به گزارش مهر به نقل از العهد، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در پیامی درگذشت «شیخ عبدالأمیر قبلان» رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان این کشور را تسلیت گفت.

بر اساس این گزارش، در پیام سید حسن نصرالله در این زمینه آمده است: شیخ قبلان تا لحظه آخر عمر خود پشتوانه‌ای قوی برای مقاومت در لبنان بود. شیخ قبلان همچنین حامی سرسخت مسأله فلسطین، حقوق مشروع ملت فلسطین و مقاومت شجاعانه آنها بود.

دبیرکل حزب الله در پیام خود همچنین عنوان کرده است: شیخ عبدالامیر قبلان خط مشی امام موسی صدر را داشت و به آرمان‌های او پایبند بود. امروز ما شخصیت والایی را در سطح ملی و اسلامی از دست دادیم.

در پیام سید حسن نصرالله همچنین آمده است: ما این اتفاق دردناک را به علما و مراجع عظام و همچنین به مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان و همه مسلمانان تسلیت می‌گوئیم و از خداوند می‌خواهیم که شیخ قبلان را قرین رحمت واسعه خود قرار دهد.

گفتنی است، رسانه‌های لبنان شنبه شب گزارش دادند که شیخ قبلان بعد از تحمل سال‌ها بیماری امشب در سن ۸۵ سالگی دار فانی را وداع گفته است.

مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان نخستین مؤسسه رسمی شیعه در جهان است که با تلاش امام موسی صدر در سال ۱۹۶۹ میلادی پایه گذاری شد. امام موسی صدر از ابتدای تشکیل تا زمان ربوده شدنش در سال ۱۹۷۸، ریاست آن را بر عهده داشت.

به دنبال ربایش امام موسی صدر، شیخ «محمد مهدی شمس‌الدین» ریاست این شورا را بر عهده گرفت و در ۱۳۷۲ هجری به طور رسمی به عنوان رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان انتخاب شد. پس از درگذشت وی در سال ۱۳۷۹ شیخ عبدالامیر قبلان که در دوره ریاست شیخ مهدی شمس الدین، نایب رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان بود رهبری این مجلس را برعهده گرفت.