• امروز : سه شنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۳

حضور پر رنگ نمایندگان مقاومت در مراسم تحلیف/ روحانی دیگر با BMW نیامد

  • 14 مرداد 1400 - 21:03
حضور پر رنگ نمایندگان مقاومت در مراسم تحلیف/ روحانی دیگر با BMW نیامد

به گزارش مهر، مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی هشتمین رئیس‌جمهور اسلامی ایران عصر امروز (پنجشنبه ۱۴ مرداد ماه) از ساعت ۱۷:۲۰ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و با حضور روسای قوای مقننه و قضاییه، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس، مسئولان کشوری و لشگری و مقامات خارجی برگزار شد.

همانگونه که پیش‌بینی می‌شد تدابیر امنیتی و انتظامی برگزاری این مراسم از چندین خیابان منتهی به میدان بهارستان آغاز و تمامی معابر فرعی منتهی به مجلس شورای اسلامی مسدود شده بود.

تعطیلی ایستگاه متروی بهارستان و ممانعت از تردد خودروها در اطراف مجلس شورای اسلامی موضوعی بود که باعث کاهش رفت و آمد شهروندان در این منطقه شده بود.

درب شماره دو مجلس از ساعت ۱۳ به روی خبرنگاران خارجی و از ساعت ۱۴ به روی خبرنگاران داخلی باز شد و خبرنگاران پس از عبور از گیت‌های حفاظتی، از سوی ماموران حفاظت مجلس به محل استقرار خبرنگاران هدایت شدند.

در این دوره به دلیل شرایط کرونایی و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فقط از ۱۷۰ خبرنگار داخلی و خارجی برای پوشش خبری مراسم تحلیف رئیس‌جمهور دعوت به عمل آمده بود، در حالی که بیش از ۴۰۰ نفر از رسانه‌های داخلی و خارجی برای پوشش خبری و تصویری این مراسم اعلام آمادگی کرده بودند.

از حاشیه‌های جالب توجه پیش از آغاز مراسم تحلیف آن بود که اصحاب رسانه به صورت جدی پیگیر مسابقات المپیک بودند و بازی حسن یزدانی کشتی گیر کشورمان در مسابقه فینال برای لحظاتی توجه همه خبرنگاران را به خود جلب کرد.

سرانجام انتظار اصحاب رسانه به سر رسید و راس ساعت ۱۶:۲۷ دقیقه وارد صحن علنی شدند. به دلیل شرایط کرونایی جایگاه خبرنگاران در صحن علنی هم فاصله‌گذاری شده بود.

در صحن مجلس شورای اسلامی، پرچم‌های کشورهای خارجی در دو طرف کناری مجلس به صورت ایستاده تعبیه شده بود و به دلیل تعداد زیاد میهمانان داخلی و خارجی، صندلی‌های در نظر گرفته شده برای آنان به نزدیک سکوی هیئت رئیسه مجلس رسیده و در جایگاه هیئت رئیسه هم گل‌آرایی ویژه‌ای به رنگ پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران انجام شده بود.

از نکات قابل توجه دیگر این بود که گروه موسیقی رزم نوازان ارتش، روی سکوهای میهمانان مجلس مستقر شده بودند تا به محض آغاز مراسم تحلیف سرود ملی جمهوری اسلامی ایران را به صورت زنده اجرا کنند.

میهمانان داخلی و خارجی آرام آرام وارد خانه ملت شدند و آیت‌الله احمد جنتی دبیر و جمعی از اعضای شورای نگهبان از مقاماتی بودند که در همان ساعات اولیه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی آمدند.

روحانی دیگر با BMW نیامد

حسن روحانی رئیس‌جمهور سابق هم در این مراسم حاضر شد که ورود وی به مجلس با حاشیه‌هایی همراه بود. نکته‌ای که بیش از پیش توجهات را به خود معطوف کرد این بود که خودروی حسن روحانی از BMW به ماکسیما تبدیل شده بود.

حضور پر رنگ نمایندگان مقاومت در مراسم تحلیف/ روحانی دیگر با BMW نیامد

نکته دیگر حاشیه ورود روحانی به صحن مجلس، نوع مواجهه او با قالیباف بود. هنگامی که قالیباف به استقبال روحانی رفت و به او دست داد، روحانی از زیر عبای خود حاضر شد به او دست بدهد.

حضور پر رنگ نمایندگان مقاومت در مراسم تحلیف/ روحانی دیگر با BMW نیامد

غیبت لاریجانی‌ها در مراسم تحلیف

از دیگر حاشیه‌های مراسم تحلیف هشتمین رئیس‌جمهور ایران، غیبت آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، این درحالی بود که قالیباف در نطق ابتدایی خود از حضور رئیس مجمع تشکر کرد.

