به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین قانون جدیدی را امضا کرد که براساس آن فعالیت احزاب سیاسی طرفدار روسیه در اوکراین ممنوع خواهد شد.

«اول‌ها سووگیریا»، معاون زلنسکی در این ارتباط اعلام کرد: «رئیس‌جمهور اوکراین قانونی را امضا کرده است که احزاب سیاسی طرفدار روسیه را ممنوع می‌کند! این قانون از روز بعد از انتشار آن لازم‌الاجرا خواهد شد.»

پارلمان اوکراین پیشتر این لایحه را در تاریخ ۳ مه تصویب کرده بود که براساس آن احزاب سیاسی طرفدار روسیه که در فعالیت‌های ضد اوکراینی شرکت می‌کنند، ممنوع الفعالیت خواهند شد.

پیش از این در ۲۰ مارس نیز، شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین ۱۱ حزب سیاسی طرفدار روسیه را در حالی که حکومت نظامی در اوکراین برقرار بود، تعلیق کرد.

بزرگ‌ترین احزاب مرتبط و حامی روسیه در اوکراین حزب «سکوی مخالف برای زندگی» است که ۴۴ کرسی از ۴۵۰ کرسی پارلمان اوکراین را در اختیار دارد. این حزب توسط «ویکتور مدودچوک» رهبری می‌شود که با «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه روابط نزدیکی دارد.

در فهرست احزاب حامی مسکو که فعالیت شأن در اوکراین ممنوع شده، حزب «ما» به رهبری «یوهان مورایف» نیز وجود داشت. پیشتر مقامات انگلیس هشدار داده بودند که روسیه می‌خواهد مورایف را به عنوان رهبر اوکراین منصوب کند.

منبع : مهر