• امروز : جمعه - ۴ اسفند - ۱۴۰۲

حمله تند «عسگری» به فدراسیون فوتبال و کمیته داوران

  • 21 بهمن 1402 - 12:02
حمله تند «عسگری» به فدراسیون فوتبال و کمیته داوران

حسین عسگری کارشناس داوری کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت داوری کشورمان پیش از شروع نیم فصل دوم اظهار داشت: سال‌هاست که فدراسیون به داوران توجهی نمی‌کند، شما نگاه کنید چه امکاناتی را در اختیار داوران قرار داده است که می‌خواهد بهترین قضاوت‌ها را در لیگ داشته باشند؟ تا زمانی فدراسیون درک نکند که داوری چقدر مهم است هیچکدام از مشکلات داوران فوتبال ایران حل نخواهد شد. مسؤولان فدراسیون از بالا تا پایین در خصوص داوری ایران دروغ می‌گویند. ۷ سال است که حرف آمدن VAR می‌زنند نتیجه آن چی شد؟

وی افزود: برای مسؤولان فدراسیون اصلاً مهم نیست که داوران در چه شرایطی قرار دارند نیم فصل اول همه اشتباهات داوری و مشکلات داوری نمایان بود. نمی‌شود همه مشکلات را تنها با برگزاری یک دوره تست آمادگی جسمانی حل کرد. مگر داوری فقط به آمادگی جسمانی دویدن است؟ اگر به این چیزها بود دونده‌ها را بیاورند تا برای فوتبال قضاوت کنند.

اوج آشفتگی داوری فوتبال در جام ملت‌ها نمایان شد

کارشناس داوری کشورمان با اشاره به قضاوت داور ایرانی در جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا و بازگشت این داور پس از پایان مرحله گروهی گفت: اوج آشفتگی داوری ایران در جام ملت‌ها بود که نماینده ایران تنها با یک قضاوت به ایران بازگشت. چرا این اتفاق برای داور ایرانی رقم خورد؟ چون AFC همه چیز را زیر نظر دارد و ریز به ریز عملکرد داوران را زیر ذره بین خود بررسی می‌کند. پس از بازگشت بنیادیفر به ایران گفتند به دلیل اینکه تیم ملی به مرحله بعد صعود کرد داوران ایرانی بازگشتند. چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ داوران چینی، ژاپنی، کره‌ای و قطری مگر تیمشان صعود نکرد چرا آنها در قضاوت باقی ماندند؟ برای فرار رو به جلو از خودشان داستان درست می‌کنند و تحویل مردم می‌دهند.

حمله تند «عسگری» به فدراسیون فوتبال و کمیته داوران

کمیته داوران چه دستاوردی داشته است؟

عسگری در ادامه با بیان اینکه کمیته داوران فوتبال دستاوردی را در این سال‌ها به همراه نداشته است عنوان کرد: در ایران تنها باند بازی و رانت وجود دارد، کمیته داورانی که تشکیل داده‌اند تا به امروز چه دستاوردی را داشته است؟ چند سال است کنفدراسیون فوتبال آسیا آئین نامه داوران را تغییر داده است اما فدراسیون حتی یک جمله از آئین نامه داوری ایران را به روز نکرده و اصلاً توجهی هم به آن ندارد. البته معلوم است چرا آئین نامه را به روز نمی‌کنند چون اگر دست به آئین نامه بزنند خودشان می‌دانند که باید بروند.

وی ادامه داد: آقایان برای بقای خود کاری را که اصول است را انجام نمی‌دهند. در نیم فصل اول وضعیت داوری مشخص بود و بدون حل حتی کوچک‌ترین مشکل برای ادامه لیگ آماده می‌شوند اما من به شما می گویم نیم فصل دوم بدتر از نیم فصل اول خواهد بود.

برگزاری بعضی از دیدارهای لیگ برتر با VAR مشکل ساز می‌شود

کارشناس داوری فوتبال کشورمان در خصوص تصمیم فدراسیون فوتبال برای برگزاری برخی از دیدارهای نیم فصل دوم لیگ برتر با کمک داور ویدئویی گفت: برگزاری بعضی از بازی‌های لیگ برتر با کمک داور ویدئویی در نیم فصل دوم مشکل ساز خواهد شد. مگر سایر تیم‌های چه فرقی دارند که تنها برای بعضی از بازی‌ها قرار است از کمک داور ویدئویی استفاده شود؟ فدراسیون اعلام کرده است تعدادی از داوران دیگر هم لایسنس قضاوت با VAR را گرفته‌اند، برای من سوال است که چگونه می‌شود تنها به با حضور در ۳ کلاس لایسنس گرفت؟ این صحبت‌ها به دور از واقعیت بوده و من نمی‌دانم تا کی می‌خواهند دروغ بگویند. از چه چیزی وحشت دارند؟