علی لاریجانی رئیس سابق مجلس نیز علیرغم حضور رؤسای اسبق مجلس یعنی علی‌اکبر ناطق نوری و غلامعلی حدادعادل، در این مراسم حضور نداشت.

حضور «محمد مخبر» در ردیف اول میهمانان

حضور محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در مراسم تحلیف و در ردیف اول میهمانان، به حرف و حدیث‌ها پیرامون معاون اول وی در دولت سیزدهم قوت بخشید.

حضور پر رنگ نمایندگان مقاومت در مراسم تحلیف/ روحانی دیگر با BMW نیامد

شرایط کرونایی شکل متفاوتی را به مراسم تحلیف داده بود و این موضوع باعث شد پیش از آغاز رسمی جلسه، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس پشت تریبون مجلس قرار گیرد و چندین بار به حضار هشدار داد که شرایط قرمز کرونایی را در نظر داشته باشند و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

جبهه مقاومت در ردیف اول؛ نمایندگان اتحادیه اروپا در ردیف دوم

از دیگر نکات قابل توجه در این مراسم، نوع چیدمان محل نشستن میهمانان خارجی بود. در ردیف اول میهمانان خارجی، حضور نمایندگان جبهه مقاومت شامل اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس و زیاد نخاله رئیس جنبش جهاد اسلامی دیده می‌شد در حالی که نمایندگان اتحادیه اروپا در ردیف دوم نشسته بودند.

حضور پر رنگ نمایندگان مقاومت در مراسم تحلیف/ روحانی دیگر با BMW نیامد

ساعت ۱۷:۱۷ دقیقه بود که سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان با مشایعت محمدباقر قالیباف و جمعی دیگر از نمایندگان مجلس وارد صحن علنی مجلس شد که هنگام ورود وی به خانه ملت، حضار چندین بار صلوات فرستادند.

سپس گروه رزم نوازان ارتش نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران را آغاز کردند و همه حضار به احترام سرود ملی از جای خود برخاستند.

دقایقی بعد محمدباقر قالیباف زنگ علنی مجلس را نواخت و گفت: این جلسه با حضور ۲۶۵ نفر به صورت رسمی آغاز می‌شود.

در ادامه یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس دستور کار صحن علنی را اعلام کرد و سپس قاری قرآن در جایگاه ناطقان صحن علنی مجلس قرار گرفت و چند آیه از کلام الله مجید را قرائت کرد.

ساعت ۱۷.۳۰ دقیقه بود که رئیس مجلس شورای اسلامی به مدعوین خیر مقدم گفت.

احسنت‌های مکرر نمایندگان مجلس برای رئیسی

در ادامه مراسم و زمانی که نوبت به نطق رئیس‌جمهور رسید، وی حدود نیم ساعت سخنرانی کرد و چندین بار حضار، به ویژه نمایندگان مجلس به جهت مباحثی که رئیسی مطرح می‌کرد، احسنت گفتند.

زمانی که رئیسی در نطق خود گفت: «ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم و سکوت در برابر ظلم و جنایت و تجاوز به حقوق انسانهای بی‌گناه و بی‌دفاع را قبول نداریم. ظلم و جنایت چه در قلب اروپا و آمریکا باشد چه در آفریقا و چه در یمن و سوریه و فلسطین، ما در کنار مظلوم خواهیم بود و در داخل هم، مردم و جوانان این مرز و بوم، از ما می‌خواهند که صدای مستضعفین و ولی نعمتان انقلاب باشیم.»، نمایندگان مجلس با صدای بلند و یکصدا احسنت گفتند.

در این جلسه از ارائه لیست کابینه پیشنهادی‌رئیس جمهور به مجلس خبری نبود اما رئیس‌جمهور به این موضوع هم اشاره کرد و گفت: «با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تسریع در تشکیل دولت، ما سعی می‌کنیم در اسرع وقت لیست پیشنهادی خود برای کابینه سیزدهم را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم.»

پس از پایان نطق رئیسی، محمدباقر قالیباف هم مجدداً بر ضرورت تسریع در ارائه لیست پیشنهادی کابینه به مجلس تأکید و اعلام کرد: «جلسه بعدی مجلس یکشنبه ۱۷ مردادماه برگزار می‌شود»

پس از پایان جلسه مهمانان داخلی و خارجی رفته رفته صحن علنی مجلس را ترک کردند و نکته قابل توجه آن بود که عکاسان چندین بار نام سید ابراهیم رئیسی را فریاد زدند و خواستار آن شدند که برای آنان دستی تکان دهد و رئیس جمهور هم به درخواست عکاسان توجه کرد و عکاسان این لحظه را ثبت کردند.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=1279

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.