به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دوازدهمین دوره جوایز «ایسفا»، مرجان اشرفی‌زاده دبیر دوازدهمین دوره جوایز «ایسفا» با اشاره به مهلت باقیمانده برای ثبت‌نام در این آکادمی که تا ۲۱ آذر ۱۴۰۰ است، گفت: ۱۵ روز تا پایان مهلت ثبت نام در مراسم جوایز «ایسفا» باقیمانده است. فیلم‌های داستانی و تجربی متقاضی می‌توانند تا مدت ۳۰ دقیقه تولید شده باشند و برای اولین بار هم باشد که فرم حضور در جوایز «ایسفا» را پر می‌کنند.

وی افزود: هیات انتخاب «ایسفا» همچنین در دوره دوازدهم در نظر دارد حداکثر ۲۰ فیلم را از میان آثاری که تاکنون به هر دلیلی فرصت حضور در سایر جشنواره‌ها و فستیوال‌ها را نداشته‌اند، ارزیابی و برای شرکت در این دوره دعوت کند.

کارگردان فیلم سینمایی «آبجی» با ارائه یک پیشنهاد به فیلمسازان فیلم کوتاه بیان کرد: پیشنهاد من این است فیلمسازانی که به اصطلاح تور جشنواره‌ای اثر خود را به تازگی آغاز کرده‌اند، برای حضور در دوازدهمین دوره جوایز «ایسفا» عجله نکنند. زیرا اگر فیلم‌شان مورد تایید هیات انتخاب قرار نگیرد، فرصت حضور در این آکادمی را برای دوره آینده حتی در صورتی که فیلمشان در جشنواره‌های مورد تایید «ایسفا» پذیرفته هم شده باشد، از دست خواهند داد. چراکه از قواعد این رویداد این است که صاحبان آثار تنها یک بار فرصت ثبت درخواست حضور در «ایسفا» را دارند و فیلم‌های کوتاهی که طی ۲ سال گذشته در یکی از جشنواره‌های مورد تایید «ایسفا» شرکت کرده باشند، می‌توانند متقاضی شرکت در جایزه «ایسفا» باشند.

وی ادامه داد: اگر فیلمی برای دومین بار متقاضی حضور در «ایسفا» باشد، در هر مرحله‌ای از فرآیند پیشبرد جایزه که به این تخلف پی برده شود، از مسابقه کنار گذاشته خواهد شد.

اشرفی‌زاده در پایان درباره داوری آثار نیز بیان کرد: طی چند روز آینده فراخوان شرکت در داوری منتشر خواهد شد و اعضای آکادمی فیلم کوتاه ایران که بیش از ۴۰۰ نفر از اعضای انجمن فیلم کوتاه ایران «ایسفا»، داوران مهمان و برگزیدگان دوره‌های گذشته جوایز «ایسفا» هستند، می‌توانند ما را در امر داوری همراهی کنند. این شیوه از داوری امکان اتخاذ رویکردهای سلیقه‌ای و به دنبال آن احتمال اعتراضاتی را که طی این سال‌ها به برخی انتخاب‌ها یا داوری‌ها در جشنواره‌ها شاهد بوده‌ایم، به حداقل می‌رساند.

دوازدهمین دوره جوایز «ایسفا» به دبیری مرجان اشرفی زاده بهار ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

منبع : مهر