• امروز : سه شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۳

دشمن اسرائیلی از سال ۲۰۰۶ جرات هیچ اقدامی علیه لبنان نداشته است

  • 04 مرداد 1401 - 0:31
دشمن اسرائیلی از سال ۲۰۰۶ جرات هیچ اقدامی علیه لبنان نداشته است

به گزارش خبرگزاری مهر، سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب الله لبنان شامگاه دوشنبه به مناسبت چهلیمن سالروز تاسیس این جنبش با شبکه خبری المیادین به گفتگو پرداخت.

دبیرکل حزب الله در ابتدای این گفتگو گفت: در سال ۱۹۸۲ عامل بازدارنده ای مقابل دشمن اسرائیلی برای حمله به لبنان وجود نداشت. سرآغاز بازدارندگی در سال ۱۹۸۵ هنگامی که دشمن اسرائیلی ناچار شد خیلی زود از بسیاری از مناطق تحت اشغال خود خارج شود، آغاز گردید.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه دشمن از نوار مرزی به عنوان کمربندی امنیتی برای ممانعت از ورود مبارزان به فلسطین استفاده می کرد، افزود: بازدارندگی در آن زمان دستاورد نه فقط حزب الله بلکه تمام جنبش های مقاومت بود که دست به عملیات شهادت طلبانه می زدند. مرحله دوم بازدارندگی هم از طریق اقدامات مقاومت در روستاهای خط مقدم تا سال ۱۹۹۳ آغاز گردید. از سال ۱۹۹۳ تا سال ۱۹۹۶ سطح بالایی از بازدارندگی محقق گردید. تفاهم آوریل ۱۹۹۶ زمینه ساز پیروزی سال ۲۰۰۰ شد و بازدارندگی دارای عناوین متعددی از جمله ممانعت از اقدام دشمن در بمباران اهداف غیرنظامی بدون دریافت پاسخ بود.

دشمن می داند اقدام علیه لبنان بی پاسخ نخواهد ماند

دبیرکل حزب الله افزود: دشمن در نتیجه جنگ ۳۳ روزه فهمید که رویارویی با مقاومت خطرناک است و توانمندی مقاومت از رویارویی در مرزها فراتر رفته است. از زمان جنگ ۳۳ روزه تا امروز دشمن متوجه شد که هرگونه اقدام علیه لبنان با واکنش مواجه خواهد شد. دشمن امروز به عملیاتی متوسل می شود که هیچ نشانه ای از آن بر جا نماند و از سال ۲۰۰۶ تا امروز جرات نکرده هیچ گونه اقدامی علیه لبنان انجام دهد.

سید حسن نصرالله درباره معادله «مابعد مابعد کاریش» گفت: با توجه به نیاز اروپا به تامین جایگزین برای نفت و گاز روسیه، لبنان در حال حاضر مقابل فرصتی تاریخی قرار دارد. بایدن به خاطر نفت و گاز به منطقه سفر کرد و تولید بیشتری که عربستان و امارات می توانند انجام دهند، پاسخگوی نیاز اروپا نخواهد بود. آمریکا و اروپا به نفت و گاز نیاز دارند و اسرائیل این را یک فرصت برای خود می بیند. بایدن خواستار جنگ در منطقه نیست و این فرصتی برای ماست تا برای دستیابی به حقوق نفتی خود فشار وارد کنیم.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: موضوع کاریش و قانا نیست بلکه تمام میادین نفت و گاز است که توسط اسرائیل مورد چپاول قرار می گیرد. آمریکایی ها لبنان را وارد گرداب مذاکرات کردند این در حالی است که اسرائیل دست به حفر چاه های گاز زد و برای استخراج آن آماده می شود. آمریکا به دولت لبنان فشار آورد تا طرح اسرائیل برای مرزهای دریایی را بپذیرد. دولت لبنان چیزی را که می خواهد فقط امروز می تواند به دست بیاورد نه فردا. تمام میادین در دایره تهدید قرار دارند، نه فقط کاریش و مختصات آنها را داریم. هیچ هدف اسرائیلی در دریا یا خشکی وجود ندارد که موشک های نقطه زن مقاومت به آن دسترسی نداشته باشند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: این اقدام چه در کاریش یا مابعد آن به تصمیم دشمن اسرائیلی و درکنارش ایالات متحده آمریکا بستگی دارد. مطلوب ما نه فقط دستیابی به مرزهای مورد درخواست دولت لبنان بلکه برداشتن وتو و توقف تهدید شرکت های استخراج نفت است. زمان برای همیشه وجود ندارد بلکه فقط تا ماه سپتامبر. اگر استخراج نفت و گاز از میدان کاریش در ماه سپتامبر و پیش از آنکه لبنان به حق خود دست پیدا کند، آغاز شود به مشکل برخواهیم خورد. ما هدفی را تعیین کردیم و بدون هیچ شک و تردید به سمت آن حرکت می کنیم و به هر اقدامی برای تحقق این هدف متوسل خواهیم شد. هدف ما این است که لبنان نفت و گاز خود را استخراج کند چرا که این تنهاترین راه برای نجات لبنان است. موضع ما با توجه به جواب اسرائیل مشخص می شود. اگر سعی بر نیرنگ و کشتن وقت داشته باشند ما چنین برداشت خواهیم کرد که آمریکا و اسرائیل لبنان را فریب می دهند و ما کشوری هستیم که فریب را نمی پذیریم.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: طبق تمام شواهد از سال ۱۹۴۸ تا کنون دولت لبنان قادر به اتخاذ تصمیم مناسب برای حفاظت از لبنان و ثروتهایش نیست بنابراین مقاومت ناچار است که این تصمیم را بگیرد.

