• امروز : سه شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۳

تولید ۱۴۵ میلیون تن غذا تا سال ۱۴۰۶

  • 09 آذر 1402 - 18:00
تولید ۱۴۵ میلیون تن غذا تا سال ۱۴۰۶

به گزارش خبرنگار مهر، رهبر انقلاب روز ۸ شهریور ۱۴۰۱ خطاب به کابینه دولت در خصوص اهمیت زنجیره غذایی فرمودند: “در مسئله‌ی کشاورزی، مسئله‌ی امنیّت غذایی خیلی اهمّیّت دارد. حالا اوضاع امروز دنیا را نگاه کنید؛ یک گوشه‌ی دنیا یک جنگی اتّفاق افتاده و مسئله‌ی امنیّت غذایی برای همه‌ی دنیا مطرح شده؛ یعنی مسئله‌ی امنیّت غذایی این قدر مهم است. ما که راجع به خودکفایی گندم، خودکفایی ذرّت، خودکفایی نهاده‌های دامی همیشه تأکید می‌کردیم، بعضی‌ها بودند به عنوان متخصّص، به عنوان کارشناس که می‌گفتند باید رفت دنبال صنعت؛ خب بله، ما که با صنعت مخالف نیستیم، ما بیشتر از بعضی‌های دیگر دنبال این بودیم که صنعت کشور پیش برود، منتها مسئله‌ی امنیّت غذایی مسئله‌ی درجه‌ی یک است؛ نباید از آن غفلت کرد. و ببینید امروز در دنیا دیگر کاملاً واضح است که چقدر مهم است. ”
ورود بنیاد برکت در حوزه تأمین زنجیره غذایی بر اساس تأکیدات رهبری
محسن مردعلی معاون بنیاد برکت در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه امنیت غذایی مورد اهمیت مقام معظم رهبری است، گفت: کلیه اقدامات کشورها از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی منوط به تأمین معیشت مردم است که مسئله مهم در این زمینه تأمین امنیت غذایی است. از ابتدای امسال بنیاد برکت با درک این شرایط به عنوان یک کار ویژه بر موضوع تأمین امنیت غذایی متمرکز شد و طرح‌هایی را در زمینه زنجیره سبز (کشاورزی) و زنجیره آبی (آبزی پروری) اجرا کرد.وی با بیان اینکه امنیت غذایی مسئله درجه اول کشور است و نباید غفلت صورت بگیرد، ادامه داد: موضوع امنیت غذایی مسئله حیاتی برای همه جوامع است. در موضوع امنیت غذایی چهار بعد نظیر فراهم کردن مواد غذایی، در دسترس بودن محصولات کشاورزی، سلامت مواد غذایی و تاب‌آوری مواد غذایی بسیار اهمیت دارد.دبیر شورای راهبردی زنجیره‌های ارزش و مدیر طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت ادامه داد: بنیاد برکت کار ویژه خود را بر موضوع تولید مواد غذایی قرار داد که بر اساس تعریفی که در الگوی کشت و سند آمایش سرزمینی وجود دارد باید حداقل تا سال ۱۴۰۶ بیش از ۱۴۵ میلیون تن مواد غذایی تولید شود. در حال حاضر میزان تولید مواد غذایی در کشور ۱۲۵ میلیون تن است و فاصله‌ای که تا شرایط پیش‌بینی شده وجود دارد باید تلاش شود از طریق ارتقای بهره‌وری و اجرای طرح ویژه‌ها در حوزه تولیدات کشاورزی مورد پیگیری قرار گیرد.مردعلی گفت: از لحاظ فراهم کردن غذا تقریباً نیاز کشور از طریق تولیدات داخل کشور پوشش داده می‌شود اما این موضوع را باید با دید آینده‌نگری نگاه کرد و این فاصله ۲۰ میلیون تنی که از وضعیت موجود و وضعیت عادی وجود دارد نیازمند برنامه‌ریزی است که بتوانیم از زمین، آب و وضعیت کشاورزی به شکل خوبی استفاده کنیم. در حوزه تأمین امنیت غذایی کالاهای استراتژیک بسیار اهمیت دارد که بر اساس سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه باید حداقل ۹۰ درصد تولیدات در حوزه کشاورزی در داخل کشور تولید شود.
وی با بیان اینکه ما در زنجیره آبزیان رتبه و شرایط خوبی داریم تاکید کرد: در بنیاد برکت ما در تلاشیم ۳۰ هزار طرح را که باعث اشتغالزایی بیش از ۱۰۰ هزار نفر می‌شود در قالب تسهیلات در حوزه غذایی عملیاتی کنیم.دبیر شورای راهبردی زنجیره‌های ارزش و مدیر طرح‌های اشتغالزایی بنیاد برکت با بیان اینکه ۶ هزار میلیارد برای ۳۰ طرح حوزه غذایی در نظر گرفته شده است گفت: پیش بینی می‌کنیم با اجرایی شدن این طرح‌ها نزدیک ۱۷ میلیون دلار در حوزه صادرات نصیب کشور شود که تحقق این مهم بدون شک دستاوردهای خوبی برای کشور خواهد داشت.
