به گزارش مهر برپایه اعلام اوپک، در حالی که تولید نفت ایران در ماه جولای (تیر و مرداد) سال گذشته به‌طور متوسط یک میلیون و ۹۳۶ هزار بشکه در روز بوده، این رقم در تیر و مرداد امسال با ۲۸ درصد رشد به ۲ میلیون و ۴۸۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

در حالی که در تابستان سال گذشته منابع ثانویه اعلام کرده بودند ایران کمتر از ۲ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده، این رقم در تابستان امسال به نزدیک ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۴۳ هزار بشکه نفت تولید کرده؛ این رقم در سه ماهه نخست امسال روزانه ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار بشکه نفت بوده است. این آمارها نشان می‌دهد اگرچه با اعمال تحریم‌ها، صادرات نفت ایران با کاهش همراه شد، اما به تدریج ایران توانسته بخشی از این کاهش تولید را جبران کند.

در آخرین گزارش اوپک نیز، منابع ثانویه اعلام کرده‌اند که ایران در ماه گذشته میلادی ۲ میلیون و ۴۸۵ هزار بشکه نفت تولید کرده است. این میزان تولید در مقایسه با ماه جولای (تیرماه) سال ۲۰۲۰ میلادی رشدی ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد.

در کنار افزایش تولید نفت ایران، قیمت نفت نیز افزایش پیدا کرد تا آنجا که در تیر در مقایسه با خرداد، نفت ایران ۱.۷ دلار رشد قیمت را تجربه کرده است.