• امروز : شنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۴۰۳

جزییات جدید خرید دارو از سکوهای اینترنتی اعلام شد

  • 21 فروردین 1403 - 19:00
جزییات جدید خرید دارو از سکوهای اینترنتی اعلام شد

به گزارش خبرنگار مهر، علی خضریان، نماینده مردم تهران و سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: نشست این کمیسیون پیرامون اجرای تکالیف قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تدوین مواد ۸، ۲۲ و تبصره ۲ ماده ۸ آئین‌نامه حمایت از تولید دانش ‎بنیان و اشتغال ‎aآفرین در حوزه سلامت، با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ارتباطات و دیگر مسئولان مربوطه برگزار شد.
خضریان در تشریح این کمیسیون عنوان کرد: جلسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی بعدازظهر روز (دوشنبه ۲۰ فروردین‌ماه) پیرامون اجرای تکالیف قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تدوین مواد ۸، ۲۲ و تبصره ۲ ماده ۸ آئین‌نامه حمایت از تولید دانش ‎بنیان و اشتغال ‎آفرین در حوزه سلامت با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ارتباطات، کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، رئیس سازمان غذا و دارو و معاونان سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.
اجرای آئین نامه جدید توزیع آنلاین دارو تا دو هفته آینده
وی بحث پیگیری این کمیسیون در خصوص تدوین و ابلاغ دستورالعمل زمینه عملیاتی شدن دارو از طریق سکوها و کسب‌وکارهای اینترنتی را یکی از محورهای این نشست اعلام کرد و گفت: آئین‌نامه این موضوع که مربوط به تبصره ۲ ماده ۸ است، به امضای وزرای ارتباطات و بهداشت رسید و ظرف یک تا دو هفته آینده هم عملیاتی می‌شود.
خضریان در توضیح حوزه عملکرد این آئین‌نامه اضافه کرد: این آئین‌نامه در راستای اجرای عدالت و فعال شدن تمامی داروخانه‌ها در چرخه توزیع دارو، اتفاقات خوبی را رقم خواهد زد. همچنین مشکلات مردم جهت شناسایی نزدیک‌ترین داروخانه‌هایی که داروی مورد نیاز بیمار را بر مبنای نسخه الکترونیکی پزشک در اختیار دارند رفع و امکان توزیع داروها برای آن‌ها فراهم می‌شود.
سکوها اجازه دسترسی به اطلاعات دارویی را نخواهند داشت
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه گفت: یکی از اتفاقاتی که بعضاً در مورد امنیت این سکوهای اینترنتی فروش دارو مطرح می‌شود و مورد تأکید کمیسیون هم هست، این است که این سکوها اجازه دسترسی به اطلاعات دارویی را نخواهند داشت، که در این زمینه هم در آئین‌نامه مذکور پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است.
خضریان ادامه داد: تعیین تکلیف وظایف سکوها، داروخانه‌ها، سازمان غذا و دارو و نحوه و شرایط انجام این آئین‌نامه هم در ابتدا به صورت ۶ ماه آزمایشی مشخص شده است تا در صورت نیاز به رفع اشکال، اصلاحات لازم در آئین‌نامه‌های اجرایی هم صورت بگیرد.
وی تصریح کرد: از نکات مهم و قابل‌توجهی که در آئین‌نامه پیش‌بینی شده، این است که این سکوها صرفاً براساس کد پیگیری نسخه الکترونیک اقدام می‌کنند و اطلاعات دارویی در اختیار آنان قرار نمی‌گیرد تا امنیت بیماران و شهروندان هم در این سکوها حفظ و رعایت شود.
خضریان در ادامه گزارش خود از نشست امروز کمیسیون اصل نود مجلس گفت: از موضوعات دیگری که در این نشست طرح و بررسی شد، پیگیری تدوین برنامه هوشمندسازی زنجیره تأمین خدمات و فرآورده‌های سلامت محور و موضوع پیگیری عدم تدوین پیش‌نویس آئین‌نامه نحوه فعالیت کسب‌وکارهای حوزه سلامت دیجیتال و برنامه حمایتی و فرایندهای اخذ مجوز فناوری‌های حوزه سلامت دیجیتال بود که اقدامات هر دو مورد توسط وزارت بهداشت صورت گرفته و ظرف یک ماه آینده به تصویب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال خواهد رسید.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس پیگیری عدم تدوین آئین‌نامه موضوع مواد ۶۰ و ۷۹ قانون تجارت الکترونیکی مصوب سال ۱۳۸۲ را از دیگر مواد مورد بررسی در نشست امروز این کمیسیون خواند و گفت: در این مورد موضوع آئین‌نامه باید با نظر مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت بگیرد. براساس گزارش وزیر بهداشت در نشست امروز، پیش‌نویس این آئین‌نامه در ۱۵ اسفندماه سال ۱۴۰۲ از سوی این وزارتخانه ارائه و جهت نهایی شدن به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است.
وی افزود: نماینده سازمان برنامه و بودجه هم در جلسه قول نهایی شدن آن را تا نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری و ارائه آن جهت تصویب به کارگروه موضوع ماده ۷۹ قانون تجارت الکترونیکی برسد.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در توضیح جمع‌بندی‌های این کمیسیون گفت: این کار قدم بسیار بزرگی در جهت ارائه خدمت به مردم بخصوص بیمارانی است که برای پیدا کردن دارو در داروخانه‌ها سرگردان هستند. بیماران گاهی مجبور می‌شوند برای پیدا کردن دارو به ده‌ها داروخانه مراجعه کرده که بعضاً هم نمی‌توانند داروی مورد نظر را پیدا کنند.
خضریان با اشاره به پیگیری کمیسیون اصل نود برای استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک، گفت: بر این اساس سکوهایی که آمادگی دارند می‌توانند در قالب آئین‌نامه‌ای که ذیل موضوع تهیه شده، فعالیت کنند. روش کار اینگونه است که مردم می‌توانند یکی از سکوها را انتخاب کرده و کد دریافت دارو که پزشک به آنها داده را در سکو وارد کنند و از طریق آن داروی خود را تهیه کنند. در اینجا محتوا و مشخصات دارو در اختیار سکو قرار نمی‌گیرد؛ بلکه تنها کد دارو به سکو داده می‌شود. سکو نیز به داروخانه مراجعه کرده و بر اساس آن کد داروی بیمار را تهیه و به او می‌رساند که این اقدام یک خدمت بزرگ به مردم است.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=55308

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.