بهروز عطایی در گفتگو با مهر درباره شرایط و وضعیت اردوهای تیم‌ملی والیبال جهت اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا گفت: تمرینات روند خوبی دارد در چند روز ابتدایی اردوها سعی کردیم با توجه به این‌که پنج‌تن از بازیکنان از بازی‌های المپیک به اردو ملحق شده بودند و نیاز به ریکاوری ذهنی و جسمی داشتند تلاش بر این بود تا فشار کمتری بر آن‌ها وارد شود تا کم‌کم به حالت ایده‌آل برسند. خوشبختانه روند تمرینات روبه‌رشد است.

سرمربی تیم‌ملی والیبال ادامه داد: امیدوارم تا شروع مسابقات به آمادگی کامل دست یابیم. با توجه به این‌که دیدارهای تدارکاتی خارج از کشور نداریم، سعی کردیم سه دیدار تدارکاتی با تیم جوانان در ایران برگزار کنیم که یک بازی انجام شد. روز یکشنبه نیز یک دیدار و در ادامه نیز بازی سوم را برگزار خواهیم کرد که امیدواریم این‌ها این بازی‌ها به تیم‌ملی کمک کند تا نقاط قوت و ضعف را شناسایی و در جهت بهبود آن‌ها گام برداریم.

پیشنهاد عجیب باشگاه کره‌ای!
وی در پاسخ به این سوال که چرا بردیا سعادت در تاریخ مقرر به اردوهای ملی ملحق نشد گفت: طی صحبتی که در روزهای ابتدایی اردو با بردیا سعادت داشتم او تمایل داشت تا در تمرینات باشگاهی تیم کره‌ای شرکت و در تورنمنت کره حضور یابد. با موافقت فدراسیون و شرطی که گذاشتیم قرار شد بردیا در تیم باشگاهی‌اش حاضر شود. شرط این بود سعادت روز اول شهریور ماه به اردوهای تیم‌ملی ملحق شود (یعنی پس‌از پایان تورنمنت کره جنوبی) با این شرط اجازه دادیم تا سعادت به تیم باشگاهی‌اش ملحق شود اما خلف وعده رخ داد و او به اردوهای تیم‌ملی اضافه نشد. نگاه باشگاه کره جنوبی این بود تا بردیا سعادت از کره راهی ژاپن شود و در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کند اما طبیعی است که بازیکنی که در شرایط تمرین نباشد نمی‌تواند در تیم‌ملی حضور داشته باشد و من این را نمی‌پسندم، به‌همین دلیل او از حضور در تیم‌ملی محروم شد امیدوارم که شرایط در ادامه بهتر شود.

تهدید به فسخ قرار داد
سرمربی تیم‌ملی والیبال در پاسخ به این سوال که آیا بردیا سعادت نیز تمایلی برای حضور در تیم‌ملی نداشت یا تحت فشار باشگاه چنین تصمیمی را گرفت؟ گفت: قوانین تعریف‌شده‌ای در ورزش وجود دارد و شرایطی را تعریف می‌کند. باشگاه‌ها باید با تیم‌های ملی همکاری کند، اما باشگاه ویکستورم کره جنوبی عنوان کرد اگر بردیا سعادت به تیم‌ملی ملحق شود ممکن است قرارداد فسخ شود و بردیا بین تیم‌ملی و باشگاه، تیم باشگاهی را انتخاب کرد. باشگاه شرایط را سخت کرد و بردیا نیز چنین تصمیمی گرفت. حتی روز شنبه صحبتی با سعادت داشتم و او برای حضور در تیم جوانان نیز باز هم حضورش را منوط به اجازه باشگاه اعلام کرد، اما فکر می‌کنم هیچ باشگاهی نمی‌تواند مانع حضور یک بازیکن در اردوهای تیم‌ملی شود.

عطایی در پاسخ به این سوال که آیا خود سعادت تمایلی برای حضور در تیم‌ملی ندارد؟ گفت: پاسخ به این سوال سخت است اما پاسخی که باشگاه داد این بود که در صورت حضور سعادت در تیم‌ملی قرارداد او فسخ می‌شود.

پیشنهاد عجیب باشگاه کره‌ای/ تهدید به فسخ قرارداد ملی پوش والیبال

آگاهی بازیکنان در عقد قرارداد
وی در پاسخ به این سوال که چه کسی در این‌مورد مقصر است که یک بازیکن جوان آگاهی لازم را نسبت‌به بستن قرارداد با تیم باشگاهی خود ندارد؟ گفت: توقع این است زمانی‌که بازیکنان قرارداد خود را با تیم‌های باشگاهی می‌بندند به آگاهی لازم برسند. زمانیکه چنین قراردادی بسته می‌شود مقصر خود بازیکن است. پیش‌از این بازیکنان بزرگی مانند میلاد عبادی‌پور، سعید معروف، جواد معنوی نژاد و سایر بازیکنان دیگر داشته‌ایم و هیچ‌گاه چنین مشکلی وجود نداشت. اگر در قرارداد بردیا چنین بندی وجود دارد، خودش مقصر است که دقت لازم را نداشته‌است. می‌توانست در قرارداد ذکر کند که تیم ملی برای او مهم است و در زمان برگزاری اردوها باید به تیم‌ملی ملحق شود. این احتمال را می‌دهم چون چنین بندی در قرارداد او ذکر نشده است باشگاه او را تحت فشار قرار داد. که این اتفاقات برای والیبال ملی بسیار حائز اهمیت است. ما مجوز حضور بردیا سعادت در تیم باشگاهی را به این شرط دادیم که او اول شهریور ماه در ایران باشد. توقع این است که بازیکنان با آگاهی بیشتر قراردادهای خود را ببندند.

نقش ایجنت‌ها
عطایی در پاسخ به این سوال که بردیا سعادت بازیکن جوانی است که در ابتدای راه قرار دارد آیا نباید نظارتی از سوی فدراسیون در این زمینه صورت گیرد تا دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم و آینده یک بازیکن نیز به خطر نیفتد؟ گفت: موافق هستم که فدراسیون باید شرایطی تعیین کند و ایجنت‌های تعریف‌شده و مورد تأیید فدراسیون در این زمینه فعالیت داشته باشند تا بازیکنان توسط کسانی قراردادهای خود را با باشگاه خارجی ببندند که به آینده‌ی آن‌ها صدمه‌ای وارد نکند.

تیم ملی متکی به فرد نیست
سرمربی تیم‌ملی والیبال در پایان در پاسخ به این سوال که آیا نبود بردیا سعادت لطمه‌ای به تیم‌ملی در رقابت‌های قهرمانی آسیا وارد می‌کند یا خیر؟ گفت: تمام بازیکنان حاضر در اردو ظرفیت‌های خاص خود را دارند. بردیا سعادت نیز بازیکن جوان و آینده‌داری است که می‌توانست به تیم‌ملی کمک کند اما والیبال ایران سرمایه‌های خوبی دارد و اصولم بر این است که تیم متکی به کار گروهی نتیجه دریافت خواهد کرد و شرایط طوری نیست که متکی به فرد باشیم. در واقع ما متکی به فرد نیستیم و از عملکرد تیمی نتیجه می‌گیریم.

به گزارش مهر در پی غیبت بردیا سعادت در اردوهای تیم ملی بزرگسالان جهت حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا فدراسیون والیبال با ارسال نامه‌ای به باشگاه ویکستورم کره جنوبی و فدراسیون جهانی خواهان بازگشت بردیا سعادت تا دوم شهریور به ایران بودند اما این اتفاق تا روز ششم شهریور رخ نداد.