به گزارش مهر به نقل از شبکه الجزیره، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در سخنرانی امروز خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: اپیدمی کرونا نقاط ضعف در نظام امنیت جمعی ما را نمایان ساخت.

وی افزود: قطر از ارائه کمک به نهادهای بین المللی دست اندرکار مبارزه با کرونا دریغ نکرده است.

امیر قطر تاکید کرد: سهیم شدن در راهکار مسالمت آمیز بحران‌ها و نزاع‌ها از اولویت‌های قطر است. اعلانیه العلا در راستای تجسم یافتن اصل حل اختلافات بر اساس همکاری و منافع مشترک بود.

شیخ تمیم ادامه داد: اختلافات جز با گفتگوی عقلانی مبتنی بر احترام متقابل حل نخواهد شد. ما در سال جاری شاهد موارد متعددی از اقدامات نقض کننده اسرائیل در قدس اشغالی و مقدسات اسلامی و مسیحی بودیم.

وی گفت: جامعه جهانی باید در راستای حل و فصل مسالمت آمیز و فراگیر و عادلانه مساله فلسطین حرکت کند.

امیر قطر در ادامه اعلام کرد: جامعه جهانی باید به مسئولیت خود در تحقق راهکار حل و فصل فراگیر در افغانستان حرکت کند. قطر از هیچ تلاشی در تخلیه هزاران نفر از افغانستان به عنوان یک وظیفه انسانی دریغ نکرد.

شیخ تمیم تاکید کرد: ما با شرکایمان تلاش خود را برای حفظ دستاوردهایی که در نشست دوحه محقق شد، به کار خواهیم بست. جامعه جهانی باید به افغانستان کمک کند و ادامه گفتگو با طالبان ضروری است.

وی گفت: بارها بر اهمیت شورای همکاری خلیج فارس و پایبندی ما به حل هر گونه اختلافی از طریق گفتگوی سازنده تاکید کرده‌ایم.

درباره ایران هم تاکید کرد: حل اختلافات و اختلاف نظرها با ایران جز با گفتگوی عقلانی مبتنی بر احترام متقابل میسر نخواهد شد.

وی درباره سوریه هم گفت: اهمال کاری درباره موضوع سوریه جایز نیست و جامعه جهانی باید در راستای تشدید تلاش‌ها برای پایان این بحران حرکت کند.

امیر قطر درباره لیبی هم اعلام کرد: تحولات مثبتی که طی سال جاری میلادی رخ داده است خوش بین کننده است. ما از همه طرف‌های لیبیایی می‌خواهیم که دستاوردهای به دست آمده را محقق کنند.

درباره بحران یمن هم گفت: جنگ در یمن به اوضاع انسانی فاجعه باری منجر شده است. قطر تنها راه خروج از بحران یمن را گفتگو بر اساس طرح خلیج فارس می‌داند.