• امروز : یکشنبه - ۲۶ فروردین - ۱۴۰۳

حضور رژیم صهیونیستی در منطقه نتیجه‌ای جز ناامنی ندارد

  • 28 تیر 1401 - 12:42
حضور رژیم صهیونیستی در منطقه نتیجه‌ای جز ناامنی ندارد

به گزارش خبرگزاری مهر، دریابان «سیف بن ناصر الحربی» فرمانده نیروی دریایی سلطنت عمان با امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران دیدار و گفتگو کرد.

امیر آشتیانی در این دیدار طی سخنانی با اشاره به جایگاه کشور عمان نزد جمهوری اسلامی ایران، گفت: سلطنت عمان، کشور دوست ما در منطقه محسوب می‌شود و در میان همسایگان ما از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

وی با بیان اینکه روابط بین دو کشور و دو ملت برادر در بین کشورهای منطقه در سایه اشتراکات دینی، تاریخی، فرهنگی و اراده سیاسی مقامات دو کشور در تمام سطوح از استحکام خوبی برخوردار است، افزود: در سفر اخیر رئیس جمهور ایران به عمان، شاهد امضای سیزده سند همکاری میان دو کشور بوده ایم و امیدواریم تا زمان سفر سلطان عمان به تهران در آینده، به بسیاری از اهداف از پیش تعیین شده دست یافته باشیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، روابط دو کشور را در شرایط بسیار خوب و رو به رشدی توصیف و تصریح کرد: امیدواریم این نزدیکی و دوستی، منجر به اوج گرفتن هر چه بیشتر روابط در ابعاد مختلف و همکاری میان دو کشور شود.

امیر آشتیانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات منطقه‌ای و بین المللی خاطرنشان کرد: ایران و عمان در یک منطقه راهبردی قرار دارند و مناسبات تاریخی و دوستانه دو کشور همواره تأثیر مثبتی بر امنیت و ثبات منطقه و تنگه راهبردی هرمز داشته است.

وی با بیان اینکه حضور گسترده نظامی کشورهای مختلف در منطقه، شرایط امنیتی منطقه را پیچیده‌تر کرده است تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد حضور نیروهای بیگانه کمکی به امنیت منطقه نخواهد کرد و معتقدیم و بارها تأکید کردیم، امنیت منطقه با همکاری تمامی کشورهای منطقه تأمین می‌شود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به حضور رژیم اشغالگر قدس در منطقه گفت: معتقدیم باز شدن پای این رژیم به منطقه نتیجه‌ای جز ناامنی به دنبال نخواهد داشت و این رژیم سعی دارد با ایجاد تفرقه میان کشورهای اسلامی برای خود مشروعیت سازی کند.

امیر آشتیانی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا و حضورش در منطقه گفت: این سفر نمی‌تواند در راستای ایجاد ثبات و امنیت پایدار در منطقه باشد و حضور وی را تحریک کننده می‌دانیم.

وی در همین زمینه افزود: غربی‌ها با تکیه بر پروژه ایران هراسی و به بهانه ایجاد امنیت به دنبال فروش محصولات و تجهیزات نظامی به کشورهای منطقه هستند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه سخنان خود با اشاره به همکاری‌های دفاعی و نظامی، بیان کرد: از آنجایی که دو کشور در یک محیط امنیتی، استراتژیک و اقتصادی مشترکی به سر می‌برند، لذا ایجاب می‌کند همواره پیرامون موضوعات دفاعی، نظامی و امنیتی تبادل نظر و مشورت داشته باشند.

امیر آشتیانی با بیان اینکه کمیسیون مشترک دوستی نظامی ایران و سلطنت عمان نشاندهنده عمق دوستی میان دو کشور است، افزود: دیدار مقامات و فرماندهان دفاعی و نظامی می‌تواند در درک بیشتر دو طرف نسبت به تحولات منطقه و همینطور توسعه مناسبات کمک نماید.

وی با بیان اینکه همکاری نیروهای مسلح دو کشور در حوزه دریایی همواره پیشرو و پیشران مناسبات دفاعی بوده است، افزود: برگزاری رزمایش امداد و نجات دریایی و تمرین‌های مشترک در زمینه مبارزه با ناامنی، قاچاق انسان و مواد مخدر، تروریسم و دزدی دریایی می‌تواند گسترش، عمق و تنوع بیشتری داشته باشد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه برخورداری نیروهای مسلح از آخرین تجهیزات و امکانات نظامی، ارتباطی و تسلیحاتی نقش مؤثری در تقویت امنیت ملی دارد، گفت: وزارت دفاع تقریباً ۹۰ درصد نیازمندی‌های تجهیزاتی و تسلیحاتی خود در حوزه‌های مورد نیاز را طراحی و تولید می‌کند و ذکر این نکته بسیار مهم است که ویژگی توان صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران، بومی بودن و درون‌زا بودن آن است.

امیر آشتیانی با بیان اینکه وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران قابلیت ساخت، تعمیر و نگه داری انواع شناورهای سطحی و زیر سطحی با تکنولوژی روز را دارد، یادآور شد: هم اکنون شناورها و واحدهای زیر دریایی تولیدی این وزارت در آب‌های سرزمینی و بین المللی بدون حمایت و پشتیبانی فنی خارجی عهده دار مأموریت می‌باشند.

وی در این دیدار اعلام آمادگی کرد: وزارت دفاع می‌تواند در صورت نیاز کشور عمان، انتقال دانش فنی بویژه در حوزه دریایی به برادران عمانی را از طریق تبادل هیئت و برگزاری دوره‌های آموزشی محقق نماید.

دریابان سیف بن ناصر الحربی فرمانده نیروی دریایی سلطنت عمان نیز در این دیدار با بیان اینکه بیگانگان با حضور در منطقه تنها به فکر منافع خودشان هستند، تأکید کرد: امنیت منطقه در درجه نخست توسط کشورهای منطقه تأمین می‌شود.

وی با اشاره به ثروت‌های موجود در منطقه غرب آسیا، گفت: کشورهای زیادی چشم طمع به این منطقه را دارند و تردیدی نیست افزایش سطح همکاری‌ها در راستای تقویت امنیت و ثبات منطقه، چشم طمع بیگانگان را محدود خواهد کرد.

فرمانده نیروی دریایی سلطنت عمان با اشاره به تمرین‌های مشترک دریایی ایران و عمان افزود: در سایر زمینه‌های تحقق امینت دریایی از جمله انتقال تجارب مشترک و تمرین‌های دریایی آماده همکاری با ایران هستیم.

ناصر الحربی با اشاره به توانمندی جمهوری اسلامی در زمینه‌های دفاعی و بویژه دریایی، گفت: آنچه ایران در حوزه دستاوردهای دفاعی محقق کرده است باعث افتخار و عزت هر دو کشور است و امیدواریم بتوانیم از دستاوردهای بومی جمهوری اسلامی در حوزه دفاعی استفاده نمائیم.

منبع : مهر

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=25958

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.