به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایوان نیوز، در بحبوحه افزایش تنش‌ها بین چین و تایوان، مقامات این جزیره تغییراتی در شرایط خدمت سربازی و معافیت‌ها از سربازی اجباری، ایجاد کرده‌اند. عمده این تغییرات در زمینه مسائل پزشکی و فیزیکی افراد واجد شرایط است.
در حال حاضر، افرادی که بالاتر از ۱۵۷ سانتی‌متر قد دارند باید دوره خدمت سربازی را بگذرانند، اما با تغییرات ایجادشده افراد بالاتر از ۱۵۵ سانتی‌متر باید خدمت سربازی را انجام دهند.
قوانین تغییریافته خدمت سربازی در تایوان برای اطلاع عموم منتشر شده که بر اساس آن شرایط معافیت پزشکی نیز سخت‌گیرانه‌تر شده است. این تغییرات مربوط به بیماری قلبی و عروقی، کم‌خونی، مشکلات بینایی، کم‌کاری تیروئید، آسیب‌های زانو، سندروم تورت، و فتقِ دیسک کمر است.
دور جدید تنش‌ها بین چین و تایوان، پس از سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان آغاز شد. نانسی پلوسی، علی‌رغم اعتراض‌ها و هشدارهای مقامات چین، ۱۱ مرداد وارد جزیره تایوان شد که به گفته مقامات چین، سفر او ناقض سیاست چین واحد است.
پلوسی، اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکاست که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر می‌کند.علاوه بر این یکشنبه گذشته نیز هیأتی از قانونگذاران آمریکایی در اقدامی تحریک‌آمیز به تایوان سفر و با مقامات ارشد این منطقه دیدار و گفت‌وگو کردند.
دولت چین ضمن انجام رزمایش‌های نظامی، برخی تحریم‌ها علیه تایوان و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا وضع و اعلام کرد گفت‌وگوها با آمریکا در شماری از حوزه‌ها از جمله گفت‌وگوهای سطح بالای نظامی و گفت‌وگوها درباره تغییرات آب‌وهوایی را متوقف می‌کند.