به گزارش خبرنگار مهر، اکبر فتحی شامگاه پنج شنبه در جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اهر بر لزوم صادرات سیب درختی آذربایجان‌شرقی به‌عنوان دومین قطب تولید سیب درختی کشور تأکید کرد و افزود: به خاطر محدودیت در منابع آبی نمی‌توان درختان سیب را قطع کرد، باغات سیب سرمایه کشاورزی استان است و آذربایجان‌شرقی به‌عنوان دومین قطب تولید سیب درختی کشور محسوب می‌شود لذا باید در نحوه آبیاری برنامه‌ریزی کرده و به فکر صادرات سیب درختی استان باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی افزود: اینکه می‌گویند محصول پسته کم‌آب‌بر است را تکذیب می‌کنم، اتفاقاً پسته جزو محصولات کشاورزی پُر آب‌بر بوده و تفاوت آن با سیب درختی تنها در مقاومت محصول است. البته انگور اصلی‌ترین محصول کشاورزی بوده که به کم‌ترین منابع آبی نیاز دارد، باید کارشناسان حوزه کشاورزی افکار عمومی را قانع کنند که پسته محصول کشاورزی کم‌آب‌بر نیست.
وی ادامه داد: شهرهای مراغه، میانه، مرند و اهر قطب تولید سیب درختی آذربایجان‌شرقی هستند و شهرستان اهر علی‌رغم محدودیت در منابع آبی؛ همچنان قطب کشاورزی در تولید سیب درختی است. اگر به باغات سیب حق‌آبه تخصیص یافته تماماً با مجوز آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی بوده است، این‌رو با توجه به کاهش میزان بارندگی در شهرستان اهر، کاهش منابع آبی نیز طبیعی است.
فتحی تصریح کرد: دو سال است که به باغات شهرستان اهر در حد جلوگیری از خُشک شدن درختان، حق‌آبه تخصیص یافته و این هشدار برای بخش کشاورزی اهر است. لذا بایستی برای تأمین آب کشاورزی و شرب شهرستان اهر منبع جدیدی در نظر گرفته شود. شرایط شهرستان اهر از نظر کاهش منابع آبی در وضعیت خوبی قرار ندارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از اجرای طرح جهش تولید در اراضی زراعی دیم شهرستان اهر با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام راحل خبر داد و گفت: تأکید داریم امسال طرح جهش تولید تمامی اراضی زراعی دیم شهرستان اهر اجرا شود. از مزایای طرح جهش تولید، مدیریت بخش زراعت با کم‌ترین میزان آب است. طرح جهش تولید با توصیه و تأکید مقام معظم رهبری اجرایی می‌شود.

وی بابیان این‌که امسال خرید تضمینی گندم در آذربایجان‌شرقی حدود ۲۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، ابراز داشت: افزایش خرید گندم در آذربایجان‌شرقی در نتیجه اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زار استان به توصیه مقام معظم رهبری است.
فتحی همچنین از اختصاص اعتبار ۹ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی شهرستان اهر از محل مصوبات سفر ریاست‌جمهوری به آذربایجان‌شرقی خبر داد و افزود: اعتبارات سفر ریاست‌جمهوری به استان از طریق سازمان برنامه و بودجه و وزارتخانه‌ها و از محل اعتبارات استانی تخصیص می‌یابد و سهم بخش کشاورزی شهرستان اهر از سفر ریاست‌جمهوری ۹ میلیارد تومان است. البته دستگاه‌های اجرایی آذربایجان‌شرقی پیگیر تخصیص اعتبارات سفر ریاست‌جمهوری هستند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: قول می‌دهیم امسال ۲ تا ۳ برابر نسبت به سال‌های گذشته جاده بین مزارع در شهرستان اهر احداث کنیم، موافقت‌نامه و قراردادهای احداث جاده بین مزارع انعقاد شده است در این راستا سعی می‌کنیم تا قصور گذشته را جبران و برای تسریع در احداث جاده بین مزارع از ظرفیت بسیج سازندگی هم استفاده کنیم.
وی با انتقاد از نبود صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و دام‌پروری در شهرستان اهر خاطرنشان کرد: نبود صنایع دامپروری در شهرستان اهر از ضعف ماست، لذا باید سرمایه‌گذاران را به سمت ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی و دامپروری در اهر سوق دهیم.