواهد بود. این شبکه هم نسبت به اینکه در دهه محرم سریال مناسبتی خواهد داشت یا نه اطلاع رسانی نداشته است با این حال با توجه به فضای جاسوسی امنیتی سریال «گاندو» پخش آن می‌تواند در شب‌های محرمی هم ادامه پیدا کند.

شبکه پنج این شب‌ها یک سریال چینی با نام «پزشک دربار» در کنداکتور قرار داده است که روز گذشته در رتبه سوم سریال‌های پربیننده مخاطب با بیش از هفت درصد و حتی بیشتر از مجموعه ایرانی «وضعیت زرد» قرار گرفت. این شبکه معمولاً در ایام و مناسبت‌ها مثل نوروز و رمضان، سریال‌هایی را در نظر می‌گیرد و هنوز برای ماه محرم خبری نسبت به اینکه اصلاً قرار است سریالی به پخش برساند یا خیر اطلاع رسانی نکرده است.

بازتاب هفته؛ گفتگو با کنکوری‌ها

چندی پیش به قاعده هر ساله رتبه‌های اول کنکور مهمان یک برنامه خبری شدند تا از تجربه خود در شکستن سد کنکور و همه آنچه که منجر به موفقیت شان شده است سخن بگویند. اگرچه این برنامه معمولاً برای خود کنکوری‌ها و حتی سال پایین‌تر ها که قرار است سال بعد با همین غول مواجه شوند جذاب است اما بخشی از این گفتگو به یکی از ویدئوهای پربازدید هفته تبدیل شد و در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی پیدا کرد.

شیر مادر و نان پدر حلالت آقای گزارشگر!/ بلاتکلیفی سریال‌های محرمی

حمیدرضا مدقق مجری برنامه «شهر فرنگ» که اتفاقاً یکی از مجریان کاربلد تلویزیون هم هست در بخشی از این برنامه خبری از کنکوری‌ها درباره استفاده آنها از موبایل و فضای مجازی پرسش کرد که تاکید و نحوه پرسشگری او در این چند دقیقه باعث شد واکنش‌های مختلفی را در بر داشته باشد که حتی در مواردی، انتقاد خود سازمانی‌ها هم در برداشت.

مدقق در این بخش از رتبه‌های اول کنکور سوال می‌پرسد و تاکیدش در گفتگو ها بر اینکه از گوشی موبایل «به عنوان وسیله آموزشی استفاده می‌کردید نه سرگرمی» بازتاب پیدا کرد.

یکی از این واکنش‌ها هم به نیما کرمی مجری تلویزیون اختصاص داشت که در یکی از پست‌های خود در اینستاگرام به چند نکته اشاره کرد که یکی از آنها خطاب به برنامه سازان بود و نوشت: «نکته اول: لطفاً در گوشی اینقدر به مجری نگویید که مسیر گفتگو را به سمت نفی استفاده از فضای مجازی برای تفریح ببر که نتیجه قطعاً معکوس می‌شود» او همچنین در نکات بعدی خواستار شده بود که مسیر فرهنگسازی درست پیش رود و از آموزش به عنوان حلقه مفقوده برنامه سازی یاد کرد.

پیشنهاد هفته؛ گاندو

پخش سریال «گاندو» مدتی است که آغاز شده است و تاکنون بیشتر از ۱۰ قسمت از آن روی آنتن شبکه سه سیما رفته است. این سریال روایتی از ماموران امنیتی دارد که در مواجهه با پرونده‌های جاسوسی و مبارزه‌های عملیاتی قرار می‌گیرند. «گاندو» در فصل قبل در کنار برخی خرده داستان‌ها پرونده جیسون رضائیان را سوژه اصلی خود قرار داد که در زمان پخش حاشیه‌های فراوانی را هم به دنبال داشت.

شیر مادر و نان پدر حلالت آقای گزارشگر!/ بلاتکلیفی سریال‌های محرمی

شروع فصل جدید این سریال هم بی حاشیه نبود و نحوه دستگیری یکی از متهمان در سریال با ویدئویی از دستگیری روح الله زم شبیه سازی شد اما در ادامه داستان به سمت و سوی دیگری رفت.

این سریال در ۱۳ قسمت در ایام نوروز روی آنتن رفت و به دلایلی دیگر پخش نشد.

از مدتی پیش فصل جدید با ۱۳ قسمت اولیه روی آنتن رفته و قرار است از ابتدای هفته نیز قسمت‌های جدید هم به پخش برسد.

سریال «گاندو» به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی مجتبی امینی یکی از سریال‌های امنیتی بحث برانگیز و جنجالی بوده است و این شب‌ها هر شب ساعت ۲۰:۴۵ روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

در این سریال بازیگران مختلفی به ایفای نقش می‌پردازند و وحید رهبانی نقش سرتیم عملیاتی ماموران امنیتی را دارد که پس از سال‌ها حضور او در عرصه بازیگری مورد اقبال هم قرار گرفته است.