به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «لیگ برتر فوتبال ایران، بیانیه‌خیزترین فصل تاریخش را پشت سر می‌گذارد. مخصوصا در مورد دو قطب سنتی فوتبال ایران یعنی پرسپولیس و استقلال، از اول فصل به‌ طور پیوسته شاهد صدور بیانیه‌های تند و تیز از سوی دو تیم بودیم. روندی که حالا و در فاصله یک هفته به داربی برگشت پایتخت، بدتر و تندتر هم شده است. بدون اغراق عرض کنیم که این روزها حتی یک ساعت هم بدون صدور بیانیه از سوی یکی از طرفین پشت سر گذاشته نمی‌شود. حالا یا بیانیه است یا در قالب مصاحبه‌های تند و خشمگینانه ظاهر می‌شود. شکر خدا چیزی هم که دو تیم زیاد دارند، مقام رسمی و مسئول و مربی و مدیر و پیشکسوت است. سرپرست اینها حرف می‌زند، مربی آنها جواب می‌دهد. دستیار اینها ادعا می‌کند، مدیرعامل آنها واکنش نشان می‌دهد. بیانیه‌های رسمی هم که به خشن‌ترین شکل ممکن در جریان هستند و رسما رنگ و بوی توهین و تهدید و تحقیر به خود گرفته‌اند.

انشا ۲۰، فنی چند؟

خدا را شکر نمره انشای مسئولان پرسپولیس و استقلال عالی است و آنها سعی می‌کنند از ادبیات توفانی و ممتاز در بیانیه‌های خود استفاده کنند اما پای عمل که به میان می‌آید کمیت آقایان می‌لنگد. کاش توانایی‌های فنی تیم‌های ایرانی هم به اندازه فصاحت و بلاغت آنها در انشانویسی بود. درست است که پرسپولیس و استقلال همین حالا هم بالای جدول هستند و برای قهرمانی می‌جنگند اما سخت است کارشناس منصفی بیابید که عملکرد فنی آنها را به‌ طور کامل مورد تایید قرار بدهد. این بالانشینی، بیشتر ناشی از ضعف اساسی لیگ امسال است، وگرنه آخرین کری‌خوانی بین‌المللی سرخابی‌ها این بود که کدام‌شان از الهلال کمتر گل خوردند! سطح کیفی خیلی از مسابقات امسال چندان چنگی به دل نزده و این مساله مخصوصا در داربی‌های تهران به اوج خود رسیده است. دو داربی آخر پایتخت که یکی در جام حذفی و دیگر در دور رفت این فصل برگزار شد، کلا با سه ضربه داخل چارچوب از سوی سرخابی‌ها همراه بوده و شاهد روییدن هیچ گلی در جریان بازی نبوده‌ایم.

بیچاره داور

این که روند صدور بیانیه‌ها و خشونت کلامی طی روزهای اخیر این‌ قدر شدت گرفته، قطعا به خاطر آن است که سرخابی‌ها از حالا داور داربی تهران را تحت تاثیر قرار بدهند. در آخرین پنج‌شنبه قرن، یکی از حساس‌ترین شهرآوردهای پایتخت برگزار خواهد شد. با توجه به فاصله نزدیک سرخابی‌ها در صدر جدول، این بازی می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در معادلات قهرمانی داشته باشد. به همین خاطر هم فضاسازی دو باشگاه برای تحت تاثیر قرار دادن داور شهرآورد آغاز شده است. استقلالی‌ها قطعه فیلمی مربوط به خطای پنالتی نادیده گرفته شده وحید امیری روی مهدی قائدی در داربی سال گذشته را منتشر کرده‌اند و پرسپولیسی‌ها هم روی سریال پنالتی‌های رکوردشکن استقلال در این فصل از مسابقات مانور داده‌اند. همه اینها به خاطر این است که داور بینوای داربی برگشت، اگر در یک موقعیت پنجاه – پنجاه قرار گرفت و نمی‌دانست چه تصمیمی بگیرد، تحت تاثیر این جنجال‌ها به نفع تیمی سوت بزند که عصبانی‌تر بوده و بیانیه‌های تندتری صادر کرده است!

اصلا آدم باورش نمی‌شود فوتبال ایران با این سطح کیفی نازل، این همه سروصدا و قیل‌وقال داشته باشد. رسما دارند به جوسازی و شلوغ‌کاری اصالت می‌دهند و ابایی ندارند از این که با این کارها امتیاز بگیرند. این که داربی تهران است و حساسیت بالایی دارد، در لیگ برتر تیم‌هایی داریم که دستیار «شلوغ‌کن» روی نیمکت دارند. همه هم آنها را می‌شناسند و ماموریت‌شان فقط این است که با داد و بیداد و خشم و اعتراض، روی داور مسابقه اثر بگذارند. هزینه‌اش مگر چقدر است؟ هیچ! نهایتا یک کارت زرد به دستیار یا بدنساز و مربی گلرها یا مسئول رسانه‌ای تیم داده می‌شود که هرگز قدرت بازدارندگی ندارد. در عوض با این داد و فریادها می‌شود در یک لحظه مهم روی داور مسابقه تاثیر گذاشت.»

انتهای پیام

منبع : ایسنا