داور اسبق فوتبال کشورمان با اشاره به صحبت‌های تاج در خصوص آوردن دو سیستم کمک داور ویدئویی تصریح کرد: جای تعجب دارد که چند سال است می‌گویند VAR را می‌خواهیم بیاوریم اما هی این فصل و آن فصل می‌کنند. در حال حاضر تنها دو ورزشگاه ما مجوز استفاده از کمک داور ویدئویی را دارد اما فدراسیون هنوز به دنبال آوردن سیستم VAR است.

اعضای کمیته داوران تنها به دنبال این هستند حرفی زده باشند

عسگری درباره ادعای عجیب علی خسروی عضو کمیته داوریان فدراسیون فوتبال گفت: از زمانی که ما داوری می‌کردیم دخالت کمک داور در جریان بازی وجود داشت چرا که کمک داور وظیفه‌اش این است که به داور بازی کمک کند و صحنه‌هایی را که ندیده است را به او اطلاع دهد. کمک داور بازی جزوی از تیم داوری است، اینکه خسروی می‌آید چنین حرف‌هایی را می‌زند معلوم است که می‌خواهند صرفاً حرف‌هایی را زده باشند.

حمله تند «عسگری» به فدراسیون فوتبال و کمیته داوران

تاج به رأی افشاریان نیاز دارد برای همین عوضش نمی‌کند!

وی در پاسخ به این سوال که چرا فدراسیون فوتبال باتوجه به این همه انتقاد نسبت به عملکرد افشاریان او را عوض نمی‌کند گفت: کاملاً مشخص است، چیز پیچیده‌ای نیست افشاریان عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال است و تاج به رأی‌های او نیاز دارد. فیفا به خاطر همین نفوذها و رانت بازی‌ها در آئین نامه خود آورده است که رئیس کمیته داوران نباید در هیأت رئیسه فدراسیون سمتی داشته باشد. چطور می‌شود او هم عضو هیأت رئیسه، هم رئیس هیأت فوتبال کهگیلویه و بویر احمد و هم رئیس کمیته داوران باشد؟ مشخص است از اول تا آخر به دنبال رانت و باند بازی هستند.

از تجربه و توانایی داوران خودمان استفاده نمی‌کنیم

کارشناس داوری فوتبال کشورمان با اشاره به قانون فدارسیون فوتبال در خصوص عدم معرفی داوران ۴۵ سال به بالا به AFC گفت: فیفا ۱۲ سال پیش محدودیت سنی گذاشت اما وقتی دید سرمایه‌های داوری از بین می‌روند قانون خود را تغییر داد تا از تجربه و توانایی داوران نهایت استفاده را ببرد. چرا ما قوانین داوری فوتبال را به روز نمی‌کنیم تا از داورانی که در حال حاضر سرشار از تجربه و توانایی هستند استفاده کنیم؟ آمادگی جسمانی داوران برای خودشان بهانه کردند تا رانت‌هایشان پا برجا بماند. به روز نکردن قوانین داوری باعث شد تا فغانی که به تازگی ۴۶ ساله شده است را به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی نکنیم. استرالیا هم که می‌دانست فغانی کیست زرنگی کرد.

حمله تند «عسگری» به فدراسیون فوتبال و کمیته داوران

شهامت فغانی در دیدار عراق و اردن مثال زدنی بود

داور اسبق فوتبال کشورمان در خصوص حواشی قضاوت فغانی در دیدار عراق و اردن گفت: قضاوت فغانی در دیدار عراق و اردن به قدری خوب و چشم نواز بود که AFC هم نتوانست از او عبور کند. پس از شادی گل بازیکن عراق با شهامت هرچه تمام تصمیم درستی را گرفت و بازیکن عراقی را اخراج کرد که اینها همه نشان می‌دهد چقدر تجربه مهم است و تصمیم درست و به موقع از سوی داور می‌تواند نتیجه بازی را تغییر دهد.

عسگری در پایان خاطر نشان کرد: هر داور بین المللی که بتواند شرایط فیفا و AFC را داشته باشد باید از آن استفاده کنیم وقتی از سرمایه‌های خود استفاده نکنیم این وضعیت داوری فوتبال ما ادامه خواهد داشت. ابوالفضلی، منصوری و سایر داوران امروز در اوج پختگی و تجربه قرار دارند اما کسی به این داوران توجهی نمی‌کنند.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=53294

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.