به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به توکیو، شانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک به میزبانی توکیو ژاپن برگزار می‌شود و تا ۱۴ شهریور ادامه دارد. در این دوره از بازی‌ها ۱۶۲ کشور و بیش از ۴۴۰۰ ورزشکار حضور دارند. کاروان ایران با ۶۲ ورزشکار در ۱۰ رشته در بازی‌های توکیو شرکت می‌کند.

حمل پرچم ژاپن توسط مدال آوران این کشور

در ابتدای این مراسم اعلام شد اندرو پارسونز رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک در مراسم حضور دارد. سپس پرچم ژاپن توسط تعدادی از مدال آوران این کشور برای برافراشته شدن به سمت میله مستقر در زمین حمل شد. این پرچم با سرود ژاپن به اهتزاز درآمد.

معرفی ورزش‌های حاضر در پارالمپیک

در ادامه این مراسم و بعد از انجام چند نمایش، ورزش‌های حاضر در پارالمپیک توکیو معرفی شد. بازی‌های توکیو در ۲۲ رشته یعنی تیراندازی با کمان، دوومیدانی، بدمینتون، بوچیا، دوچرخه سواری، پاراسوارکار، فوتبال پنج نفره، گلبال، جودو، پاراکانو، پاراسه گانه، وزنه برداری، رویینگ، تیراندازی، والیبال نشسته، شنا، تنیس روی میز، تکواندو، بسکتبال با ویلچر، شمشیربازی با ویلچر، راگبی با ویلچر و تنیس با ویلچر برگزار می‌شود.

حمل پرچم بدون دست

اولین تیمی که برای رژه وارد استادیوم شد، تیم پناهجویان بود. در ادامه ایسلند و ایرلند به زمین آمدند. پرچمدار تیم پناهجویان دو دست نداشت و پرچم را با بدن خود حمل می‌کرد.

حمل پرچم افغانستان

افغانستان به دلیل مشکلاتی که برای این کشور بوجود آمد نتوانست دو ورزشکار خود را به پارالمپیک توکیو بفرستد. به این ترتیب و با نظر کمیته بین المللی پارالمپیک، پرچم این کشور توسط یک داوطلب در مراسم رژه حمل شد.

کاروان ایران رژه رفت

کاروان ایران هم در میان تیم‌های شرکت کننده حضور داشت و با پرچمداری زهرا نعمتی و آروخی رژه رفت. در کاروان ایران ۶۳ نفر شامل ۵۲ ورزشکار حضور داشتند.

تشویق افغانستان با وجود غیبت در پارالمپیک

هنگامی که نام کشور افغانستان برای حمل پرچم این کشور توسط گوینده ورزشگاه اعلام شد، حاضران روی سکوها این کشور را تشویق کردند. حمل کننده پرچم افغانستان یک داوطلب بود.

هماهنگی ماسک پارالمپیک ایران بر خلاف المپیک

در حالی که ناهماهنگی در طرح و شکل ماسک‌های ایران در رژه المپیک صورت گرفته بود و انتقاداتی را به دنبال داشت، این بار کاروان پارالمپیک ایران با ماسک‌هایی مشابه و یک دست در رژه حضور یافت.

ژاپن آخرین و طولانی ترین کاروان رژه

ژاپن به عنوان میزبان پارالمپیک، آخرین کشوری بود که با بیشترین تعداد ورزشکار نسبت به سایر کشورها رژه رفت و از سوی خبرنگاران و عکاسان ژاپنی حاضر در استادیوم به شدت تشویق شد.

«ما پرواز می کنیم»

تم مراسم افتتاحیه شانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک توکیو شعار «ما پرواز می کنیم» بود و در این مراسم به دفعات، این موضوع مشهود بود. از طراحی کلاه مشوقان رژه رونده در کنار زمین گرفته تا طراحی سایه هواپیما در زمین. این تم تاکید دارد که مشکلات و موانع نمی‌توانند مانع پیشرفت و بالندگی افراد دارای معلولیت شوند و بعد از رژه ورزشکاران، نمایشی با این مضمون و با نماد هواپیمای یک بال با نشستن یک دختر روی ویلچر انجام شد.

پیام احساسی رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک

بعد از پایان این نمایش، رئیس برگزاری پارالمپیک توکیو به اظهارنظر پرداخت و تاکید کرد که ضمن برگزاری این بازی‌ها، اهمیت و سلامت مردم ژاپن هم اهمیت دارد. همچنین «اندرو پارسونز» رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک از ورزشکاران این بازی‌ها به عنوان قهرمان، دوست، همکار و الگو یاد کرد و گفت: نوبت شما است که قدرت و اراده خود را به دنیا نشان بدهید.

افتتاح رسمی بازی‌ها با پیام امپراطور ژاپن

«ناروهیتو» امپراطور ژاپن نفر بعد بود که با گفتن یک جمله، مراسم را به صورت رسمی افتتاح کرد و پرچم کشور ژاپن به صورت کامل برافراشته شد. در ادامه پرچم بازی‌های پارالمپیک هم به اهتزاز در آمد.

روشن شدن مشعل بازی ها

در پایان مراسم افتتاحیه و به صورت نمادین، مشعل این دوره از بازی ها توسط سه ورزشکار معلول ژاپن به سمت مشعل اصلی رفت و سرانجام این مشعل هم روشن شد.