به گزارش مهر، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان شامگاه پنج شنبه با انتشار یک پیام توئیتری مدعی شد که نیروهای طالبان ستاد فرماندهی پلیس و ساختمان استانداری هرات را به طور کامل تصرف کرده‌اند و شماری از نیروهای دولتی هم تسلیم این نیروها شده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های رسمی هرات هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده‌اند.

از سوی دیگر، برخی از خبرنگاران در هرات شامگاه پنجشنبه گزارش دادند که زندان مرکزی هرات از کنترل نیروهای دولتی خارج شده و به تصرف نیروهای طالبان درآمده است، اما تاکنون هیچ منبع مستقل و یا مقام دولتی هرات این خبر را تائید و یا رد نکرده‌است.

گفته می‌شود که طالبان قلعه «اختیار الدین» هرات را نیز تحت کنترل خود درآورده‌اند. هرات سومین شهر بزرگ افغانستان و مرکز ولایتی به همین نام در غرب این کشور است.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه نیز عصر روز پنج شنبه از تصرف شهر غزنی واقع در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غرب کابل توسط طالبان خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از «نصیر احمد فقیری» رئیس شورای ولایتی غزنی نوشت: «می‌توانم تائید کنم که شهر غزنی صبح پنج‌شنبه به دست نیروهای طالبان افتاد. آنها کنترل مناطق کلیدی شهر از جمله دفتر فرمانداری، ستاد فرماندهی پلیس و زندان را در اختیار گرفتند».

به گفته وی، جنگ در برخی نقاط شهر همچنان ادامه دارد. شهر غزنی دهمین مرکز ولایتی است که طی یک هفته اخیر به تصرف نیروهای طالبان درآمده است.