به گزارش ایسنا و به نقل از ESPN، در طول هشت سال حضور کارلوس کی‌روش، بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، تیم ملی ایران هویت مشخصی برای خود ساخت. سرمربی پرتغالی طرفدار استحکام دفاعی بود و تیمی را تشکیل داد که برای مثال می‌دانست چگونه شرایط را برای تیم‌هایی مانند آرژانتین، اسپانیا و پرتغال در جام‌های جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ پیچیده کند. امروز دراگان اسکوچیچ سرمربی کروات، ایده‌ای متفاوت دارد.

فراتر از رفتن سرمربی پرتغالی، اکنون فرهنگ جدیدی در تیم ایران شکل گرفته است. هیچ‌کس شک ندارد که آنها حریف سرسختی برای تیم های دیگر خواهند بود. ورود سرمربی جدید شرایط متفاوتی را برای ایران رقم زد. اکنون زمان اثبات آن در خارج از آسیا و برابر رقبای قدرتمندتر فرا رسیده است.

اسکوچیچ در سال ۲۰۲۰ وارد شد و در ۱۵ بازی از ۱۸ بازی که مربیگری کرده است، به برد رسید، اگرچه در ۳ بازی اخیر دو شکست را تجربه کرده است. او همیشه از چهار نفر در دفاع استفاده می‌کند.

امیر عابدزاده دروازه‌بان اصلی است. او تجربه اروپایی دارد و برای باشگاه دسته دومی اسپانیا یعنی پونفرادینا بازی می‌کند. در خط دفاعی، مجید حسینی و حسین کنعانی زادگان در بازی های اخیر در خط دفاعی به میدان رفتند. البته شجاع خلیل زاده و امید نورافکن نیز عملکرد خوبی داشتند. همه آنها در باشگاه های آسیایی بازی می کنند به جز حسینی که در تیم کایسری اسپور ترکیه حضور دارد. کاپیتان احسان حاج صفی در آاک آتن یونان در سمت چپ و صادق محرمی از دیناموزاگرب در سمت راست بازی می کنند.

سعید عزت اللهی هافبک دفاعی است که در کنار احمد نوراللهی و علی قلی زاده فعالیت می کند و وحید امیری و سامان قدوس جایگزین آنها هستند. علیرضا جهانبخش، یکی از ستاره های این تیم و فوتبالیستی با تجربه زیاد در فوتبال اروپاست. مهدی طارمی از پورتو  قابلیت بازی در سمت چپ را دارد و سردار آزمون از بایر لورکوزن در مرکز خط حمله قرار دارد.

ترکیب احتمالی تیم ملی ایران در جام جهانی: امیر عابدزاده، صادق محرمی، مجید حسینی، حسین کنعانی‌زادگان، احسان حاج صفی، سعید عزت‌اللهی، علیرضا جهانبخش، احمد نوراللهی، علی قلی زاده، مهدی طارمی و سردار آزمون.

این سایت در ادامه به معرفی الله‌یار صیادمنش مهاجم جوان تیم ملی ایران پرداخته است.

در چند وقت اخیر، بازیکنان خوب زیادی در فوتبال ایران معرفی شدند ولی در فوتبال ایران معمول نیست که یک فوتبالیست در سن ۱۷ سالگی مورد توجه تیم های اروپایی قرار بگیرد؛ این اتفاق برای الله یار صیادمنش افتاد و حالا او احتمالا یکی از مسافرهای ایران در جام جهانی است.

برای بازی دوستانه ژوئن ایران مقابل الجزایر، دراگان اسکوچیچ، ۱۱ بازیکنی را دعوت کرد که در لیگ های مختلف اروپایی بازی می کنند. همه آنها بالای ۲۵ سال سن دارند. تنها جوانی که در این فهرست حضور داشت الله‌یار صیادمنش بود.

او در ژوئن ۲۰۰۱ متولد شد و در سن ۹ سالگی به عنوان برترین گلزن رده خود شناخته شد. او در ۱۷ سالگی اولین بازی خود را در استقلال در ایران انجام داد و چند ماه بعد به فنرباغچه ترکیه پیوست. این تیم ترکیه‌ای ۸۵۰ هزار دلار برای او پرداخت کرد.

او برای اولین بار در لیگ ترکیه حضور داشت و بعداً به استانبول اسپور در لیگ دسته دوم ترکیه رفت. الله‌یار نتوانست خود را به عنوان یک بازیکن ثابت کند و دوباره به زوریا لوهانسک در اوکراین قرض داده شد. در آنجا او بیشتر خود را نشان داد و در ۳۵ بازی ۱۳ گل به ثمر رساند. آن عملکرد خوب باعث شد تا این بازیکن به هال سیتی برود. در ژانویه سال جاری او به هال سیتی پیوست.

عملکرد او در لیگ دسته دوم انگلیس به قدری خوب بود که هال سیتی خیلی زود قرارداد قرضی او را دائمی کرد. آکون ایلیکال مالک باشگاه او را به عنوان یک جواهر توصیف کرد و عنوان کرد که او بسیار با استعداد و در حال پیشرفت است. مالک هال سیتی در ادامه افزود: من قبلا گفته بودم که فکر می کنم او می تواند محمد صلاح بعدی باشد. او باید پیشرفت کند.

او در تیم ملی اولین بازی خود را در ۶ ژوئن ۲۰۱۹ در حالی که تنها ۱۷ سال سن داشت، مقابل سوریه انجام داد. او تنها ۹ دقیقه پس از ورود به زمین، گل زد و رکورد سعید عزت‌اللهی را به عنوان جوان‌ترین گلزن تاریخ ایران شکست.

انتهای پیام

منبع : ایسنا