• امروز : شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳

سازمان سنجش باید آرامش داوطلبین باردار کنکور را فراهم کند

  • 06 مرداد 1400 - 20:33
سازمان سنجش باید آرامش داوطلبین باردار کنکور را فراهم کند

به گزارش مهر به نقل از پایگاه خبری جنس اول، در هفته دوم تیرماه، کلیپی مبنی بر برخورد نامناسب مسئولین جلسه کنکور با یک خانم باردار در فضای مجازی پخش شد. این اتفاق در یکی از حوزه‌های امتحانی تهران رخ داد. این خانم باردار به دلیل شرایط جسمی بارداری با انژیوکت سر جلسه حضور پیدا کرد.

این دانشجو با وجود ارائه مستندات پزشکی خود به مسئولین جلسه، با رفتار بد مدیر حوزه امتحانی مواجه شد. به طوری که این مدیر علاوه بر تفتیش بدنی غیرمعمول او را به دلیل باردار بودن مورد سرزنش قرار داد.

پس از این اتفاق، فاطمه قاسم‌پور، رئیس فراکسیون زنان مجلس، به ماجرا ورود کرد و پیگیر این اتفاق شد. در همین راستا، قاسم پور گفت: پیرو این اتفاق پیگیری‌هایی را از اداره کل آموزش و پرورش استان تهران و حوزه امتحانی داشتیم. مسئولین مربوطه توضیحاتی داشتند مبنی بر اینکه باید افراد بیمار، مشکلشان را در سامانه ثبت می‌کردند. آنان توضیح دادند که در آزمون‌های سراسری تقلب‌هایی ممکن است زیر باندپیچی تعبیه شود و این باعث تخلف می‌شود.

وی در ادامه افزود: در گفت‌وگو و پیگیری‌هایی که داشتیم این مسئله را مطرح کردیم که همه ملاحظاتی که مسئولین مربوطه دارند باید اطلاع رسانی شود. تا کسانی که بیمار هستند در سامانه بیماری‌شان را ثبت کنند. در این شرایط که اطلاع رسانی دقیقی در این خصوص داده نشده‌است، اگر فردی این کار را انجام نداده‌باشد، مستحق برخورد نامناسب نیست.

قاسم‌پور با اشاره به در نظر گرفتن شرایط بارداری مادران متقاضی گفت: خانمی که مطرح می‌کند باردار است، شرایط جسمی خاصی دارد و وارد آزمون سراسری می‌شود، استرس مضاعفی نسبت به دانش آموزان دیگر به دلیل شرایط جسمی‌اش تحمل می‌کند. بنابراین، نیازمند برخورد توأم با آرامش از سوی مسئولین است و مسؤلین برگزاری آزمون مکلف هستند شرایط آرامی را برقرار کنند نه اینکه موجب افزایش استرس آنان شوند. اگر تمام این ملاحظاتی که مربوط به امکان تقلب زیر باند و آنژیوکت وجود داشته‌باشد نیز، دلیل نمی‌شود که با این خانم برخورد نابه‌جا شود.

رئیس فراکسیون زنان مجلس، در ادامه اظهار داشت: نکته اصلی بین ما و مسئولین مربوطه، رفتار نامناسب مدیر حوزه امتحانی بود که آنان این مسئله را پذیرفتند. هم‌چنین تاکید کردند که مدیر حوزه امتحانی در شرایطی که فرد استرس و التهاب داشته و شرایط جسمی مناسبی نداشته‌است، نتوانسته فضا را مدیریت کند. هم‌چنین، تخلف دیگر این بود که مدیر راکت بازرسی نداشته‌است و آموزش و پرورش این مسئله را نیز پیگیری می‌کند.

قاسم‌پور به اقداماتی که باید در راستای پیشگیری از این برخوردها صورت بپذیرد، اشاره داشت و گفت: با سازمان سنجش نیز مکاتباتی داشتیم که هر آنچه برای برگزاری آزمون‌ها، لازم است رعایت شود را از قبل به همه دانش آموزان اطلاع دهند، تا با استرس و التهاب مواجه نشوند. به خصوص، شرایط افراد بارداری که در آزمون‌های کارشناسی، ارشد و دکتری شرکت می‌کنند، باید لحاظ شود.

وی افزود: خود دانش آموز شکایت کرده‌است و فرایند شکایت طی می‌شود. ما و آموزش و پرورش نیز پیگیر تخلفی که از ناحیه مدیر اتفاق افتاده‌است، هستیم. تخلف مدیر که نتوانسته جلسه را مدیریت کند از سوی آموزش و پرورش پذیرفته شده‌است و بر سر این اتفاق نظر وجود دارد. تا این زمان یک سری گزارشات مانند فیلمی که دوربین‌های حوزه امتحانی ضبط کردند را ارائه کردند و نشان دادند. ما نکات دیگر را نیز مطرح کردیم و منتظر اقدامات لازم آنان هستیم.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=346

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.