به گزارش خبرنگار مهر، رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی کشور به عنوان نخستین مرحله چرخه انتخابی تیم ملی شب گذشته در گرگان به پایان رسید. مسابقاتی که طی سه روز با حضور مدعیانی از سراسر کشور برگزار شد و در نهایت تیم‌های مازندران، تهران و کرمانشاه به ترتیب عناوین اول تا سوم را از آن خود کردند.

طبق مصوبه کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد نفرات برتر این مسابقات به عنوان ملی‌پوشان اعزامی به رقابت‌های قهرمانی آسیا معرفی می‌شوند و باید اواخر فروردین ماه سال ۱۴۰۱ در اولان باتور مغولستان به میدان بروند.

هر چند اما و اگرهای فراوانی در خصوص اعزام نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور مطرح بود و برخی اهالی کشتی معتقدند شاید همه چیز طبق چرخه انتخابی تیم ملی پیش نرود، اما محسن کاوه مدیر فنی تیم ملی کشتی آزاد بلافاصله بعد از مسابقات قهرمانی کشور، آب پاکی را روی دست منتقدان ریخت. کاوه در واکنش به این ابهام که آیا واقعاً تمامی نفرات نخست مسابقات کشوری به قهرمانی آسیا اعزام خواهند شد اعلام کرد: «بی‌تردید طبق خروجی جلسات قبلی کادر فنی و متولیان فدراسیون کشتی، نفرات اول قهرمانی کشور به مسابقات قهرمانی آسیا خواهند رفت.»

بر این اساس می‌توان امیدوار بود کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد در اجرای تصمیمات و مصوبات خود بسیار جدی است و قصد دارد چرخه انتخابی تیم ملی را بر خلاف شعار و تبلیغات، بلکه در واقعیت اجرایی کند.

در این خصوص می‌توان به اظهارات پژمان درستکار سرمربی تیم ملی کشتی آزاد اشاره کرد که در حاشیه رقابتهای قهرمانی کشور در جمع خبرنگاران گفت: «طبق چرخه انتخابی هیچ کشتی گیری برای رسیدن به تیم ملی ناامید نیست و همین باعث ایجاد انگیزه در آن‌ها شده است. یک کشتی گیر حتی ۱۰ بر صفر هم ببازد، باز هم انگیزه و فرصت خواهد داشت. به خصوص اینکه مدعیان فارغ از نام و اعتبار و تجربه خود در میادین داخلی و خارجی، می‌توانند با اثبات قابلیت‌ها و توانایی‌های خود به دوبنده تیم ملی برسند.»

طبق چرخه انتخابی تیم ملی کشتی آزاد، نفرات اول قهرمانی کشور جواز حضور در رقابت‌های کشتی قهرمانی آسیا را بدست آوردند. نفرات دوم و سوم مشترک نیز طبق در چرخه انتخابی باقی می‌مانند و مجوز حضور مستقیم در جام تختی را به دست خواهند آورد. سایر کشتی گیرانی نیز که در مسابقات قهرمانی کشور بین نفرات اول تا سوم قرار نگرفتند مجوز حضور در رقابت‌های انتخابی جام تختی را خواهند داشت.

بدین ترتیب نفرات اول قهرمانی کشور به شرح زیر جواز حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا را بدست آوردند:

۵۷ کیلوگرم: رضا مؤمنی (مازندران)

۶۱ کیلوگرم: داریوش حضرتقلی زاده (خراسان شمالی)

۶۵ کیلوگرم: رحمان عموزاد (مازندران

۷۰ کیلوگرم: محمدمهدی یگانه جعفری (مازندران)

۷۴ کیلوگرم: یونس امامی (تهران)

۷۹ کیلوگرم: علی سوادکوهی (مازندران)

۸۶ کیلوگرم: محسن مصطفوی (آذربایجان شرقی)

۹۲ کیلوگرم: امیرحسین فیروزپور (مازندران)

۹۷ کیلوگرم: محمدحسین محمدیان (مازندران)

۱۲۵ کیلوگرم: یداله محبی (کرمانشاه)

منبع : مهر