سید حسن نصرالله درباره معادله کاریش هم تصریح کرد: ما اقدامات خود در این زمینه را با هیچیک از برادران سوری یا ایرانی یا هیچیک از متحدان در داخل هماهنگ نکردیم. من حاضر هستم که از ایران سوخت وارد کنم به شرط اینکه دولت لبنان قبول کند. متاسفانه در لبنان به دلیل ترس از تحریم های آمریکا علیه اشخاص و خانواده هایشان جرات سیاسی برای این اقدام وجود ندارد.

دبیرکل حزب الله درباره توانمندی پهپادی مقاومت تصریح کرد: ما نوعی از پهپادها را در اختیار داریم که می توانند بدون اینکه دشمن بتواند آنها را ساقط کند، بروند و بازگردند. پهپادهای ما طی سال های گذشته بدون اینکه از سوی دشمن سرنگون شوند ده ها بار وارد فلسطین شده و بازگشتند. در حزب الله روی ارسال نوع دوم از پهپادهایی که به منظور ایجاد تاثیرگذاری مطلوب دشمن بتواند آن را ساقط نماید، توافق کردیم. ما اسرائیل را مجبور به تیراندازی از دریا و خشکی در واکنش به پهپادهای خود کردیم و اسرائیل را در تله انداختیم.

سید حسن نصرالله همچنین از پهپاد سومی که رژیم صهیونیستی نتوانست آن را بر فراز میدان گازی کاریش ساقط کند، خبر داد و افزود: ما برای شناسایی میدان کاریش به پرتاب پهپاد نیاز نداریم و از امکانات لازم برای اطلاع از تحرکات کشتی های استخراج گاز برخورداریم. ما از توان دریایی کافی برای تحقق بازدارندگی مطلوب و دستیابی به اهداف موردنظر برخورداریم. ما قادر به مقابله با دشمن و حمله به هر هدفی در هر نقطه از دریای فلسطین اشغالی هستیم.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: حجم تجاوز هوایی به لبنان از سوی پهپادهای اسرائیل ما را به سمت اتخاذ این تصمیم کشاند که بخشی از توانمندی خود را بکارگیری نماییم. پهپادهای اسرائیل به شکل گسترده ای حریم هوایی بقاع و جنوب لبنان را نقض می کردند اما دامنه این اقدام پس از واکنش مقاومت بسیار کاهش یافته است. مردم ما باید اطمینان داشته باشند که مقاومت برای اینکه اسرائیل را وادار به گردن نهادن به خواست لبنان کند از توانمندی های انسانی، نظامی و مادی کافی برخوردار است. اگر اوضاع به سمت جنگ پیش رود مردم باید به مقاومتی که خواهد توانست اراده لبنان را بر دشمن تحمیل نماید، اعتماد داشته باشند.

سید حسن نصرالله ادامه داد: اگر بین لبنان و اسرائیل جنگ روی دهد معلوم نیست که بین همانها باقی بماند و وارد شدن نیروهای دیگر به آن احتمالی بسیار وارد و قوی است. ما خواستار جنگ نیستیم اما از آن هراسی نداریم و اگر اتفاق بیفتد ما قهرمان و مرد آن هستیم. تا زمانی که لبنان اجازه استخراج نفت و گاز خود را نداشته باشد از خارج کردن نفت و گاز چپاول شده توسط اسرائیل ممانعت خواهیم کرد.

دبیرکل حزب الله افزود: چه معیارهایی برای اینکه گفته شود چه کسی لبنانی است وجود دارد؟ چه معیارهایی در جهان در سطح میهن پرستی ملاک قرار می گیرد؟ شیعیان از ۱۴۰۰ سال پیش در لبنان حضور دارند. عمر ما در این کشور ۱۴۰۰ سال در طول تاریخ امتداد دارد. متاسفانه برخی از افرادی که ما را به غیرلبنانی بودن متهم می کنند شناخته شده هستند. ما با خونفشانی به دفاع برخاستیم و کشور خود را آزاد نمودیم و اگر اینها نبودند اسرائیل لبنان را بلعیده بود. یک مورد به من طی ۴۰ سال گذشته نشان دهید که حزب الله برای منفعت ایران این کار را کرده است نه منفعت لبنان. کسانی که از فرهنگ وارداتی حرف می زنند یا از روی عمد این کار را می کنند یا نادانی. این فرهنگ، فرهنگ ماست و ما هستیم که آن را به نقاط بسیاری در جهان صادر کردیم و کتاب های علمای ما در مهمترین حوزه های دینی تدریس می شود.

تکمیل می شود..

منبع : مهر

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=26504

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.