به گزارش ایسنا، با جدایی مسیر کارلوس کی‌روش از تیم ملی فوتبال ایران، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که «از جمیع جهات انتخاب یک سرمربی ایرانی با وجود انتقادهای موجود، به نفع فوتبال ایران است.» فدراسیون فوتبال ایران در ماه‌های آینده باید تصمیم خود را برای سکان‌دار بعدی تیم ملی بگیرد.
بیشتر بخوانید

تاج: مربی ایرانی برای تیم ملی بهتر است
ایرانی؟ مگر گزینه دارید؟

در ۳۰ سال گذشته، فقط ۴ سال مربی ایرانی داشتیم
مجید جلالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره عملکرد و تاثیر حضور مربیان خارجی در تیم ملی فوتبال ایران  اظهار کرد: اگر به ۳۰ سال گذشته برگردید، در مجموع ۴ سال هدایت تیم ملی بر عهده مربی ایرانی بوده است و ۲۶ سال هم مربی خارجی روی نیمکت تیم ملی نشسته است. البته مربیان چون کی‌روش و برانکو واقعا خدماتی هم به فوتبال ما ارائه کرده‌اند اما مسلم است فوتبال ما آن طوری که پتانسیل و ظرفیت دارد، پیشرفت کرده است. این موضوع را فقط نباید به حساب مربی بگذاریم چون مربی یک بخشی از توسعه فوتبال است که بخش مهم توسعه محسوب می‌شود اما شامل همه بخش‌های توسعه نمی‌شود. چند سال قبل آقای آرسن ونگر در یک سمینار صحبت کرد و توصیه‌هایی برای تغییر مربیان داشت. او می‌گفت «پیشرفت فوتبال نیازمند تغییر مربیان است. این مربی است که می‌تواند بازیکنان را  تغییر بدهد و تاکید می‌کرد که فقط مربیان  هستند که می‌توانند بازیکنان را تغییر بدهند.» می‌دانیم که در توسعه و پیشرفت فوتبال، نقش مربی کلیدی است اما در طول ۴۰ سال گذشته هیچ نوع سرمایه‌گذاری‌ای روی مربیان نداشته‌ایم.
همیشه بین انتخاب مربی ایرانی و خارجی سرگردان هستیم
وی افزود: مربیگری مثل همه علوم دیگر، یک تکنولوژی است. کسی تکنولوژی خود را در اختیار شما قرار نمی‌دهد و این شما هستید که برای به دست آوردن تکنولوژی باید سرمایه‌گذاری کنید. ما در چند سال اخیر روی به هیچ عنوان روی به روز کردن علوم مربیگری سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم و در نتیجه هر وقت به انتخاب مربی می‌رسیم سرگردان هستیم که آیا مربی ایرانی انتخاب کنیم یا بهتر است مربی خارجی بیاوریم؟ متاسفانه در این سال‌ها باورهای خودمان را نسبت به مربی ایرانی تضعیف کرده‌ایم و هر زمانی تیم ملی مربی نداشته است، داستان مربی ایرانی و یا خارجی تکرار شده است.
روی مربیان ایرانی سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم
او در پاسخ به این سوال که چرا مربیانی که کنار سرمربی خارجی تیم ملی فعالیت کردند، بعدها نتوانستند هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرند، گفت: نمی‌توانید با گماردن یک مربی ایرانی کنار یک مربی خارجی بگویید که سرمایه‌گذاری کردید و می‌خواهید تکنولوژی وارد کنید. ابتدا باید طیف وسیعی از مربیان تغییر کنند و برای این کار باید سرمایه‌گذاری شود؛ چه روی موضوعات فنی و چه فرهنگی، باید سرمایه گذاری کنید و ما این کار را نکرده‌ایم.
جلالی در ادامه در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی آیا هدایت تیم ملی باید به مربی ایرانی سپرده شود یا مربی خارجی دوباره روی نیمکت تیم ملی ایران بنشیند؟ اظهار کرد: اعتقاد من این است که هرکاری می‌خواهیم انجام  بدهیم، آن کار ما باید بخشی از یک برنامه بلند مدت باشد و اگر از قبل برنامه بلند مدت داشتیم، الان می‌توانستیم بگوییم بر اساس آن برنامه مربی ایران و یا خارجی برای تیم  ملی انتخاب شود. وقتی برنامه نداشته باشیم کار به سختی پیش می‌رود. ما نیازمند یک برنامه بلند مدت هستیم که به ما بگوید یک سال بعد می‌خواهیم کجا باشیم و چهار سال بعد و یا ۱۰ سال بعد می‌خواهیم کجا باشیم.
بهتر است سمت مربیان ایرانی برویم
وی ادامه داد: مربیان برای خودشان طبقه بندی دارند. برخی مربیان نتیجه محور هستند و فلسفه کاری آنها این است. برخی مربیان کارشان ساختن بازیکن و سبک بازی است. با این حال فکر می‌کنم در شرایط فعلی بهتر است به سمت مربیان ایرانی برویم. کی‌روش نزدیک به ۱۰ سال سرمربی تیم ملی بوده و آنچه که داشت، به فوتبال ایران داد. بنابراین ما نیاز به یک چالش جدید داریم و  به اعتقاد من الان زمینه لازم برای انتخاب مربیان ایرانی وجود دارد و در این مقطع خوب است که ما یک مربی ایرانی برای تیم ملی انتخاب کنیم.
انتهای پیام