• امروز : پنج شنبه - ۱۰ خرداد - ۱۴۰۳

بیانیه مشترک وزرای خارجه ۶ کشور همجوار افغانستان

  • 19 شهریور 1400 - 2:39
بیانیه مشترک وزرای خارجه ۶ کشور همجوار افغانستان

به گزارش مهر به نقل از تارنمای رسمی وزارت خارجه چین، در نشست مشترک وزرای خارجه شش کشور همجوار افغانستان (ایران، چین، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان) که به ابتکار دولت پاکستان در روز هشتم سپتامبر ۲۰۲۱ از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، وزرای خارجه کشورهای مزبور پس از گفتگو در فضایی مملو از درک متقابل و رویکرد سازنده؛ خاطرنشان کردند که با خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان، مردم افغانستان اکنون از حق تعیین آینده خود برخوردارند، که این امر باید تحقق فرآیندِ «تحت رهبری افغانستان، و متعلق به افغان‌ها» برای صلح و آشتی ملی را در عمل ممکن سازد.

[وزرای خارجه شش کشور همجوار افغانستان در این بیانیه] تصدیق کردند که تحولات کنونی در افغانستان بار دیگر ثابت کرد که برای این مسأله هیچ راه حل نظامی وجود ندارد و از این رو، بر اهمیت یک ساختار سیاسی فراگیر در افغانستان با مشارکت تمام گروه‌های قومی تأکید کردند.

[وزرای خارجه شش کشور همجوار افغانستان] تأکید کردند که اعضای مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل باید مسئولیت صلح و بازسازی افغانستان از طریق حمایت از توسعه زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی در این کشور را بپذیرد و به مردم افغانستان کمک‌های ضروری اقتصادی و بشردوستانه ارائه نمایند. جامعه بین‌المللی نباید مردم افغانستان را به حال خود رها کند.

آنها همچنین بر اهمیت همکاری جهت رفع چالش‌های مشترک، تقویت همکاری و روابط دوستانه در همسایگی یکدیگر و پیشبرد صلح، امنیت، ثبات و ارتباطات منطقه‌ای، پیوندهای مردم با مردم، یکپارچگی اقتصادی، تجارت و سرمایه گذاری به سود کل منطقه تأکید کردند.

وزرای خارجه شش کشور مزبور همچنین حمایت از حاکمیت، استقلال و یکپارچگی سرزمینی افغانستان و عدم مداخله در امور داخلی آن را اعلام و خاطرنشان کردند که آینده افغانستان باید توسط مردم این کشور و مطابق با مقررات منشور سازمان ملل متحد تعیین شود.

وزرای خارجه شش کشور همجوار افغانستان همبستگی خود با ملت افغانستان را اعلام کرده و حمایت کشورهای همجوار برای کمک به برقراری صلح، امنیت، آشتی ملی، ثبات و توسعه افغانستان را تکرار کردند.

آنها همچنین بر لزوم تشکیل یک ساختار دولتی باز و فراگیر که سیاست‌های داخلی و خارجی میانه رو و استوار را به مرحله اجرا گذارد، سیاست‌های دوستانه نسبت به همسایگان افغانستان اتخاذ کند؛ به اهداف مشترکی همچون صلح پایدار، امنیت، ایمنی و رفاه طولانی مدت دست یابد، به حقوق بشر بنیادین از جمله حقوق گروه‌های قومی، زنان و کودکان احترام بگذارد، تأکید کردند.

وزرای خارجه شش کشور همجوار افغانستان نسبت به احتمال تهییج و نقش عناصر مخرب هم در داخل و هم در خارج از این کشور که با هدف منحرف سازی تلاش‌ها از مسیر یک توافق سیاسی فراگیر در افغانستان انجام می‌شود، هشدار دادند و اهمیت یک تعامل بین‌المللی پایدار با افغانستان به ویژه در حمایت از نیازهای این کشور در حوزه بشردوستانه و توسعه را مورد تصدیق قرار دادند.

آنها همچنین حمله‌های بزدلانه و منفور تروریستی به فرودگاه کابل و سایر مکان‌های متعلق به گروه‌های قومی و مذهبی افغانستان را محکوم کردند و با تأکید بر این اصل که از خاک افغانستان نباید تهدیدی متوجه سایر کشورها شود، تصریح کردند که به سازمان‌های تروریستی همچون داعش، القاعده، حزب اسلامی ترکستان (ETIM)، تحریک طالبان پاکستان (TTP)، ارتش آزادی‌بخش بلوچستان (BLA)، جندالله و سایر گروه‌ها نباید فرصت و امکان حفظ یک پایگاه در خاک افغانستان را بیابند.

وزرای خارجه شرکت کننده در نشست افغانستان همچنین با حفظ هماهنگی‌ها با یکدیگر برای اتخاذ یک واکنش کلی، فراگیر و هماهنگ موافقت کردند و توافق کردند که به نشست‌های وزرای خارجه کشورهای همجوار افغانستان به صورت ادواری ادامه داده و نشست بعدی خود را در تهران برگزار کنند و سازوکاری برای رایزنی منظم نمایندگان ویژه در امور افغانستان و همچنین نشست‌های منظم نمایندگان سفارتخانه‌ها در کابل برای بحث و گفتگو و هماهنگ سازی تلاش‌های مشترکشان تنظیم نمایند.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=5066

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.