مرد علی با اشاره به اینکه فعالیت بنیاد برکت در حوزه غذایی بیش از ۱۵ سال است اظهار کرد: ما در راستای اشتغالزایی و محرومیت زدایی فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی می‌کنیم از این رو با اقدامات ما بیش از ۵۴۰ موقعیت شغلی ایجاد شده است و مجموع عملکرد ما در حوزه کسب و کارهای خرد و خانگی اجرای ۱۴۴ هزار طرح بوده است و در حوزه شرکتی و شخصی ما ۶۶۵ فرد یا شرکت را موردحمایت قرار دادیم و نزدیک ۱۱۱ هزار موقعیت شغلی ایجاد کردیم.
وی در پایان گفت: بنیاد برکت در حوزه امنیت غذایی رویکرد جدی را اتخاذ کرده و از سوی نهادهای دولتی، حکومتی و خصوصی درجهت همکاری دعوت به عمل آورده است و تا به امروز بیش از ۹۰ درصد برنامه‌های ما اجرایی شده و یا در حال اجرا است.
به گزارش مهر، مهم‌ترین نوع فعالیت در بحث آمایش سرزمین موضوع فعالیت کشاورزی است، که هم اکنون حدود ۱۸ درصد از اشتغال کشور در بخش کشاورزی و حدود ۲۰ درصد از ارزش‌افزوده کشور در اقتصاد و همچنین حدود ۱۷ درصد از صادرات غیرنفتی از بخش کشاورزی حاصل می‌شود و در بیشتر استان‌ها بخش کشاورزی همگام بخش صنعت در حال فعالیت است و این امر میزان اهمیت و پر رنگی بخش کشاورزی را نشان می‌دهد. لذا در طی سال‌های اخیر مساله امنیت غذایی در قالب واژگانی همچون اشتغال پایدار، مهاجرت به روستاها، اشتغال روستایی و خرید تضمینی کالاهای اساسی پیگیری شده است.
اعطای تسهیلات بنیاد برکت به متصدیان ایجاد اشتغال در مناطق محروم
منوچهر دانشمند مدیرکل ستاد فرمان اجرایی امام (ره) هرمزگان در خصوص تأمین امینت زنجیره غذایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، گفت: با همت بنیاد برکت مردم شهرستان “رودان” هرمزگان از مزایای دو طرح اقتصادی در این منطقه بهره‌مند شدند. به صورت پایلوت در روستای اسلام‌آباد که پرورش ماهی خاویاری و طرح گلخانه در روستای “گشویه” به بهره‌برداری رساندیم.
وی ادامه داد: این دو طرح به ارزش ۲۳ میلیارد تومان هستند که حدود ۳ میلیارد بانک کار آفرین و حدود ۶ میلیارد سرمایه در گردش این طرح است که توسط بنیاد برکت تأمین شده است. گلخانه این منطقه از طرح اسپانیایی است که با ارتفاع ۸ متر و مساحت ۶ هزار و ۲۰۰ متر مربع است. حدود ۱۲ نفر و در فصل برداشت ۱۰۰ نفر در این گلخانه ایجاد اشتغال شده است.
این مسئول گفت: افراد اشتغال‌زا در مناطق محروم اگر متقاضی دریافت تسهیلات هستند می‌توانند به دهیاری یا شورای منطقه مربوطه مراجعه کند و از این طریق به شعب‌های بنیاد برکت معرفی می‌شوند.
به گزارش مهر، بنیاد برکت در راستای توانمند سازی و محرومیت زدایی در مناطق محروم فعالیت‌های چشمگیری را در استان هرمزگان از خود به یادگار گذاشته است. یکی از طرح‌های بنیاد برکت در حوزه زنجیره آبی مانند پرورش ماهی و میگو در شهرستان قشم است که با وجود پهنه آبی و ظرفیت‌های بی نظیر فعالیت‌های مؤثری انجام شده است.
دریافت ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات از بنیاد برکت توسط مردم
فاطمه ایرانی تسهیلگر بنیاد برکت در هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در خصوص تسهیلات در ایجاد اشتغال‌زایی این منطقه، گفت: از اردیبهشت ۱۴۰۰ فعالیت‌های تسهیل‌گری بنیاد برکت در این جزیره را آغاز کردیم که طی مدت سه سال ۴۱۸ طرح با اشتغال بیش از یک هزار نفر به ثمر رسیده است. بالغ بر ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات به مردم قشم اعطا شده، و این طرح‌ها در حوزه‌های صیادی، گردشگری، اقامت بوم‌گردی و فنی و خدماتی بوده است. تاکنون ۱۸ روستای هرمزگان هر سال ۶ روستا از بخش‌های مرکزی، حرا و شهاب به تعداد ۴۵۰ نفر تسهیلات دریافت کردند.
این تسهیل‌گر ادامه داد: بیشتر این تسهیلات در غرب جزیره برای خشک کردن ماهی و میگو و ۶ شرکت دانش بنیان و پرورش دلقک ماهی، جلبک و سامانه‌های شیلاتی و طرح‌های کار فرمایی انجام می‌گیرد. هرمزگان از محورهای اصلی در حوزه امنیت غذایی در حوزه زنجیره آبی که در زمینه ماهی، میگو و جلبک و… است.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=50775

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.