به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه چین با اشاره به اتهامات وزیر خارجه آمریکا علیه چین درباره محکوم نکردن عملیات نظامی روسیه در اوکراین اعلام کرد: ما به شدت اظهارات آنتونی بلینکن مبنی بر اینکه خودداری چین از محکومیت روسیه به علت جنگ علیه اوکراین با موضع این کشور در قبال منشور سازمان ملل در تناقض است را رد و محکوم می کنیم.

«ژائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین با اعلام این موضوع گفت: اظهارات بلینکن درباره موضع ما در قبال روسیه، ذهنیت جنگ سرد و اندیشه رویارویی جمعی در واشنگتن را آشکار می کند. چنین سخنانی هیچ گونه کمکی به حل مسایل نمی کند و چین قویاً با آن مخالف است.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد: کلید حل بحران اوکراین در دست آمریکا و ناتو است. در مساله اوکراین، چین همواره با موضع عینی و منصفانه، مطابق با پیچیدگی های مساله اوکراین، به طور مستقل تصمیم گرفته است. چین همواره بر احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها پایبند بوده، اهداف و اصول منشور سازمان ملل را رعایت کرده، به نگرانی های امنیتی همه کشورها اهمیت داده و از تمام تلاش ها در راستای کمک به حل صلح آمیز بحران پشتیبانی می کند. چین به عنوان کشور بزرگ مسئولیت پذیر، برای حفظ صلح و ثبات جهان نقش سازنده ایفا می کند.

این مقام چینی اعلام کرد: سیاست دولت آمریکا درباره گسترش ناتو به سمت شرق، ارتباط مستقیم با بحران کنونی اوکراین دارد. چین امیدوار است آمریکا همراه با اکثر کشورهای در حال توسعه، در سمت صلح و عدالت بایستد تا به کاهش هر چه زودتر تنش در اوضاع اوکراین کمک کند.

این موضع وزارت خارجه چین در حالی است که هئیت نمایندگی چین در اتحادیه اروپا در واکنش به انتقاد آمریکا از موضع پکن در قبال اوکراین اعلام کرد: عامل حمله به سفارت چین در یوگسلاوی را هرگز فراموش نخواهیم کرد و به سخنرانی ناقضان حقوق بشر درباره عدالت نیازی نداریم.

منبع : مهر